REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tarcza Antyputinowska - szczegóły

Tarcza Antyputinowska - zmiany w PIT, zniesienie ulgi dla klasy średniej, powrót wspólnego rozliczania z dzieckiem dla samotnych rodziców, zmiany w składce zdrowotnej.
Tarcza Antyputinowska - zmiany w PIT, zniesienie ulgi dla klasy średniej, powrót wspólnego rozliczania z dzieckiem dla samotnych rodziców, zmiany w składce zdrowotnej.
ShutterStock

REKLAMA

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i zapowiedź szczegółów Tarczy Antyputiniowskiej miała miejsce w czwartek 24 marca 2022 r. Ogłoszono również: zmiany w PIT, zniesienie ulgi dla klasy średniej, powrót wspólnego rozliczania z dzieckiem dla samotnych rodziców, zmiany w składce zdrowotnej.

Tarcza Antyputinowska

Główne założenia Tarczy Antyputinowskiej to przeciwdziałanie inflacji, ochrona miejsc pracy, wsparcie firm dotychczas działających w Rosji, derusyfikacja polskiej i europejskiej gospodarki. W czwartek (24 marca 2022 r.) premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zapowiedział zmiany podatkowe składające się na tarczę.

Jak powiedział premier, tarcza ta ma być odpowiedzią na trudne czasy. Jej celem jest ochrona polskich rodzin przed skutkami wojny na Ukrainie, przede wszystkim najsłabszych. Negatywne skutki wojny dla państw Europy to m.in. wysokie ceny. Konieczne jest wyhamowanie wzrostu inflacji. Potrzeba więc podejmować odważne decyzje, takie jak Tarcza Antyinflacyjna - obniżna VAT na żywność, energię elektryczną, paliwo, akcyza, obniżenie podatków na gaz i energię cieplną. Czas na Tarczę Antyputinowską. Tarcza Antyputinowska obejmuje, jak już wcześniej wspomniano, dekapitalizację spółki Gaz-System, dopłaty 500 zł za 1 ha dla rolników posiadających grunty rolne i 250 zł za 1 ha dla tych, którzy posiadają łąki i pastwiska. Co więcej, nowa tarcza wprowadza szereg zmian podatkowych. Mają one mieć korzystny lub neutralny wpływ na polskich podatników.

Tarcza Antyputinowska - szczegóły

Tarcza Antyputinowska to m.in. korekta Polskiego Ładu:

  1. obniżka PIT z 17 do 12 proc.,
  2. likwidacja ulgi dla klasy średniej,
  3. powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla samotnych rodziców,
  4. zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Zmiany w składce zdrowotnej dotyczą wyłączenia składki z podstawy opodatkowania przy podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Więcej: Składka zdrowotna wyłączona z podstawy opodatkowania - podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Czytaj więcej: Zmiana PIT z 17 na 12%

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • rozczarowana
    2022-03-27 16:03:56
    Wraz ze zmianami w podatkach zwanymi "polskim ładem" zorientowałam się, że najwyraźniej w polskim rządzie ani ministerstwie finansów nikt nie wie co to jest przychód a co dochód. Jestem na ryczałcie (mam działalność wytwórczą więc ponoszę koszty, których ze względu na wybraną przez siebie formę opodatkowania nie mogę odliczyć od przychodu). Do końca ub. roku miałam jednak możliwość odliczenia sobie co miesiąc od podatku 7,75% składki zdrowotnej (w ub. roku była to kwota 328,78zł). Przy bardzo wysokich składkach ZUS, które obowiązują przedsiębiorców w Polsce możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej dla mnie jako ryczałtowca była dobrym rozwiązaniem. Po naprawie tzw. "polskiego ładu" w przyszłym roku będę mogła odliczyć sobie od PRZYCHODU!!!!! a nie jak wcześniej od podatku połowę składki zdrowotnej tj. 279,945zł. Oznacza to tyle, że mój podatek od lipca zmniejszy się miesięcznie o ok.15zł w stosunku do starego "polskiego ładu". Brakuje mi słów i sił żeby to komentować. Przetrwałam pandemię ale nie wiem czy przetrwam coraz wyższe składki społeczne i zdrowotną a przede wszystkim tzw. "polski ład" z poprawką zwaną "tarczą antyputinowską" 😢
    0
  • xyz
    2022-04-16 22:20:29
    Ale no jak to obniżyć podatki ? Wtedy TFU państwo ma mniej pieniędzy i za co nasza szlachta będzię szaleć? Co ma wojna na Ukrainie do inflacji PLN ? Bo nie rozumiem, kurs złotego leci w dół tylko dlatego, że na Ukrainie jest wojna ? A jak zamykali ludzi w domach i zakazywali pracować, bo kaszleli, jednocześnie dostawali pieniądze(które są z pracy) za siedzenie w domu, to nie miało wpływu na kurs PLN ? Utrudnienie przemieszczanie się, nakaz noszenia maseczek(nawet jakby były po 10 groszy to jest dziennie 3,8 mln PLN wyrzucone w błoto). Szczepionki, no niestety nie wypaliły jednak nie działają, dobrze że ta wojna przynajmniej covida usunęła, bo za chwilę bralibyśmy 50 dawkę, żeby nie zapomnieć, że szczepiliśmy się już 49 razy. Swoją drogą czy przypadkiem szczepionki nie były KUPIONE ZA PIENIĄDZE ? Czy jakiś dobry człowiek za darmo je produkował, a pieniądze na produkcje dawał z własnych uczciwie zarobionych pieniędzy ? Niesamowite, że Ukraina ma taki wpływ na kurs złotego, a przeziębienie, które zniszczyło Polską gospodarkę w ogóle nie zmieniło wartości naszego pieniądza. A może jednak miałem rację, gdy mówiłem, że przeziębienie to pretekst do resetu gospodarczego i wojny? Serio ludzie mają tak słaby "procesor", że wierzą w inflację z powodu wojny ? Żałosny i przykry koniec cywilizacji...
    0
  • Iza
    2022-03-29 12:26:30
    Zapomnieliście dodać, że zmniejsza się też kwota wolna od podatku...
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wzrasta liczba obywateli Ukrainy, którzy są pozbawiani statusu UKR. Co muszą wiedzieć ich polscy pracodawcy?

Lawinowo rośnie utrata statusu UKR przez obywateli z Ukrainy. Polska branża TSL (transport – spedycja - logistyka) zatrudnia pracowników z Ukrainy, dlatego pracodawca powinien zwrócić uwagę, czy jego pracownicy nie utracili swoich praw do świadczeń . Osoby, które mają elektroniczny dokument pobytowy diia.pl i przybywają na terytorium Polski w związku z wojną w Ukrainie, są zobowiązane każdorazowo deklarować taki cel wjazdu, czyli ewakuację z terytorium Ukrainy. 

Wellbeing. Czy pracodawcy i pracownicy liczą na poprawę swojego dobrostanu?

Pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją dobrostan. Niezależnie jednak od różnic obie grupy mają duże nadzieje na jego poprawę w związku z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać wiosną 2023 roku – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”. 

Bezrobocie w UE

Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

REKLAMA

Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

7 października 2023 koniec z telepracą!

7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

Zaległy urlop do 30 września 2023

Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

REKLAMA

OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

REKLAMA