| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Czy będzie zmiana ustawy o świadczeniach rodzinnych

Czy będzie zmiana ustawy o świadczeniach rodzinnych

Rzecznik Praw Dziecka apeluje o zmianę zasad przyznawania świadczeń rodzinnych dzieciom, w przypadku gdy zmarł ich rodzic, który płacił alimenty. Chce, by dzieci otrzymywały świadczenia już następnego miesiąca, a nie jak jest obecnie - dopiero po kilku czy kilkunastu miesiącach.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak skierował w tej sprawie pismo do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak.

Do RPD wpłynęła sprawa dziecka, które po śmierci ojca utraciło świadczenia alimentacyjne. Matka złożyła wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego i dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jednak przy ustalaniu prawa do zasiłku, do dochodu rodziny wliczono także świadczenie alimentacyjne. W związku z tym nie przyznano zasiłku i dodatku, gdyż dochód w rodzinie przekraczał ustawowe kryterium 504 zł na osobę.

Nowy sposób ustalania prawa do świadczeń rodzinnych >>

RPD zwraca uwagę, że okres oczekiwania na przyznanie prawa do zasiłku i dodatku może być w takich przypadkach zbyt długi, gdyż przy ustalaniu prawa do zasiłku, brane są pod uwagę dochody z roku poprzedniego. Np. obecnie przy przyznawaniu zasiłku za okres od 1 listopada 2010 roku do 1 listopada 2011 są brane pod uwagę dochody z 2009 roku.

Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych >>

Dlatego RPD apeluje o zmianę przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych w taki sposób, by można było uwzględnić sytuacje materialną rodziny w krótszym okresie niż zasiłkowy. RPD postuluje zmianę przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych, tak by od dochodu rodziny odejmować kwotę alimentów, a prawo do zasiłku i dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka przyznawać następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć rodzica.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »