reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Czy będzie zmiana ustawy o świadczeniach rodzinnych

Czy będzie zmiana ustawy o świadczeniach rodzinnych

Rzecznik Praw Dziecka apeluje o zmianę zasad przyznawania świadczeń rodzinnych dzieciom, w przypadku gdy zmarł ich rodzic, który płacił alimenty. Chce, by dzieci otrzymywały świadczenia już następnego miesiąca, a nie jak jest obecnie - dopiero po kilku czy kilkunastu miesiącach.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak skierował w tej sprawie pismo do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak.

Do RPD wpłynęła sprawa dziecka, które po śmierci ojca utraciło świadczenia alimentacyjne. Matka złożyła wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego i dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jednak przy ustalaniu prawa do zasiłku, do dochodu rodziny wliczono także świadczenie alimentacyjne. W związku z tym nie przyznano zasiłku i dodatku, gdyż dochód w rodzinie przekraczał ustawowe kryterium 504 zł na osobę.

Nowy sposób ustalania prawa do świadczeń rodzinnych >>

RPD zwraca uwagę, że okres oczekiwania na przyznanie prawa do zasiłku i dodatku może być w takich przypadkach zbyt długi, gdyż przy ustalaniu prawa do zasiłku, brane są pod uwagę dochody z roku poprzedniego. Np. obecnie przy przyznawaniu zasiłku za okres od 1 listopada 2010 roku do 1 listopada 2011 są brane pod uwagę dochody z 2009 roku.

Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych >>

Dlatego RPD apeluje o zmianę przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych w taki sposób, by można było uwzględnić sytuacje materialną rodziny w krótszym okresie niż zasiłkowy. RPD postuluje zmianę przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych, tak by od dochodu rodziny odejmować kwotę alimentów, a prawo do zasiłku i dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka przyznawać następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć rodzica.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama