REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ekwiwalent pieniężny, Dni wolne od pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

W okresie od 10 lutego 2003 r. do 20 czerwca 2003 r. pracowałam w charakterze nauczyciela w gimnazjum i za ten okres otrzymałam ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Chciałabym się dowiedzieć, czy okres, za który otrzymałam ekwiwalent, można wliczyć do okresu zatrudnienia mającego wpływ na uprawnienia pracownicze. Ponadto chciałabym wiedzieć, czy moje roszczenia w tym zakresie nie uległy przedawnieniu - pyta Czytelniczka z Zabrza.

Czy pracodawca może sam zadecydować o udzieleniu urlopu

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Następnie otrzymałem od niego kolejne pismo - udzielił mi w okresie wypowiedzenia urlopu wypoczynkowego zarówno zaległego, jak i bieżącego. Czy pracodawca mógł tak postąpić i bez mojej zgody wysłać mnie na urlop?

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Ekwiwalent pieniężny jest świadczeniem przysługującym pracownikowi w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę i niewykorzystania w naturze należnego urlopu wypoczynkowego. Prawo do ekwiwalentu powstaje w dniu rozwiązania umowy.

Urlop dodatkowy niepełnosprawnego a rozwiązanie stosunku pracy

Niewykorzystany dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego przy rozwiązywaniu umowy o pracę jest rozliczany jak „zwykły” urlop.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy w przypadku rozwiązania stosunku pracy

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem to nie koniec obowiązków, jakie pracodawca ma w stosunku do takiej osoby. Zakończenie umowy wiąże się z obowiązkiem wypłaty ekwiwalentu za urlop czy wydania świadectwa pracy.

Czy należy udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy


W maju br. ze względu na święto 3 maja pracownicy, którzy mają wolną sobotę wynikającą z 5-dniowego tygodnia pracy, dodatkowo otrzymują dzień wolny, aby wymiar ich czasu pracy wynosił 19 dni (152 godz.). Co mam zrobić z pracownikiem, który pracuje w każdą sobotę, a poniedziałki ma wolne? Nie zgadza mi się jego czas pracy, bo przecież dla niego 3 maja jest pracujący, ale wolny jako święto, więc nie oddaję mu dodatkowego dnia wolnego i przez to w maju br. ma do przepracowania 20 dni i 160 godz. Czy temu pracownikowi też przysługuje dzień wolny?

Czy można zatrudnić pracownika od 1 maja

Chcemy zatrudnić pracownika od 1 maja br. U dotychczasowego pracodawcy umowa kończy się 30 kwietnia br. i pracownik nie chce mieć przerwy w zatrudnieniu. W naszym zakładzie 2 maja jest dniem wolnym, ponieważ oddajemy ten dzień pracownikom za święto 3 maja, które przypada w sobotę. Pierwszym dniem pracy pracownika będzie zatem 5 maja. Kiedy powinniśmy zatrudnić tego pracownika, aby jego umowa o pracę została nawiązana od 1 maja? Jak określić w umowie o pracę dzień rozpoczęcia pracy?

Czy pracownikom należy oddać dzień wolny za sobotę 3 maja


W naszym zakładzie praca odbywa się w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Obowiązuje nas 1-miesięczny okres rozliczeniowy, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Czy to prawda, że za święto przypadające w sobotę 3 maja powinniśmy oddać pracownikom dzień wolny?

REKLAMA

Czy przebywający na zwolnieniu lekarskim ma prawo do trzynastki

Jestem nauczycielem. W 2007 r. przebywałem kilka tygodni na zwolnieniu lekarskim, później przez sześć miesięcy korzystałem z urlopu dla poratowania zdrowia. Słyszałem, że aby otrzymać trzynastkę, trzeba w trakcie roku przepracować co najmniej sześć miesięcy. Czy mam prawo do dodatkowego wynagrodzenia za 2007 r.? Jeśli tak, to czy wygrodzenie, które otrzymałem w okresie korzystania ze zwolnienia lekarskiego i urlopu dla poratowania zdrowia, wliczy się do tego świadczenia?

Koszty uzyskania przychodu przy wypłacie ekwiwalentu za urlop i odprawy

Niekiedy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy zachodzi konieczność wypłaty pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop czy odprawy. W takiej sytuacji wielu pracodawców ma wątpliwości, czy do tego typu świadczeń należy stosować koszty uzyskania przychodów.

Nawet jedna godzina pracy w niedzielę uprawnia do całego dnia wolnego

Przepisy kodeksu pracy ograniczają możliwość wykonywania pracy w niedziele i święta. Jeżeli jednak pracownik musi w takie dni pracować, za ten czas przysługuje mu inny dzień wolny od pracy albo dodatek do wynagrodzenia.

Za pracę w wolną sobotę pracownikowi należy się inny dzień wolny

Pracodawca, który zlecił pracownikowi wykonywanie pracy w dniu, który miał być dla niego wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, musi dać mu inny dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego.

Kiedy przedawnia się prawo do ekwiwalentu za urlop

15 listopada 2007 r. pracownik wystąpił do sądu pracy z powództwem o zapłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w 2004 r. Stosunek pracy uległ rozwiązaniu 31 grudnia 2004 r. Podczas rozprawy 11 grudnia 2007 r. pracodawca stwierdził, że doszło do przedawnienia dochodzonych przez pracownika należności. Kiedy ulega przedawnieniu roszczenie o ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Czy pracownik ma szansę na skuteczną egzekucję należności? Czy należy wcześniej wystąpić do sądu z żądaniem ustalenia, że przysługiwał mu urlop za sporny okres?

Pracownicy stacji paliw mogą odmówić pracy w święta

PIP pomoże zatrudnionym na stacjach paliw złożyć skargę do sądu, jeśli pracodawca zmusi ich do pracy w święta. W Boże Narodzenie i Nowy Rok pracownicy stacji mogą odmówić świadczenia pracy. Kodeks pracy powinien określić, których placówek handlowych nie dotyczy zakaz pracy w handlu w święta.

Jak wyznaczyć inny dzień pracy za Wigilię

W tym roku Wigilia przypada w poniedziałek. Chcemy zrobić ten dzień wolny dla pracowników, tak aby łącznie z weekendem i świętami mieli 5 dni wolnego (od 22 do 26 grudnia br.). W obowiązującym u nas regulaminie pracy mamy zapis, zgodnie z którym praca w zakładzie odbywa się od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy. Czy w takiej sytuacji możemy wyznaczyć pracę w sobotę 15 grudnia br. w zamian za wolne 24 grudnia br.?

Rekompensata za dłuższą pracę

Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje również dodatek. Jego wysokość uzależniona jest od tego, w jakim dniu praca była wykonywana.

Za dzień wolny od pracy nie obniża się ryczałtu

Jednostka jako pracodawca, zawierając umowę cywilnoprawną i ustalając wysokość ryczałtu samochodowego, bierze pod uwagę również czas pracy pracownika oraz możliwość korzystania z samochodu prywatnego do celów służbowych. Czy rozliczając ryczałt samochodowy pracownikowi pracującemu na 1/2 etatu pomniejsza się ryczałt za każdy dzień roboczy, który był dniem wolnym od pracy? Czy dzień, kiedy pracownik zgodnie z zawartą umową nie świadczy pracy i który jest jego dniem wolnym, traktować jako jego nieobecność?

Urlop okolicznościowy też na wniosek pracownika

W układzie zbiorowym lub w regulaminie pracy pracodawca może rozszerzyć katalog osób mogących korzystać ze zwolnień z powodów osobistych oraz zwiększyć liczbę dni wolnych od pracy.

Prywatne rozmowy są przychodem

Gdy telefon służbowy używany jest do celów prywatnych, a pracodawca pokrywa koszt takich rozmów i nie żąda zwrotu poniesionych wydatków, powstanie przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu.

Czy pożyczka jest przychodem ze stosunku pracy

Naszym pracownikom udzielamy pożyczek z ZFŚS. Oprocentowanie pożyczek jest ustalane na preferencyjnych zasadach. Czy u pracownika powstaje przychód ze stosunku pracy, gdy kwota odsetek należnych od pożyczki jest niższa od odsetek kredytu udzielanego przez instytucję komercyjną?

Czy praca w godzinach nadliczbowych może naruszać odpoczynek tygodniowy

 Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy i pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godzin w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Ze względu na potrzebę wykonania pilnego zlecenia wykonywał pracę w jednym tygodniu również w sobotę i niedzielę po 8 godzin. Nie mogliśmy z nim ustalić terminu odbioru dni wolnych za tę pracę, więc na koniec okresu rozliczeniowego wypłaciliśmy mu dodatek w wysokości 100% za każdą godzinę. Jednak nie wiemy, co w tej sytuacji dzieje się z odpoczynkiem tygodniowym, który z powodu pracy w sobotę i w niedzielę nie został zachowany. Czy pracownikowi przysługuje za niego jakaś rekompensata?

Wezwanie na stawienie się przed komisją lekarską

Nasza pracownica miała wypadek w pracy. W związku z tym wypadkiem została wezwana na komisję lekarską przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czy w takim przypadku należy się jej dzień wolny od pracy na stawienie się na wezwanie komisji lekarskiej?

Czy można zrekompensować pracownikowi niewykorzystany urlop ekwiwalentem pieniężnym?

Nie udało mi się jeszcze wykorzystać zaległego urlopu za 2006 rok. Obawiam się, że w najbliższym czasie w ogóle to nie będzie możliwe ze względu na spiętrzenie obowiązków. Dlatego chciałabym wiedzieć, czy mój pracodawca mógłby wypłacić mi ekwiwalent za niewykorzystany urlop lub czy mogę zrzec się zaległego urlopu?

Czy pracownik musi odpracować dzień wolny za święto religijne

Jeden z nowych pracowników naszej firmy jest innego wyznania. Złożył w kadrach wniosek o udzielenie mu zwolnienia w celu obchodzenia święta zgodnie z jego religią. Czy z uwagi na obchodzenie świąt w swojej religii korzysta on także z dni wolnych dotyczących świąt obchodzonych przez pozostałych pracowników? Czy zwolnienie to pracownik jest zobowiązany odpracować?

Jak rekompensować zatrudnienie w nadgodzinach

Praca w godzinach nadliczbowych może być rekompensowana w dwojaki sposób: albo przez udzielenie czasu wolnego, albo przez wypłacenie odpowiedniego wynagrodzenia. Podstawowe znaczenie w tym przypadku ma poprawne rozliczenie pracy w godzinach nadliczbowych.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy nie jest urlopem wypoczynkowym

Okres zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy nie jest równoznaczny (jakościowo i pojęciowo) z okresem wykorzystywania urlopu wypoczynkowego. Jeżeli pracodawca podjął decyzję o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy,

REKLAMA