reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy praca w godzinach nadliczbowych może naruszać odpoczynek tygodniowy

Czy praca w godzinach nadliczbowych może naruszać odpoczynek tygodniowy

 Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy i pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godzin w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Ze względu na potrzebę wykonania pilnego zlecenia wykonywał pracę w jednym tygodniu również w sobotę i niedzielę po 8 godzin. Nie mogliśmy z nim ustalić terminu odbioru dni wolnych za tę pracę, więc na koniec okresu rozliczeniowego wypłaciliśmy mu dodatek w wysokości 100% za każdą godzinę. Jednak nie wiemy, co w tej sytuacji dzieje się z odpoczynkiem tygodniowym, który z powodu pracy w sobotę i w niedzielę nie został zachowany. Czy pracownikowi przysługuje za niego jakaś rekompensata?

RADA
Pracownikowi nie przysługuje żadna rekompensata z powodu niezapewnienia tygodniowego nieprzerwanego odpoczynku. Natomiast pracodawca w takiej sytuacji narusza przepisy o czasie pracy dotyczące okresów odpoczynku i naraża się na sankcje ze strony Inspekcji Pracy.

UZASADNIENIE

Pracodawca jest zobowiązany bezwzględnie zapewnić pracownikowi nieprzerwany tygodniowy (35-godzinny) odpoczynek. Instytucja dobowego i tygodniowego odpoczynku jest niezależna od możliwości wykonywania pracy w sobotę i w niedzielę w godzinach nadliczbowych.

WAŻNE!
Pracodawca nie może zlecić pracy w godzinach nadliczbowych, jeśli narusza w ten sposób zasadę nieprzerwanego dobowego lub tygodniowego odpoczynku.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że pracownik wykonywał pracę przez 12 kolejnych dni po 8 godzin dziennie w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym, co jest niezgodne z przepisami o czasie pracy (bez względu na stosowany system czasu pracy) z powodu niezapewnienia pracownikowi nieprzerwanego 35-godzinnego tygodniowego odpoczynku.

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi, co do zasady, 35-godzinny odpoczynek tygodniowy, który zawiera co najmniej 11-godzinny odpoczynek dobowy. Dodatkowo nieprzerwany tygodniowy odpoczynek powinien przypadać w niedzielę.

Wyjątkowo w przypadkach, kiedy praca jest dozwolona i wykonywana w niedzielę, tygodniowy odpoczynek może przypadać w innym dniu niż niedziela.

Do celów rozliczania czasu pracy pracownika, przez tydzień należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

Przykład:
Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00. Pracodawca zlecił mu ponadto dodatkową pracę w niedzielę od godz. 8.00 do 18.00. Do końca okresu rozliczeniowego pracodawca nie udzielił pracownikowi innego dnia wolnego za niedzielę, ale zapłacił 100% dodatek.
W tym przypadku pracodawca nie narusza przepisów o czasie pracy, ponieważ zapewnia co najmniej 35-godzinny nieprzerwany odpoczynek licząc od godz. 16.00 w piątek do godz. 8.00 w niedzielę (40 godzin).

Wyjątki, gdy pracodawca nie musi zapewnić 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego, dotyczą:
• pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
• konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
• zmiany pory wykonywania przez pracownika pracy w związku z jego przejściem na inną zmianę.

W tych sytuacjach tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może być skrócony do 24 godzin. Nie obejmują więc one omawianego przypadku.

Pracownikowi, który, ze względu na konieczność pracy w godzinach nadliczbowych, wykonywał tę pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego w uzgodnionym z nim terminie.

Jeżeli jednak nie można ustalić z pracownikiem terminu odbioru dnia wolnego, pracownikowi przysługuje za każdą godzinę pracy w szóstym dniu danego tygodnia oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 100%.

Gdy pracownik pracował w takim dniu powyżej 8 godzin, należy mu się dodatek w wysokości 100% za pierwsze 8 godzin i 50% za każdą godzinę pracy przekraczającą 8 godzin pracy.

Inaczej jest z obowiązkiem oddania dnia wolnego za pracę dodatkową wykonywaną w niedzielę. W tym przypadku wskazuje się zasady oddawania dnia wolnego, ale nie stanowi to obowiązku bezwzględnego. Pracodawca może zrekompensować taką pracę wypłacając, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 100%.

Postępując w podany w problemie sposób naruszają Państwo przepisy o czasie pracy, co podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.


Podstawa prawna:• art. 14, art. 133, art, 1511 § 2, art. 1513, art. 15110, art. 15111, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama