REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ochrona zdrowia, Rodzicielstwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak liczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, gdy pracownica po urlopie macierzyńskim korzysta z urlopu wypoczynkowego

Naszej pracownicy, która jest zatrudniona na pełny etat, 22 października br. skończył się urlop macierzyński. Od 23 października korzysta z urlopu wypoczynkowego. Do pracy wróci dopiero w grudniu br. Jaką datę należy traktować jako powrót pracownicy z urlopu macierzyńskiego? Od kiedy jesteśmy zwolnieni z obowiązku opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Jakie ograniczenia wynikają z zatrudniania pracownic w ciąży

Pracownic w ciąży nie można zatrudnić m.in. w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz przy pracach wzbronionych kobietom w ciąży. Ograniczenia te często dezorganizują pracodawcom pracę.

Czy ojciec może wziąć urlop wychowawczy w czasie urlopu macierzyńskiego matki dziecka

Pracownikowi urodziło się drugie dziecko i w związku z tym jego żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Na pierwsze dziecko, które ma już 3 lata, pracownik chce wziąć urlop wychowawczy. Wcześniej zarówno on, jak i jego żona nie korzystali z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Czy powinniśmy mu udzielić tego urlopu?

Nowelizacja Kodeksu pracy - szerszy dostęp do urlopów ojcowskich

Ojcowie adopcyjni będą mogli skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada przedłożona przez rząd nowelizacja Kodeksu pracy, którą w czwartek, 25 listopada, jednogłośnie przyjął Sejm.

REKLAMA

Dodatek stażowy a podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Pracownica do 1 października przebywała na zasiłku chorobowym i wypłacany miała dodatek stażowy (nieoskładkowany) w pełnej wysokości – nie było go w podstawie zasiłku chorobowego. Regulamin wynagradzania przewiduje, że w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika pracodawca wypłaca dodatek stażowy. Od 2 października pracownica jest na zasiłku macierzyńskim. Czy dodatek stażowy należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego?

Czy można przerwać urlop wychowawczy pracownicy, która wyjechała za granicę

Zatrudniona w mojej niewielkiej firmie pracownica od roku przebywa na urlopie wychowawczym, który uzasadniała koniecznością opieki nad 2-letnim dzieckiem. Od innych pracowników dowiedziałem się, że wyjechała z dzieckiem na kilka miesięcy za granicę. Czy mam prawo odwołać taką pracownicę z urlopu wychowawczego?

Czy pozbawienie pracownika prawa do zasiłku chorobowego powoduje przerwę w niezdolności do pracy

Pracownik naszej firmy przebywał na zwolnieniu lekarskim od 27 lutego do 12 października br. z powodu gruźlicy. W wyniku przeprowadzonej kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika pozbawiliśmy go prawa do zasiłku chorobowego za 14 dni, od 29 września do 12 października br. Obecnie pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 13 października do 1 listopada br. Czy za ten okres niezdolności do pracy należy mu wypłacić zasiłek chorobowy? Jak liczyć okres zasiłkowy?

Połowa kobiet zrezygnowałaby z pracy

Dla wielu kobiet praca zawodowa nie jest wartością samą w sobie, a ma wymiar wyłącznie finansowy. Połowa z nich odeszłaby z pracy, gdyby ich partner zarabiał wystarczająco dużo, by utrzymać rodzinę na zadowalającym poziomie - wynika z badań CBOS, dotyczących rynku pracy na Mazowszu.

REKLAMA

Zakaz palenia w zakładach pracy - nie ma obowiązku wyznaczenia palarni

Zakaz palenia tytoniu obowiązuje w zakładach pracy i innych miejscach określonych ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Pracodawca może wyznaczyć palarnię, ale nie jest to jego obowiązkiem.

Składka zdrowotna powinna być wyższa

Składka zdrowotna w Polsce musi wzrosnąć o kilka punktów procentowych i powinna być współfinansowana przez pracodawców - uważają ekonomiści z Fundacji im. Hanki Bożyk.

Urlop wychowawczy a umowa terminowa

Jedna z pracownic w marcu urodziła dziecko. Po urlopie macierzyńskim złożyła wniosek o urlop wychowawczy, w którym zaznaczyła, że chce korzystać z niego od 1 września 2011 r. do kwietnia 2012 r. Pracownica ma umowę na czas określony do 31 grudnia 2011 r. i nie chcemy z tą osobą zawierać nowej umowy. Czy, mamy udzielić urlopu do końca trwania umowy czy umowa automatycznie przedłuży się w tej sytuacji do kwietnia 2012 r.?

