Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.
Aktualizacja: 24.01.2020
Do obowiązków pracodawcy związanych z ustaniem zatrudnienia pracownika należy wypłacenie mu ostatniego wynagrodzenia za pracę oraz innych przysługujących tej osobie świadczeń pieniężnych. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują jednak wprost, jaki jest termin na rozliczenie się z pracownikiem w tych okolicznościach. Należy przyjąć, i jest to pogląd dominujący w doktrynie, że trzeba to zrobić w dniu, w którym ustaje zatrudnienie. »
Odszkodowanie za mobbing - zmiany od 7 września 2019 r.
Aktualizacja: 12.07.2019
7 września 2019 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy zakładająca m.in. zmiany w zakresie żądania odszkodowania z tytułu mobbingu. W wyniku zmian, pracownik będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie w dwóch przypadkach. »
Odszkodowanie z tytułu mobbingu – nowelizacja przepisów
Aktualizacja: 30.10.2017
Prezydencki projekt zmian w Kodeksie pracy rozszerza przypadki, w których pracownik uprawniony jest dochodzenia odszkodowania z tytułu mobbingu. Dotyczy to sytuacji, gdy pracownik nie rozwiązał stosunku pracy, ale w skutek działań mobbingowych poniósł konkretną szkodę. »
Zmiana roszczenia odszkodowawczego na przywrócenie do pracy
Aktualizacja: 02.08.2017
W związku z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę, pracownik ma prawo wyboru czy chce przywrócenia do pracy czy też odszkodowania. Czy w trakcie postępowania sądowego, pracownik może zmienić roszczenie z pierwotnego zgłoszonego żądania przywrócenia do pracy na wypłatę odszkodowania, albo odwrotnie? »
Roszczenia związane ze świadectwem pracy
Aktualizacja: 16.11.2016
Pracownik może wystąpić z roszczeniem o wydanie lub sprostowanie świadectwa pracy. Obok roszczeń niemajątkowych wiążących się ze świadectwem pracy, pracownik może również dochodzić odszkodowania od pracodawcy. »
Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy - wzór
Aktualizacja: 06.09.2016
Umowa o zakazie konkurencji może obowiązywać przez cały czas trwania stosunku pracy lub też przez jego część, jednak z uwagi na fakt, że jest ona ściśle związana z umową o pracę – wygaśnie wraz z dniem ustania stosunku pracy. Przedstawiamy wzór umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy. »
Zakaz konkurencji – zakres, skutki
Aktualizacja: 15.07.2016
Czym jest zakaz konkurencji? Czy wyklucza on możliwość podejmowania jakiejkolwiek innej pracy przez pracownika? »
Odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania
Aktualizacja: 11.07.2016
Zgodnie z Kodeksem pracy osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Ile wynosi w 2016 roku? »
Obowiązki pracodawcy w związku ze śmiercią pracownika
Aktualizacja: 11.07.2016
Śmierć pracownika zawsze stanowi przyczynę wygaśnięcia stosunku pracy. Jednocześnie wywołuje po stronie pracodawcy szereg obowiązków. Pracodawca, zależnie od woli zaangażowania czy wdrożonej w tym zakresie polityki postępowania, może także podejmować zadania, których celem jest wsparcie rodziny zmarłego. »
Brak wypłaty wynagrodzenia w terminie a rozwiązanie umowy
Aktualizacja: 07.06.2016
Wypłata wynagrodzenia w terminie jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Niespełnienie tego obowiązku skutkuje po stronie pracownika możliwością rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym, po spełnieniu odpowiednich warunków. »
Roszczenia za niewydanie świadectwa pracy
Aktualizacja: 30.10.2015
Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy. Jeżeli na skutek niewydania lub błędów w świadectwie pracy były pracownik poniósł szkodę w postaci niemożności podjęcia nowego zatrudnienia, może dochodzić przed sądem nie tylko sprostowania świadectwa, ale również odszkodowania. »
Na czym polega mobbing w miejscu pracy?
Aktualizacja: 28.09.2015
Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na jego uporczywym i długotrwałym nękaniu bądź zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu: poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników (art. 943 § 2 k.p.). Pracodawca powinien przeciwdziałać mobbingowi w pracy. »
Dyskryminacja w pracy - definicja
Aktualizacja: 21.09.2015
Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest zakaz wszelkiej dyskryminacji. Zabroniona jest dyskryminacja w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. »
Wniosek o odroczenie składek za XI