REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadki przy pracy. Za uszczerbek na zdrowiu ZUS wypłaci odszkodowanie: za utratę nogi nawet 88830 zł, za utratę ręki – 95175 zł

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Jednorazowe odszkodowanie wynosi 1269 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu
Jednorazowe odszkodowanie wynosi 1269 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wypadek przy pracy może być przyczyną stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. W takim przypadku osoba poszkodowana ma prawo do odszkodowania. Jego wysokość uzależniona jest od wyrażonego w procentach stopnia uszczerbku na zdrowiu. Do 31 marca 2024 r. odszkodowanie za każdy procent wynosi 1269 zł.   

Ubezpieczonemu podlegającemu ubezpieczeniu wypadkowemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.

Autopromocja
Ważne

Stały uszczerbek na zdrowiu to naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy. 

Długotrwały uszczerbek na zdrowiu to naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące ulec poprawie. 

Wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu

Jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. 

Ważne

W okresie od dnia 1 kwietnia 2023 r. do dnia 31 marca 2024 r. kwota jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wynosi 1269 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

We wskazanym wyżej okresie jednorazowe odszkodowanie ulega ponadto zwiększeniu o:

 • 1269 zł – jeżeli wskutek pogorszenia się stanu zdrowia stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu będący następstwem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, który był podstawą przyznania jednorazowego odszkodowania, ulegnie zwiększeniu co najmniej o 10 punktów procentowych, 
 • 22 212 zł – jeżeli w stosunku do ubezpieczonego została orzeczona całkowita niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, 
 • 22 212 zł – jeżeli wskutek pogorszenia się stanu zdrowia w następstwie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej w stosunku do rencisty została orzeczona całkowita niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Uszczerbek na zdrowiu – ocena po zakończeniu leczenia

Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu, a także związku uszczerbku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po zakończeniu leczenia i rehabilitacji

Lekarz orzecznik ustala stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową na podstawie bezpośredniego badania ubezpieczonego i posiadanej dokumentacji medycznej oraz dokumentacji dotyczącej tego wypadku przy pracy albo tej choroby zawodowej. 

Na podstawie przeprowadzonego badania oraz po analizie dokumentacji medycznej lekarz orzecznik wydaje orzeczenie o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu. W orzeczeniu tym lekarz stwierdza stopień uszczerbku na zdrowiu oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. 

Ocena procentowa uszczerbku na zdrowiu

Stopień stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu lekarz orzecznik ustala w procentach według oceny procentowej stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Ocena procentowa stanowi załącznik do rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. Załącznik ten zawiera 199 rodzajów uszczerbku na zdrowiu, które mogą być skutkiem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Przykładowo ocena procentowa niektórych rodzajów uszczerbku na zdrowiu jest następująca, i powoduje powstanie uprawnienia do odszkodowania w określonej wysokości:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaj uszczerbku na zdrowiu

Ocena procentowa

Wysokość odszkodowania

Zaburzenia równowagi pochodzenia móżdżkowego uniemożliwiające chodzenie i samodzielne funkcjonowanie 100126 900 zł
Padaczka z zaburzeniami psychicznymi w zależności od ich nasilenia 30–7030–7038 070 – 88 830 zł
Uszkodzenie częściowe lub całkowite nerwu twarzowego w zależności od stopnia uszkodzenia10–2012 690 – 25 380 zł

Utrata zębów:  

siekacze i kły – za każdy ząb 1

pozostałe zęby począwszy od dwóch (niezależnie od zaprotezowania) – za każdy ząb 

 

1

1

 

1269 zł

1269 zł

Przewlekłe zapalenie spojówek 1012 690 zł
Utrata jednej małżowiny usznej 1519 035 zł
Utrata obu małżowin usznych2531 725 zł
Utrata gruczołu piersiowego w części lub w całości 10–2512 690 – 31 725 zł
Złamanie mostka ze zniekształceniami 1012 690 zł
Uszkodzenie serca lub osierdzia z objawami niewydolności krążenia – w zależności od stopnia niewydolności 40–9050 760 – 114 210 zł

Utrata kończyny górnej w barku:

prawa

lewa

 

75

70

 

95 175 zł

88 830 zł

Utrata ręki na poziomie nadgarstka 

prawa 

lewa 

 

55

50

 

69 795 zł

63 450 zł

Utrata palca wskazującego z kością śródręcza 

prawy

lewy 

 

23

20

 

29 187 zł

25 380 zł

Utrata kończyny dolnej – zależnie od długości kikuta i przydatności jego cech do oprotezowania 50–7063 450 – 88 830 zł
Utrata stopy w całości 5063 450 zł

(Przy uszkodzeniach kończyn górnych u osób leworęcznych stopień stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ustala się według zasad przewidzianych w tabeli, przyjmując dla uszkodzeń ręki prawej procenty ustalone dla ręki lewej, a dla uszkodzenia ręki lewej procenty ustalone dla ręki prawej)

Jeżeli dla danego rodzaju uszczerbku ocena procentowa określa dolną i górną granicę stopnia uszczerbku na zdrowiu, lekarz orzecznik określa stopień tego uszczerbku w tych granicach, biorąc pod uwagę obraz kliniczny, stopień uszkodzenia czynności organu, narządu lub układu oraz towarzyszące powikłania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Chory
  2023-12-12 18:12:25
  Juz mnie ZUS KELCE DAL RENTE PO 16 LATACH POBIERANIA RENTY UZDROWIL W WIEKU 56LAT A TU PISZA TAKIE BZDURY NAWET NA LEKARSTWA NIE MAM CI ORZECZNICY TO UZDROWICIELE CHCESZ BYC ZDROWY TO JDZ DO ZUS !!!
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • ciplicka 28
  2024-02-25 21:12:01
  wypadek przy pracy czolowe zdezenie komunikacyjne zawal serca utrata nipzytomnosci lezenie w sco maam robic dalejzpitalu 5 dn izus wplacil 10 procent i konec co mam robicdalej bo drugiej instanci wyrok negatywnyi musze zaplacic za sprawe pisze w wyroku
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

REKLAMA

PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

REKLAMA

Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

REKLAMA