Urlop wychowawczy rodzica opiekującego się bliźniętami

Pracownicy opiekujący się bliźniętami nie mają z tego tytułu prawa do wydłużonego urlopu wychowawczego na podstawie przepisów prawa polskiego. Takie uprawnienie nie wynika też z prawa europejskiego.

Jak rozliczyć składki od zasiłku macierzyńskiego wypłacanego z tytułu dwóch umów

Nasza pracownica od grudnia 2008 r. przebywa na urlopie wychowawczym udzielonym na 3 lata. Od lutego 2010 r. pracuje u nas na podstawie umowy na zastępstwo na 1/2 etatu za pracownicę zatrudnioną na innym stanowisku, która przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z zagrożoną ciążą. Ze względu na pracę w czasie urlopu wychowawczego nie rozliczaliśmy za tę pracownicę składek z tytułu przebywania na tym urlopie. Jednak 19 października br. pracownica ta urodziła dziecko. Czy powinniśmy wypłacać jej zasiłek macierzyński i z jakiego tytułu? Jak należy rozliczyć za nią składki za październik? Termin wypłaty wynagrodzeń i zasiłków za dany miesiąc przypada u nas na ostatni dzień tego miesiąca.

Od kiedy pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego przysługuje ochrona przed zwolnieniem, jeśli wniosek o obniżenie etatu złoży za wcześnie

Pracownica złożyła we wrześniu 2010 r. wniosek o obniżenie jej wymiaru etatu do 4/5 w związku z prawem do urlopu wychowawczego. Jednak etat chce obniżyć dopiero od 1 marca 2011 r., co określiła we wniosku. Czy w takim przypadku przysługuje jej ochrona przed zwolnieniem z pracy już od września, tj. od dnia złożenia wniosku?

Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty

Zły system kontroli jest winny temu, że pracownicy bezprawnie korzystają ze zwolnień lekarskich. Zdaniem Pracodawców RP potrzebne jest jak najszybsze rozwiązanie tego problemu.

Jak przygotować się do prac zimowych?

Czy będzie zmiana ustawy o świadczeniach rodzinnych

Rzecznik Praw Dziecka apeluje o zmianę zasad przyznawania świadczeń rodzinnych dzieciom, w przypadku gdy zmarł ich rodzic, który płacił alimenty. Chce, by dzieci otrzymywały świadczenia już następnego miesiąca, a nie jak jest obecnie - dopiero po kilku czy kilkunastu miesiącach.

Renta rodzinna dla dzieci

Nowelizacja ustawy o zakładach opieki zdrowotnej

Okulary do pracy przy komputerze

Ostatnio zgłosił się do mnie pracownik, który stwierdził, że należy mu się zwrot kosztu zakupu okularów do pracy przy komputerze. Czy rzeczywiście taki obowiązek wynika z przepisów prawa? Jeśli tak, to do jakiej kwoty? Czy pracodawca ma zwracać koszty całych okularów, czy np. tylko za oprawki? Czy faktura powinna być wystawiona na firmę?

Czy po uchwale NSA trzeba opłacić zaległe składki i podatek od pakietów medycznych

W związku z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał wykupione dla pracowników pakiety medyczne za ich przychód podatkowy, pracodawcy, którzy nie pobierali zaliczek na podatek od tych świadczeń, mogą rozważyć dokonanie korekty. Należy jednak zauważyć, że uchwała ta nie rozstrzyga ostatecznie sporu, czy świadczenia te należało zaliczać do przychodów pracowników.

Czy w aktach osobowych pracownika można przechowywać kserokopię jego dokumentów stanu cywilnego

Urlop ojcowski - nowelizacja Kodeksu pracy

Ojcowie adopcyjni mogliby skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym w czwartek, 28 października, debatował Sejm.

Ubezpieczenie zdrowotne - czy będzie zmiana przepisów dot. finansowania składek

Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że "nic jej nie wiadomo", by w resorcie trwały prace nad zmianą przepisów dotyczących finansowania z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników. Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł 26 października, że są one niezgodne z konstytucją.

