REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od lipca zmieni się wysokość odszkodowania za nierówne traktowanie w pracy

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
dyskryminacja z powodu wieku ageizm ageism tutoring mentoring trening szkolenie podnoszenie kwalifikacji mobbing molestowanie
Od lipca zmieni się wysokość odszkodowania za nierówne traktowanie w pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nierówne traktowanie lub dyskryminacja pracowników naraża pracodawcę na odpowiedzialność odszkodowawczą. Kodeks pracy określa, jaka powinna być wysokość należnego pracownikowi odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Minimalna wysokość odszkodowania zmieni się od lipca br.

Równe traktowanie w zatrudnieniu polega na niedyskryminowaniu pracownika w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z przyczyn określonych przepisami Kodeksu pracy. Jest to jedna z podstawowych zasad prawa pracy. W razie naruszenia zasady równego traktowania pracownik ma prawo do odszkodowania w określonej przepisami wysokości.

Autopromocja

Odszkodowanie za nierówne traktowanie i dyskryminację

Naruszenie przez pracodawcę zakazu dyskryminacji lub nierównego traktowania w zatrudnieniu powoduje obowiązek wypłaty pracownikowi odszkodowania. Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Obecnie wynosi ono 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. wzrośnie do 4300 zł. 

Ważne

Od lipca 2024 r. minimalna wysokość odszkodowania za nierówne traktowanie wyniesie 4300 zł.

Zasada równego traktowania – na czym polega

Zasada równego traktowania w zatrudnieniu wyraża się tym, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie: 

 • nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, 
 • warunków zatrudnienia, 
 • awansowania oraz 
 • dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Kodeks wymienia przykładowo przyczyny, które nie mogą stanowić przyczyny nierównego traktowania. Niedopuszczalna jest – stanowi Kodeks pracyjakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, ze względu na którąkolwiek z przyczyn, takich jak: 

 • płeć, 
 • wiek, 
 • niepełnosprawność, 
 • rasa, 
 • religia, 
 • narodowość, 
 • przekonania polityczne, 
 • przynależność związkowa, 
 • pochodzenie etniczne, 
 • wyznanie, 
 • orientacja seksualna, 
 • zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony,
 • zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy, 
 • wykonywanie lub odmowa wykonywania pracy zdalnej. 

Katalog przyczyn nierównego traktowania nie jest zamknięty – o czym świadczy użycie przez ustawodawcę zwrotu „w szczególności”.

Czytelnicy portalu Infor.pl dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z nierównym traktowaniem oraz dyskryminacją w miejscu pracy:

Matka Polka 2024-01-27 12:31:54
Za każdym razem nowo przyjmowanie pracownicy dostają na dzień dobry wyższą stawkę niż ta za którą pracuje Ja stanowisko to samo te same zadania te same godziny pracy ten sam sposób pracy te same wymagania te same umiejętności )choć wiadomo że umiejętności większe ma stary pracownik niż nowy bez doświadczenia). Czy takie fakty można uznać za dyskryminację i żądać nawet jeśli nie odszkodowania to chociaż wyrównania pensji od okresu przyjęcia nowych pracowników?

DarkSideKing 2024-01-27 12:58:21
To moje pytanie jest takie jeśli mam dowody na to iż zostałem zmuszony do podpisania umowy o zmianie miejsca pracy, ponieważ w obecnym sklepie nie mogłem pracować ponieważ na stanowisku piekarniczym była moja dziewczyna, a ja pracowałem na dziale kas. Dostałem nakaz bym zmienił sklep oddalony od miejsca zamieszkania 3km dalej z powodu iż regionalna zobaczyła nas razem prywatnie po za miejscem pracy, gdy robiliśmy zakupy tłumacząc się tym że pary nie mogą razem pracować czy to jest dyskryminacja? Do podjęcia takiej decyzji zostałem zmuszony ponieważ powiedziano mi jeśli ja nie zdecyduję się o przeniesienie to będą gnębić rozmową moją dziewczynę i w końcu któreś będzie musiało się przenieść lub zrezygnować z pracy. Dowody posiadam iż odbyła się taka rozmowa, padły takie czy inne słowa kierownik sklepu o niczym nie wiedział decyzja wynikła od Regionu, co więcej straciłem pracę, ponieważ byłem nękany w nowym miejscu pracy o to że związałem się z innym pracownikiem.

Lidaa 2024-01-28 12:01 (e-mail do redakcji)
Spotkała mnie taka oto sytuacja ze strony byłego pracodawcy. W czasie od 1 do 31 grudnia 2023 r. byłam w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, to pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę, w tym okresie byłam zwolniona z obowiązku świadczenia pracy.
Przed świętami Bożego Narodzenia na firmowym spotkaniu świątecznym pracownicy otrzymali bony podarunkowe na kwotę 600 zł oraz karty Allegro na kwotę 100 zł dla pracowników, którzy posiadali dzieci, do tego jakaś czapka i szalik z nowym logo firmy. 
Nie zostałam zaproszona na spotkanie świąteczne i nie otrzymałam bonów podarunkowych oraz karty Allegro dla mojego dziecka, czapki i szalika również. Pracodawca nie tworzy Zakładowego funduszu pracy w związku z tym bony i karty Allegro były finansowane z innych środków finansowych firmy.
Moja koleżanka z pracy, która od początku grudnia przebywa na zwolnieniu lekarskim również nie otrzymała wyżej wymienionych świadczeń z okazji świąt.

Co jest naruszeniem zasady równego traktowania

Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn spośród wskazanych powyżej przyczyn, które nie mogą stanowić przyczyny nierównego traktowania.

Skutkiem takiego zróżnicowania sytuacji pracownika może w szczególności: 

 • odmowa nawiązania lub rozwiązanie stosunku pracy, 
 • niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia albo pominięcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą, 
 • pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe 

– chyba że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń, jak ma wyglądać w praktyce, jak firma powinna się przystosować do dyrektywy płacowej

Dyrektywa o jawności płac najczęściej kojarzy się z obowiązkiem podawania kandydatom do pracy wysokości wynagrodzeń lub widełek płacowych. Jest to tylko jeden z obowiązków, i to tych łatwiejszych do spełnienia. Znacznie poważniejszym zadaniem będzie raportowanie danych o wynagrodzeniach i luce płacowej do wskazanego organu.

Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

Nowy obowiązek dla pracodawców. Przepisy o sygnalistach przyjęte

Ustawa o ochronie sygnalistów ma zapewnić odpowiedni poziom ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa UE. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawcę. Którzy pracodawcy będą objęci tymi przepisami?

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy podczas upałów. W tych sytuacjach możesz pracować krócej

To oczywiste, że praca w upale jest trudna. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale i bezpieczeństwo. Jakie działania powinien podjąć pracodawca, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy podczas upałów? Na co mogą liczyć pracownicy?

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. - ile wynosi? Okazuje się, że według danych GUS i ZUS w 2024 r. w Polsce minimalną płacę pobiera aż około 3,6 mln. osób.

Nieoceniona rola działów HR w nowoczesnych organizacjach biznesowych

W złożonym ekosystemie dzisiejszego biznesu działy HR są często niedocenianymi, cichymi współtwórcami sukcesu, pracującymi niejako za kulisami, by zapewnić sprawne funkcjonowanie organizacji. Od zatrudniania i szkolenia po zarządzanie konfliktami i wspieranie pozytywnej kultury pracy działy personalne odgrywają kluczową rolę w pielęgnowaniu rozwoju kapitału ludzkiego. Jaką zatem konkretną wartość wnoszą te działy do organizacji?

ZUS: Wkrótce zmienią się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Kiedy zawieszenie świadczenia?

Nowe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r. Dolny próg wzrośnie o niemal 425 zł. Drugi, wyższy limit zwiększy się o blisko 790 zł.

REKLAMA

Czy 2 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 2 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Czy w Boże Ciało idzie się do pracy

Co to jest za święto Boże Ciało? Kiedy wyapda Boże Ciało? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy w Boże Ciało idzie się do pracy? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Komu przysługuje rekompensata za pracę w Boże Ciało?

REKLAMA