REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kwalifikacje zawodowe, Badania lekarskie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

BHP: Czy zleceniobiorca musi przeprowadzić profilaktyczne badania lekarskie

Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nie tylko pracownikom, ale także osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy. Na tej podstawie możliwe jest kierowanie zleceniobiorców na badania lekarskie.

Rozwój kariery zawodowej. Pięć skutecznych sposobów na sukces

Rozwój kariery zawodowej oraz samodoskonalenie to środki do celu, jakim jest nadążanie za zmianami zachodzącymi na rynku pracy. Tempo zmian jest współcześnie błyskawiczne, pracownicy muszą więc poznać skuteczne sposoby na to, by ich kariery rozwijały się w odpowiednim kierunku. Poniżej pięć podpowiedzi, jak rozwijać karierę zawodową. 

Badania związane z ciążą w czasie pracy. Kiedy przysługuje zwolnienie od pracy

Kobiety w ciąży są szczególnie chronione w miejscu pracy. Wśród przywilejów, z jakich mogą korzystać, znajduje się możliwość wykonania badań związanych z ciążą w czasie pracy. Jakie warunki muszą być spełnione, aby takie zwolnienie zostało udzielone przez pracodawcę? Podpowiadamy. 

Warto podnosić kwalifikacje zawodowe. Krajowy Fundusz Szkoleniowy może sfinansować nawet 100% kosztów kształcenia pracownika!

Pracodawca, który chce podnieść kwalifikacje zawodowe swoich pracowników, ale nie ma odpowiednich środków, może skorzystać z pomocy Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Budżet KFS jest ograniczony, więc należy się pośpieszyć i już w styczniu złożyć wniosek o środki z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.

Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

Zaległe badania lekarskie pracowników i szkolenia BHP do 28 grudnia 2023 r. Potem kary do 30 000 zł

Od 1 lipca 2023 r. biegnie termin 180 dni na wykonanie zawieszonych w okresie pandemii badań lekarskich i szkoleń BHP. Ostatni termin na ich wykonanie, to 28 grudnia 2023 r.

Czy pracodawca musi kierować na wstępne badania lekarskie studentów odbywających u niego praktyki zawodowe

Jesteśmy przedsiębiorstwem zajmującym się wykonawstwem robót budowlanych. W sierpniu br. organizujemy praktyki zawodowe dla studentów studiów inżynierskich, którzy będą je realizowali m.in. na terenach prowadzonych przez nas budów. Czy w związku z tym jesteśmy zobowiązani do kierowania przyjmowanych studentów na wstępne badania lekarskie do lekarza medycyny pracy?

Nowe zasady przy przyjęciu do policji

Od dnia 31 marca 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. Jakie zaszły zmiany? Poniżej wykaz najważniejszych zagadnień. 

Pracownicze badania lekarskie

Podejmujesz zatrudnienie? Sprawdź, kto podlega, a kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim.

Jakie zmiany w umowach o pracę na okres próbny w 2023 roku?

Jakie zmiany w umowach o pracę na okres próbny w 2023 roku? Co jest celem umowy na okres próbny? Czy można zawrzeć po 3 miesiącach ponownie umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem? Czy możliwe jest przedłużenie umowy o pracę na okres próbny o czas urlopu?

2023 – Europejski Rok Umiejętności

Co będzie miał na celu Europejski Rok Umiejętności? Dlaczego szkolenia, podnoszenie kwalifikacji i znajomość technologii jest tak ważna na europejskim rynku zatrudnienia?

Wstępne badania lekarskie a praca

Wstępne badania lekarskie są obowiązkiem, który należy spełnić przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Kogo dotyczą? Kto za nie płaci? Kiedy należy je wykonać? Odpowiadamy.

Jak ocenić częściową niezdolność do pracy?

Częściowa niezdolność do pracy. Kim jest osoba częściowo niezdolna do pracy? Czy o poziomie posiadanych kwalifikacji do pracy zarobkowej decyduje tylko formalne wykształcenie? Czy też zdobyte doświadczenie i umiejętności? Czy brak możliwości wykonywania pracy dotychczasowej jest wystarczający do stwierdzenia częściowej niezdolności do pracy w sytuacji, gdy jest możliwe podjęcie innej pracy w swoim zawodzie, bez przekwalifikowania lub przy pozytywnym rokowaniu co do możliwości przekwalifikowania zawodowego?

Wracają badania na komisjach orzekających o niepełnosprawności – dokumenty już nie wystarczą

Minister Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiła 13 maja 2022 r. projekt rozporządzenia dotyczący nowych zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności. Trwają prace nad aktem, ponieważ za jakiś czas mają wrócić badania na komisjach orzekających o niepełnosprawności – dokumenty już nie wystarczą.

Jakie dokumenty potwierdzają ważność badania lekarskiego przeprowadzonego u poprzedniego pracodawcy

Pracownik jest zatrudniany do pracy do nowego pracodawcy i ma ważne aktualne badania okresowe wykonane np. w 2021 roku i czynniki szkodliwe występujące na obecnym jak i przyszłym stanowisku pracy są identyczne (stanowisko jest analogiczne). Natomiast pracownik nie dysponuje oryginałami (bo np. je zagubił) skierowania na badania oraz orzeczenia lekarskiego, a do nowego pracodawcy przedstawia kopie tych dokumentów, kopie te pozyskał od aktualnego pracodawcy. Czy nowy pracodawca może uznać ważność tych badań i nie kierować nowozatrudnianego pracownika na badania wstępne, bazując na otrzymanych od pracownika kopiach w/w dokumentów.? Czy zatem aby uznać ważność badań od poprzedniego pracodawcy, nowy pracodawca musi wymagać oryginałów dokumentów (skierowania oraz orzeczenia lekarskiego), a jeśli takowych pracownik nie posiada to nowy pracodawca powinien go raz jeszcze skierować na badania lekarskie, mimo iż u poprzedniego pracodawcy badania są jeszcze ważne?

Projekt ustawy dotyczący uznawania kwalifikacji zawodowych

Rząd przyjął projekt ustawy, która dostosowuje prawo w Polsce do przepisów UE w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych.

Kursy kwalifikacyjne dla farmaceutów - projekt

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia skierowany przez Ministerstwo Zdrowia. Projekt dotyczy kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów.

Kto znajdzie zatrudnienie w obszarze badań klinicznych?

Choć mogłoby się wydawać, że do pracy w badaniach klinicznych konieczna jest wiedza biotechnologiczna, nie zawsze jest to prawda. To dziedzina, w której odnajdą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni na różnorodnych stanowiskach. O procesie rekrutacji do obszaru badań klinicznych i o różnorodności stanowisk, jakich ona dotyczy opowie ekspertka – Anna Majczyk-Zawada, HR Menager Neuca.

Urlop szkoleniowy - Kodeks pracy

Kiedy przysługuje urlop szkoleniowy? Jak reguluje go Kodeks pracy? Ile dni urlopu szkoleniowego przyznaje się pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe?

Badania lekarskie maszynisty - co najmniej 6 miesięcy przerwy

Badania lekarskie maszynisty wymagane są do uzyskania świadectwa uprawniającego do wykonywania zawodu. Czy przerwa trwająca co najmniej 6 miesięcy powoduje zawieszenie świadectwa i konieczność odbycia badań? Czy ustawa covidowa przedłuża badania w takim przypadku?

Podnoszenie kwalifikacji technicznych pracowników w 2022 r.

Podnoszenie kwalifikacji technicznych pracowników w 2022 r. będzie odgrywało ważną rolę w utrzymaniu konkurencyjności firm. Wybierać dłuższe czy krótsze programy szkoleniowe? Co z kompetencjami miękkimi?

Urząd pracy pomoże zmienić pracę

Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Selektywny dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy

Selektywny dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy ma dotyczyć kwalifikacji pracownika. Jakie jeszcze założenia przewiduje Polityka migracyjna Polski na lata 2021-2022?

Ważność badań psychotechnicznych kierowców - pandemia

Badania psychotechniczne kierowców - czy przedłuża się ich ważność w czasie pandemii?

Obsługa maszyn i urządzeń budowlanych - projekt ustawy

Obsługa maszyn i urządzeń budowlanych, ziemnych, drogowych wymaga uregulowania zasad nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień. Pojawił się projekt ustawy w tej sprawie.

Pandemia - czas na rozwój zawodowy

Rozwój zawodowy jest kluczem do zmiany pracy. Okazuje się, że pandemia to dobry czas na zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji. Teraz kursy i szkolenia są o wiele tańsze i bardziej dostępne. Warto podnieść swoje kwalifikacje, aby po epidemii szybciej znaleźć lepszą pracę.

Problem milionów Polaków. Ale jest dla nich światełko w tunelu

Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) to system, który pomaga zdobyć certyfikat potwierdzający kwalifikacje zawodowe poszukiwane przez pracodawców. Celem jest więc aktywizacja zawodowa Polaków. Czym jest bierność zawodowa? Dlaczego część osób nie pracuje? Jak się przekwalifikować? Kto może ubiegać się o certyfikat? Jakie kompetencje są poszukiwane? Jak otrzymać certyfikat umiejętności?

Podnoszenie kwalifikacji - kp, zgoda pracodawcy, umowa, urlop

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika przewiduje Kodeks pracy. Zgodnie z kp pracodawca ma obowiązek ułatwienia pracownikowi podnoszenie kwalifikacji. Czy trzeba uzyskać zgodę pracodawcy? Co powinna zawierać umowa szkoleniowa? Jaki urlop przysługuje w związku z podnoszeniem kwalifikacji?

Czy pracodawca może skierować pracownika na badania psychiatryczne?

Pracownik posiada aktualne badanie lekarskie, ale jego zachowanie w pracy stało się niestandardowe. Czy pracodawca może mimo to skierować pracownika na badania psychiatryczne? Sugerowanie choroby psychicznej znajduje się bowiem na liście 45. kryteriów mobbingu według Leymanna.

Niebieska Karta UE - co to jest, jak uzyskać?

Niebieska Karta UE przysługuje pracownikom posiadającym wysokie kwalifikacje. Blue Card wiąże się z licznymi przywilejami osób wyjeżdżających do pracy za granicę. Co to właściwie jest? Jak ją uzyskać?

Sprzedawca, inżynier, kierowca - zagrożenia dla zdrowia

Jakie zagrożenia dla zdrowia niesie ze sobą praca sprzedawcy, inżyniera, kierowcy? Jak pracodawca może minimalizować ryzyko powstania problemów ze zdrowiem swoich pracowników?

Zmiany w badaniach lekarskich pracowników - projekt

Zmiany w badaniach lekarskich pracowników przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników. Na specjalistyczne konsultacje lekarskie kierować ma lekarz medycyny pracy. Nie będą więc obowiązkowe.

Badania lekarskie i szkolenia BHP - przepisy szczególne w czasie epidemii

W czasie epidemii koronawirusa wprowadzono przepisy szczególne dotyczące badań lekarskich i szkoleń BHP pracowników. Co zmieniło się w badaniach wstępnych, kontrolnych i okresowych oraz w szkoleniach wstępnych i okresowych?

Koronawirus: badania lekarskie i szkolenia BHP

Koronawirus wpłynął na przepisy dotyczące badań lekarskich i szkoleń bhp. Na przykład szkolenia wstępne bhp można przeprowadzać w całości online. Które przepisy zostały zawieszone na czas epidemii? Jak długo ważność zachowują orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich? Do kiedy można przeprowadzić szkolenie okresowe?

Koronawirus a prawo pracy - wyjaśnienia PIP

Czy pracownik może odmówić wyjazdu w rejony, gdzie występuje koronawirus, ze względu na groźbę zarażenia? Czy pracodawca może zlecić dodatkowe badania lekarskie pracownikowi? Czy pracodawca może nie dopuścić do pracy pracownika? Państwowa Inspekcja Pracy wydała wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisów prawa pracy w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem.

Adres zamieszkania kandydata do pracy w skierowaniu na badania lekarskie?

Od 4 maja 2019 r. obowiązuje nowy katalog danych, których może żądać pracodawca od kandydata do pracy oraz pracownika. Czy w skierowaniu na badania lekarskie można podać adres kandydata do pracy?

Uznanie kwalifikacji zawodowych w Niemczech

Wyjazd do naszego zachodniego sąsiada w celach zarobkowych to ciekawa perspektywa dla wielu osób. Co jednak istotne, w zależności od charakteru pracy możemy potrzebować uznania kwalifikacji zawodowych, co ułatwi nam szukanie zatrudnienia lub podwyższy status na niemieckim rynku pracy.

Gdzie przechowywać dokumentację związaną z badaniami lekarskimi i karami porządkowymi

Skierowania na badania lekarskie i orzeczenia lekarskie dotyczące tych badań mogą być przechowywane w części A, B lub C akt osobowych, w zależności od ich rodzaju. Także dokumentacja związana z odpowiedzialnością porządkową pracownika nie zawsze musi być przechowywana w części D jego akt osobowych.

Badania medycyny pracy - wstępne, okresowe, kontrolne

Badania medycyny prace nazywane są profilaktycznymi. Wyróżnia się badania wstępne, okresowe i kontrolne. Kto przeprowadza badania? Kiedy nie ma potrzeby kierowania na badania wstępne? Co powinno zawierać skierowanie na badanie?

Sposoby usprawiedliwiania nieobecności w pracy

Przyczyn usprawiedliwiających nieobecność pracownika w pracy może być wiele, m.in. urlop, oddanie krwi czy wezwanie do sądu.

Ważność skierowania na badania lekarskie

Pracodawca zatrudniający nowego pracownika lub też kierujący zatrudnionego już pracownika na kontrolne lub okresowe badania lekarskie, jest zobowiązany do wydania pracownikowi skierowania na badania lekarskie. Skierowanie to wydawane jest w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Wynika to ze wzoru skierowania na badania lekarskie, który został określony w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy.

Obowiązki pracodawcy w związku z zawarciem kolejnej umowy o pracę na czas określony

Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony rodzi wobec pracodawcy poszczególne obowiązki takie jak badania lekarskie czy szkolenie w zakresie bhp.

Do jakiej pracy należy wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne

W określonych przypadkach pracownik ma obowiązek wykonania badań sanitarno-epidemiologicznych. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy

Sposobów na usprawiedliwienie nieobecności w pracy jest kilka. Przykładowe to oddanie krwi, badania lekarskie czy wezwanie do sądu.

Obowiązek pracodawcy dofinansowania pracownikowi zakupu okularów korekcyjnych

Kwestia dofinansowania pracownikom zakupu okularów korekcyjnych została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr. 148, poz. 973) zgodnie z którym pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku z monitorem ekranowym (przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy) okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Zmiana stanowiska a szkolenie BHP i badania lekarskie

W trakcie zatrudnienia może zdarzyć się sytuacja przeniesienia pracownika na inne stanowisko. Przeniesienie na inne stanowisko może być wynikiem awansu, prośby i wniosku pracownika o przeniesienie lub może być spowodowane likwidacją stanowiska dotychczas zajmowanego przez pracownika. Przy zmianie stanowiska przez pracownika, pracodawca musi pamiętać o dwóch ważnych kwestiach wynikających z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjna jest momentem kluczowym na drodze do osiągnięcia sukcesu zawodowego. To właśnie od jej przebiegu, zależeć będzie nasze być albo nie być w wymarzonej firmie, branży czy też konkretnym zawodzie. W takiej sytuacji stres jest nieunikniony, więc oprócz przedmiotowej wiedzy i perfekcyjnego CV, warto tez pamiętać o odpowiednim stroju.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika

Można zaryzykować twierdzenie, że pracodawcy dzielą się na tych, którzy ułatwiają, bądź też utrudniają pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a pracownicy - na tych, którzy chętnie, bądź też niechętnie kwalifikacje zawodowe podnoszą. Zgodnie z definicją zawartą w art. 1031 § 1 Kodeksu pracy przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Zwykle w tym kontekście padają pytania o zakres uprawnień i obowiązków stron stosunku pracy w tym zakresie.

Zmiana pracodawcy - badania wstępne, okresowe, kontrolne

Nowe zasady badań lekarskich obowiązują od kwietnia 2015 roku. Nowymi regulacjami zostały objęte wstępne badania lekarskie do prac. Kodeks pracy rozszerza katalog osób, które zostaną zwolnione z przeprowadzania wstępnych badań pracowniczych.

REKLAMA