Uproszczone druki zwolnień lekarskich

O pięć rubryk zmniejszy się liczba pól, które musi wypełnić lekarz wystawiając zwolnienie lekarskie. Druki zostały uproszczone po długiej batalii lekarzy, którzy argumentowali, że im krócej wypełniać będą druk, tym więcej czasu pozostanie im dla pacjenta.

Pakiet ustaw zdrowotnych do sejmowej komisji zdrowia

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia, do której założenia przygotowuje Ministerstwo Zdrowia, umożliwi obiektywną ocenę jakości świadczeń w zakładach opieki zdrowotnej - poinformował wiceminister zdrowia Marek Haber.

Niekonstytucyjne finansowanie składek na ubezpieczenie zdrowotne

Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł, że finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją. Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego potrzebna jest nie tylko reforma ubezpieczeń zdrowotnych rolników, ale całego systemu.

Czy finansowanie z budżetu składek ubezpieczenia zdrowotnego jest konstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zbada dzisiaj, 26 października, czy finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników - bez względu na ich status materialny - jest zgodne z konstytucją. Wniosek do TK w tej sprawie skierował Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).

Pakiet ustaw zdrowotnych - kto zapłaci długi szpitali

Jak rozliczyć składki za pracownicę, która po urlopie macierzyńskim poprosiła o obniżenie etatu

Zatrudniamy pracownicę, która do połowy sierpnia przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie do 14 września wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy. Pracownica 1 września złożyła wniosek o obniżenie pełnego etatu o 1/4, począwszy od pierwszego dnia jej powrotu do pracy, czyli od 15 września. Jak w takiej sytuacji należy wypełnić dokumenty rozliczeniowe za wrzesień?

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne zwiększą dostępność świadczeń medycznych

Według ekspertów wprowadzenie systemu dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych może przyczynić się do zwiększenia dostępności świadczeń medycznych.

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne - konkurencja dla NFZ

W 2011 r. w województwach: pomorskim i dolnośląskim ruszy program pilotażowy, mający na celu wprowadzenie dodatkowych ubezpieczycieli, którzy będą konkurencją dla NFZ - zapowiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz.

Czy zasiłek opiekuńczy za pobyt dziecka w szpitalu przysługuje w wysokości 70% czy 80% podstawy wymiaru

W jakiej wysokości wypłacić zasiłek opiekuńczy pracownicy, która przebywała z chorym dzieckiem w szpitalu? Na zwolnieniu lekarskim ZUS ZLA jest adnotacja, że dziecko przebywało w szpitalu przez 10 dni (zwolnienie wydane na 15 dni).

Urlop wypoczynkowy a opieka nad dzieckiem

Pracownica miała zaplanowany urlop wypoczynkowy i złożyła odpowiedni wniosek. W pierwszym dniu urlopu wypoczynkowego zachorowało dziecko pracownicy i otrzymała zwolnienie lekarskie w celu opieki nad nim. Czy w tej sytuacji urlop wypoczynkowy rozpocznie się we wskazanym terminie i czy ma tu zastosowanie art. 165 k.p.?

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne

System dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych zwiększyłby dostęp do świadczeń osobom mniej zamożnym i przyczyniłby się do zmniejszenia rozwarstwienia społecznego - ocenił Witold Paweł Kalbarczyk z Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

Czy ulga prorodzinna zostanie zawieszona

Minister pracy Jolanta Fedak jest absolutnie przeciwna zawieszeniu ulgi prorodzinnej, gdyby dług publiczny w relacji do PKB przekroczył 55 proc. Szef resortu finansów Jacek Rostowski zapewnia, że ulga byłaby ewentualnie zawieszona, nie zlikwidowana.

Rząd przyjął drugą część pakietu ustaw zdrowotnych

Rząd przyjął w czwartek, 14 października, drugą część pakietu ustaw zdrowotnych. Przewidują one m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały spłacać ich długi; ceny i marże leków finansowanych przez NFZ będą ustalane urzędowo.

Pakiet zdrowotny - kontynuacja prac nad ustawami

W czwartek, 14 października 2010 r., rząd będzie kontynuować prace nad ustawami z pakietu zdrowotnego. Zajmie się m.in. projektem ustawy o działalności leczniczej, zgodnie z którym - chociaż nie będzie obligatoryjnego przekształcenia szpitali w spółki - to samorządy, które tego nie uczynią, będą musiały przejąć długi lecznic.

Czy abonamenty medyczne pracowników stanowią przychód podlegający opodatkowaniu

Rząd zajmie się pakietem ustaw zdrowotnych

Rada Ministrów zajmie się dzisiaj, 12 października 2010 r., pakietem ustaw zdrowotnych, w tym m.in. projektem nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, zmianami w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz projektem ustawy i informacji w ochronie zdrowia.

Wykonywanie przez służbę medycyny pracy profilaktycznej opieki zdrowotnej osób objętych tą opieką na swój wniosek

Pojęciem profilaktycznej opieki zdrowotnej określa się ogół działań zapobiegających powstawaniu i szerzeniu się niekorzystnych skutków zdrowotnych, które w sposób bezpośredni lub pośredni mają związek z warunkami albo charakterem pracy.

Urlop uzupełniający nauczyciela

Nauczycielka pracująca w naszej placówce wróci z urlopu macierzyńskiego 14 stycznia 2011 r., zadeklarowała również korzystanie z urlopu uzupełniającego w terminie od 15 stycznia do 25 lutego 2011 r. (42 dni). Ferie trwają u nas od 31 stycznia do 13 lutego 2011 r. Czy ta pracownica będzie miała przerwany urlop uzupełniający w związku z feriami i w konsekwencji jej czas nieobecności w pracy wydłuży się do 11 marca 2011 r.?

Prawa pracownicy w okresie ciąży

W przypadku pracownicy w ciąży pracodawca może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji.

Pielęgniarki i położne chronione jak funkcjonariusze publiczni

Pielęgniarki i położne zostaną objęte ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych - zakłada projekt ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej, który został skierowany do prac w sejmowej komisji zdrowia.

Odszkodowania dla pacjentów z tytułu błędów medycznych - nowelizacja ustawy

Umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową - to główne założenie projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, który został skierowany do Komitetu Rady Ministrów.

Czy wszyscy wspólnicy – właściciele firmy powinni odbyć szkolenie okresowe bhp?

Wspólnikami w spółce cywilnej są trzy osoby. Zgodnie z umową spółki każdy ze wspólników ma prawo jednoosobowo reprezentować firmę i podpisywać wszystkie dokumenty związane z działalnością spółki, w tym również umowy o pracę. Praktycznie w bieżącą działalność firmy zaangażowane są tylko dwie osoby. Czy wszyscy wspólnicy będący właścicielami firmy powinni odbyć szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami? Czy wystarczy, aby tylko jeden z nich odbył takie szkolenie? Czy osoba, która nie angażuje się w działalność spółki, ma obowiązek ukończyć szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami?

Zakaz zwalniania pracownicy wnioskującej o obniżenie wymiaru czasu pracy

W naszej firmie, zatrudniającej powyżej 20 osób, jedna z pracownic ma umowę o pracę trwającą do 30 grudnia 2010 r. z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Jej urlop wychowawczy miał zakończyć się 30 grudnia 2010 r. Pracowała u nas dotychczas w charakterze księgowej. 30 kwietnia 2010 r. pracownica złożyła wniosek o przywrócenie do pracy od 1 czerwca 2010 r. i jednocześnie o obniżenie wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu. W chwili obecnej nie mamy możliwości jej zatrudnienia, ponieważ nie mamy wolnego etatu. Czy możemy się z nią rozstać bez narażenia się na konsekwencje złamania przepisów prawa pracy oraz jak wygląda kwestia ochrony tej pracownicy?

Czy przepisy dotyczące wymagań dla stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe dotyczą laptopów?

Pracodawca zatrudnia pracowników na stanowiskach biurowych w agencji reklamowej. Część pracowników wyposażono w komputery stacjonarne, natomiast pozostali pracują na laptopach. Wszyscy pracownicy wykonują pracę przez 8 godzin dziennie. Niektórzy pracownicy otrzymali laptopy, gdyż okazjonalnie wyjeżdżają na spotkania z klientami, średnio 1–2 razy w miesiącu na 2–3 godziny. Czy pracodawca powinien dostosować wszystkie stanowiska do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe? Czy tylko stanowiska wyposażone w komputery stacjonarne podlegają obowiązkom wynikającym z tego przepisu?

REKLAMA