reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy pracodawca może sam zadecydować o udzieleniu urlopu

Czy pracodawca może sam zadecydować o udzieleniu urlopu

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Następnie otrzymałem od niego kolejne pismo - udzielił mi w okresie wypowiedzenia urlopu wypoczynkowego zarówno zaległego, jak i bieżącego. Czy pracodawca mógł tak postąpić i bez mojej zgody wysłać mnie na urlop?

Tak

Pracodawca może bez zgody pracownika udzielić mu urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia.

Uprawnienie pracodawcy do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia nie zależy od rodzaju umowy o pracę - czy jest to umowa na czas określony czy nieokreślony. Jeżeli pracodawca nie skorzysta ze swojego uprawnienia i pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu, będzie musiał wypłacić mu ekwiwalent.

Należy pamiętać, iż pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu po złożeniu oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy a przed rozpoczęciem biegu okresu wypowiedzenia. Przykładowo, jeżeli pracownikowi przysługuje miesięczny lub trzymiesięczny okres wypowiedzenia, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu najwcześniej w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nastąpiło wypowiedzenie umowy.

Pracodawca udziela urlopu przysługującego za okres zatrudnienia u danego pracodawcy. Oznacza to, że urlop ten będzie obejmował zarówno urlop wypoczynkowy bieżący, jak i nieprzedawniony urlop zaległy. Wymiar urlopu bieżącego powinien być obniżony proporcjonalnie do czasu przepracowanego u pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, natomiast urlopu zaległego należy udzielić w pełnym przysługującym wymiarze.

Należy pamiętać, że pracownikowi, któremu wypowiedziano umowę o pracę za co najmniej dwutygodniowym wypowiedzeniem, przysługuje prawo do płatnego zwolnienia na poszukiwanie pracy w wymiarze dwóch albo trzech dni roboczych. Pracodawca, który zdecydował się na skierowanie pracownika na przymusowy urlop, powinien również zapewnić mu skorzystanie z prawa do dni wolnych przeznaczonych na szukanie pracy.

ANNA SZYMAŃSKA

prawnik z Kancelarii Gide Loyrette Nouel

PODSTAWA PRAWNA

Art. 30, 37, 1551, 1671 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama