Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tarcza Antyputinowska - szczegóły

Tarcza Antyputinowska - zmiany w PIT, zniesienie ulgi dla klasy średniej, powrót wspólnego rozliczania z dzieckiem dla samotnych rodziców, zmiany w składce zdrowotnej.
Tarcza Antyputinowska - zmiany w PIT, zniesienie ulgi dla klasy średniej, powrót wspólnego rozliczania z dzieckiem dla samotnych rodziców, zmiany w składce zdrowotnej.
ShutterStock
Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i zapowiedź szczegółów Tarczy Antyputiniowskiej miała miejsce w czwartek 24 marca 2022 r. Ogłoszono również: zmiany w PIT, zniesienie ulgi dla klasy średniej, powrót wspólnego rozliczania z dzieckiem dla samotnych rodziców, zmiany w składce zdrowotnej.

Tarcza Antyputinowska

Główne założenia Tarczy Antyputinowskiej to przeciwdziałanie inflacji, ochrona miejsc pracy, wsparcie firm dotychczas działających w Rosji, derusyfikacja polskiej i europejskiej gospodarki. W czwartek (24 marca 2022 r.) premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zapowiedział zmiany podatkowe składające się na tarczę.

Jak powiedział premier, tarcza ta ma być odpowiedzią na trudne czasy. Jej celem jest ochrona polskich rodzin przed skutkami wojny na Ukrainie, przede wszystkim najsłabszych. Negatywne skutki wojny dla państw Europy to m.in. wysokie ceny. Konieczne jest wyhamowanie wzrostu inflacji. Potrzeba więc podejmować odważne decyzje, takie jak Tarcza Antyinflacyjna - obniżna VAT na żywność, energię elektryczną, paliwo, akcyza, obniżenie podatków na gaz i energię cieplną. Czas na Tarczę Antyputinowską. Tarcza Antyputinowska obejmuje, jak już wcześniej wspomniano, dekapitalizację spółki Gaz-System, dopłaty 500 zł za 1 ha dla rolników posiadających grunty rolne i 250 zł za 1 ha dla tych, którzy posiadają łąki i pastwiska. Co więcej, nowa tarcza wprowadza szereg zmian podatkowych. Mają one mieć korzystny lub neutralny wpływ na polskich podatników.

Tarcza Antyputinowska - szczegóły

Tarcza Antyputinowska to m.in. korekta Polskiego Ładu:

 1. obniżka PIT z 17 do 12 proc.,
 2. likwidacja ulgi dla klasy średniej,
 3. powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla samotnych rodziców,
 4. zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Zmiany w składce zdrowotnej dotyczą wyłączenia składki z podstawy opodatkowania przy podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Więcej: Składka zdrowotna wyłączona z podstawy opodatkowania - podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa

Czytaj więcej: Zmiana PIT z 17 na 12%

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Skala podatkowa, ryczałt czy podatek liniowy – jaką formę opodatkowania wybrać w 2022 r. (PDF)
Skala podatkowa, ryczałt czy podatek liniowy – jaką formę opodatkowania wybrać w 2022 r. (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • rozczarowana
  2022-03-27 16:03:56
  Wraz ze zmianami w podatkach zwanymi "polskim ładem" zorientowałam się, że najwyraźniej w polskim rządzie ani ministerstwie finansów nikt nie wie co to jest przychód a co dochód. Jestem na ryczałcie (mam działalność wytwórczą więc ponoszę koszty, których ze względu na wybraną przez siebie formę opodatkowania nie mogę odliczyć od przychodu). Do końca ub. roku miałam jednak możliwość odliczenia sobie co miesiąc od podatku 7,75% składki zdrowotnej (w ub. roku była to kwota 328,78zł). Przy bardzo wysokich składkach ZUS, które obowiązują przedsiębiorców w Polsce możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej dla mnie jako ryczałtowca była dobrym rozwiązaniem. Po naprawie tzw. "polskiego ładu" w przyszłym roku będę mogła odliczyć sobie od PRZYCHODU!!!!! a nie jak wcześniej od podatku połowę składki zdrowotnej tj. 279,945zł. Oznacza to tyle, że mój podatek od lipca zmniejszy się miesięcznie o ok.15zł w stosunku do starego "polskiego ładu". Brakuje mi słów i sił żeby to komentować. Przetrwałam pandemię ale nie wiem czy przetrwam coraz wyższe składki społeczne i zdrowotną a przede wszystkim tzw. "polski ład" z poprawką zwaną "tarczą antyputinowską" 😢
  0
 • xyz
  2022-04-16 22:20:29
  Ale no jak to obniżyć podatki ? Wtedy TFU państwo ma mniej pieniędzy i za co nasza szlachta będzię szaleć? Co ma wojna na Ukrainie do inflacji PLN ? Bo nie rozumiem, kurs złotego leci w dół tylko dlatego, że na Ukrainie jest wojna ? A jak zamykali ludzi w domach i zakazywali pracować, bo kaszleli, jednocześnie dostawali pieniądze(które są z pracy) za siedzenie w domu, to nie miało wpływu na kurs PLN ? Utrudnienie przemieszczanie się, nakaz noszenia maseczek(nawet jakby były po 10 groszy to jest dziennie 3,8 mln PLN wyrzucone w błoto). Szczepionki, no niestety nie wypaliły jednak nie działają, dobrze że ta wojna przynajmniej covida usunęła, bo za chwilę bralibyśmy 50 dawkę, żeby nie zapomnieć, że szczepiliśmy się już 49 razy. Swoją drogą czy przypadkiem szczepionki nie były KUPIONE ZA PIENIĄDZE ? Czy jakiś dobry człowiek za darmo je produkował, a pieniądze na produkcje dawał z własnych uczciwie zarobionych pieniędzy ? Niesamowite, że Ukraina ma taki wpływ na kurs złotego, a przeziębienie, które zniszczyło Polską gospodarkę w ogóle nie zmieniło wartości naszego pieniądza. A może jednak miałem rację, gdy mówiłem, że przeziębienie to pretekst do resetu gospodarczego i wojny? Serio ludzie mają tak słaby "procesor", że wierzą w inflację z powodu wojny ? Żałosny i przykry koniec cywilizacji...
  0
 • Iza
  2022-03-29 12:26:30
  Zapomnieliście dodać, że zmniejsza się też kwota wolna od podatku...
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Świadczenia emerytalno-rentowe
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
1 stycznia
1 marca
1 czerwca
1 września
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpieczeństwo osobiste pracowników socjalnych
Pracownicy socjalni podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych nierzadko narażeni są na niebezpieczeństwo. Mają więc prawo do szkoleń podnoszących poziom bezpieczeństwa osobistego, które omówimy w niniejszym artykule. Odpowiemy także na pytanie, czy pracownik socjalny może korzystać z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
Czy pracownik może wykorzystać czas wolny za nadgodziny w następnym okresie rozliczeniowym
Pracownik złożył wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny. Chce jednak wykorzystać czas wolny w przyszłym okresie rozliczeniowym. Czy pracodawca może udzielić wolne za nadgodziny w innym okresie rozliczeniowym?
Czy przy zmianie wymiaru urlopu wypoczynkowego należy też zmienić informację o warunkach zatrudnienia
Pracownikowi zmienił się wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji należy zaktualizować wręczoną mu przy zatrudnieniu informację o warunkach zatrudnienia? Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić?
Samopoczucie pracowników a reorganizacja pracy
Ostatnia ewolucja modelu pracy wywołała znaczną rewolucję w jej organizacji. Jesteśmy w centrum nieplanowanej i nieoczekiwanej transformacji, która nie tylko zmienia podejście do niej, ale wprowadza też nowy model współpracy.
Służba wojskowa sposobem na unikanie zwolnień z pracy
Część zatrudnionych wykorzystuje nowe przepisy o służbie wojskowej, by zyskać ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę. Ułatwiają to nieprecyzyjne regulacje.
Pracownicy skarżą się na upały
Mnożą się skargi na pracę w upale. Niektórzy piszą, że pracują w „nagrzanych, blaszanych puszkach”
Polacy popierają strajkujące grupy zawodowe. Aż 61% wierzy w skuteczność protestu. Wyniki badania
Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 78% Polaków popiera strajki jako formę protestu w pracy. Jednocześnie 61% badanych wierzy w to, że strajki mogą być skuteczne.
Obowiązki pracodawców w czasie upałów
Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.
Minister Maląg o kontroli trzeźwości pracowników
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała: W Kodeksie pracy wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy zbadanie, czy pracownik jest trzeźwy, czy po spożyciu alkoholu lub innych środków.
10 kroków do sukcesu w procesie rekrutacyjnym
Czy wiesz, że proces rekrutacji zaczyna się na długo przed bezpośrednimi spotkaniami z kandydatami? Zanim do nich dojdzie menedżer podejmuje szereg działań we współpracy z rekruterem, których celem jest osiągnięcie pożądanego efektu: zatrudnienie osoby, która najlepiej odnajdzie się w zespole i poradzi sobie z zadaniami. Czy są wśród nich tak zwane „must have”? Odpowiedź jest prosta: oczywiście!
Czy pracownikowi odchodzącemu na emeryturę przysługuje dofinansowanie do wypoczynku, tzw. wczasów pod gruszą
Nasz pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym do 23 maja 2022 r. Następnie od 24 maja do 31 maja 2022 r. będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jego umowa o pracę zostanie rozwiązana z 31 maja 2022 r. w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Za niewykorzystany urlop firma wypłaci pracownikowi ekwiwalent. W firmie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego wypłacane są tzw. wczasy pod gruszą. Czy pracownik nie otrzyma tego świadczenia z uwagi na niewykorzystanie urlopu w wymiarze 14 kolejnych dni? - pyta Czytelnik z Radomia.
Czy można powierzyć obowiązki nieobecnego pracownika osobie zatrudnionej na innym stanowisku
Jesteśmy małą firmą zatrudniającą osoby na pojedynczych stanowiskach (jedna księgowa, jedna kadrowa, jeden magazynier itp.). Czy w przypadku urlopu magazyniera jego obowiązki można powierzyć osobie zatrudnionej na stanowisku kadrowej? Osoba ta kilka lat temu prowadziła magazyn w ramach dodatkowych obowiązków, za które otrzymywała dodatek specjalny. W tej chwili w jej zakresie obowiązków nie ma informacji o prowadzeniu magazynu.
Najważniejsi są właściwi ludzie. Podejście systemowe w doborze kluczowych pracowników
Dobór personelu to jeden z kluczowych procesów nie tylko w obszarze HR, ale przede wszystkim w budowaniu efektywności organizacji. Nie jest bowiem prawdą, że ludzie są najważniejsi w organizacji, prawdą jest, że najważniejsi są właściwi ludzie. W procesie rekrutacji zwraca się szczególną uwagę na kompetencje kandydatów, zakładając, że wysokie kompetencje oznaczają wysoką energię działania, a co za tym idzie – wysoką efektywność i skuteczność zawodową. Doświadczenia ostatnich lat funkcjonowania w środowiskach VUCA i BANI pokazują, że proces doboru oparty na kompetencjach staje się niewystarczający i często mało skuteczny w odnajdowaniu właściwych osób pasujących do roli w organizacji i kultury organizacyjnej.
KRUS: 40. Międzynarodowe Kolokwium Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie
Przewodnicząca Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprasza do udziału w Kolokwium Sekcji w dniach 22-23 września 2022 r. w Rzymie.
Praca zdalna – przepisy i technologia
Jeszcze w te wakacje mogą wejść w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, na które pracodawcy czekają od początku pandemii. Jakie najważniejsze kwestie zostaną uregulowane i czy w dużym stopniu wpłyną na dotychczasowe zasady pracy zdalnej – opowiada Maciej Kabaciński, Szef Pionu HR firmy Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.
Migracja danych kadrowo-płacowych ze starego systemu do nowego
Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba przeniesienie się z dotychczas używanego oprogramowania kadrowo-płacowego na system bardziej zaawansowany i dający więcej możliwości automatyzacji procesów w obszarze kadr i płac. Co w takim przypadku z bazą pracowników i pozostałymi danymi zgromadzonymi w systemie często na przestrzeni wielu lat? Czy przeniesienie danych ze starego systemu do nowego jest możliwe?
90 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
Trwa nabór wniosków w konkursie ZUS dla firm na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Budżet konkursu wynosi 90 mln zł. Wnioski o dofinansowania można składać do 8 lipca – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Zmiany w Kodeksie pracy: kontrola trzeźwości pracownika
Jedną z planowanych zmian w Kodeksie pracy jest umożliwienie pracodawcom prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Jakie rozwiązania zaproponował Rząd w projekcie ustawy?
Osadzeni pracują
"Prawie każdy osadzony, który może wykonywać pracę, na którego nie są nałożone kary i obostrzenia, pracuje" - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Poziom zatrudnienia osadzonych osiągnął w ubiegłym tygodniu rekordowy poziom 88 proc.
Dekada z PUE
Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE) to pierwszy w Polsce e-urząd. Umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i daje możliwość samodzielnego tworzenia dokumentów.
Analiza potrzeb pracowników jako baza pod wdrożenie nowego modelu pracy w firmie
Komentarz Doroty Osieckiej, Partner w Colliers i Dyrektor platformy Colliers Define.
Plan urlopów - czy gwarantuje dotrzymanie terminu?
Czy zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów jest dla pracownika gwarancją jego otrzymania? Co z przesunięciem terminu urlopu?
Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”
Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!
Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury
Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudniono w ramach uproszczonej procedury. Usprawniło to proces zatrudniania.
Zasady pracy zdalnej - Sejm nad nimi debatuje
Sejm debatuje nad zasadami pracy zdalnej. Co nowego w Kodeksie pracy?