Tarcza Antyputinowska - szczegóły
REKLAMA
REKLAMA
Tarcza Antyputinowska
Główne założenia Tarczy Antyputinowskiej to przeciwdziałanie inflacji, ochrona miejsc pracy, wsparcie firm dotychczas działających w Rosji, derusyfikacja polskiej i europejskiej gospodarki. W czwartek (24 marca 2022 r.) premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zapowiedział zmiany podatkowe składające się na tarczę.
REKLAMA
Jak powiedział premier, tarcza ta ma być odpowiedzią na trudne czasy. Jej celem jest ochrona polskich rodzin przed skutkami wojny na Ukrainie, przede wszystkim najsłabszych. Negatywne skutki wojny dla państw Europy to m.in. wysokie ceny. Konieczne jest wyhamowanie wzrostu inflacji. Potrzeba więc podejmować odważne decyzje, takie jak Tarcza Antyinflacyjna - obniżna VAT na żywność, energię elektryczną, paliwo, akcyza, obniżenie podatków na gaz i energię cieplną. Czas na Tarczę Antyputinowską. Tarcza Antyputinowska obejmuje, jak już wcześniej wspomniano, dekapitalizację spółki Gaz-System, dopłaty 500 zł za 1 ha dla rolników posiadających grunty rolne i 250 zł za 1 ha dla tych, którzy posiadają łąki i pastwiska. Co więcej, nowa tarcza wprowadza szereg zmian podatkowych. Mają one mieć korzystny lub neutralny wpływ na polskich podatników.
Tarcza Antyputinowska - szczegóły
Tarcza Antyputinowska to m.in. korekta Polskiego Ładu:
- obniżka PIT z 17 do 12 proc.,
- likwidacja ulgi dla klasy średniej,
- powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla samotnych rodziców,
- zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Zmiany w składce zdrowotnej dotyczą wyłączenia składki z podstawy opodatkowania przy podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Więcej: Składka zdrowotna wyłączona z podstawy opodatkowania - podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa
Czytaj więcej: Zmiana PIT z 17 na 12%
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat