reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Ekwiwalent pieniężny jest świadczeniem przysługującym pracownikowi w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę i niewykorzystania w naturze należnego urlopu wypoczynkowego. Prawo do ekwiwalentu powstaje w dniu rozwiązania umowy.

W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy i niewykorzystania przez pracownika przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części - przysługuje mu ekwiwalent pieniężny, zgodnie z art. 171 § 1 k.p. Istotne jest, że pracownik ma prawo do ekwiwalentu bez względu na sposób i przyczynę rozwiązania stosunku pracy. Nie ma więc znaczenia, czy do rozwiązania stosunku pracy doszło z przyczyn zawinionych przez pracownika, czy nie. Podobnie bez znaczenie jest czy do rozwiązania doszło wskutek wypowiedzenia dokonanego przez pracownika, czy też przez pracodawcę. Nie ma znaczenia także powód wygaśnięcia stosunku pracy (np. tymczasowe aresztowanie pracownika, czy śmierć pracodawcy). We wszystkich tych przypadkach pracownik może żądać zapłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Przykład

Marian S. podczas pracy pił alkohol, a następnie będąc pod jego wpływem spowodował wypadek i uszkodził służbowy samochód. Pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Pomimo tego, że Marian S. miał niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze 11 dni, pracodawca nie wypłacił mu ekwiwalentu, twierdząc, że rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia pozbawia go prawa do niego. Marian S. wniósł do sądu pracy pozew o zapłatę ekwiwalentu za urlop. Sąd zasądził wypłatę ekwiwalentu przez pracodawcę, ekwiwalent za niewykorzystany urlop przysługuje bowiem także wówczas, gdy umowa o pracę została rozwiązana bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Prawo do ekwiwalentu dotyczy każdego urlopu wypoczynkowego wynikającego z przepisów prawa, a nie tylko opartego na uregulowaniach kodeksu pracy. Już w uchwale z 27 lutego 1985 r., sygn. akt III PZP 6/85, Sąd Najwyższy wyjaśnił, że pracownikowi, który po rozwiązaniu stosunku pracy przedstawił pracodawcy orzeczenie o spełnieniu warunków uprawniających do zwiększonego o 10 dni urlopu wypoczynkowego, przewidzianego dla kombatantów, przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany w okresie pozostawania w stosunku pracy urlop w zwiększonym wymiarze.

Nie zawsze jednak należy pracownikowi wypłacać ekwiwalent pieniężny. Otóż pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego w przypadku, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Stanowi o tym art. 171 § 3 k.p. W kwestii, jak należy rozumieć bezpośrednie zawarcie nowej umowy o pracę między tymi samymi podmiotami, można spotkać się z poglądem, że oznacza to zawarcie umowy w tym samym roku kalendarzowym, w którym nastąpiło ustanie poprzedniego zatrudnienia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Poczyński

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama