REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy, Uprawnienia pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dzień wolny za święto 15 sierpnia 2015 r.

W 2015 r. pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy za święto wypadające w sobotę 15 sierpnia. Jest to Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Wyznaczenie wolnego od pracy powinno przypadać na dzień, który występuje w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypadało to święto.

Urlop ojcowski - efekty wprowadzenia zmian

Urlop ojcowski cieszy się coraz większą popularnością. To efekty wprowadzenia zmian w uprawnieniach rodzicielskich. Odnotowuje się też rosnącą liczbę urodzeń. Komu przysługuje urlop ojcowski? Z jakich innych urlopów mogą jeszcze skorzystać ojcowie?

Roczne okresy rozliczeniowe - wady i zalety

Roczne okresy rozliczeniowe mają swoje wady i zalety. Wprowadzenie wydłużonych okresów rozliczeniowych musi być uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, a przy tym nie może naruszać zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Nie stosuje się ich do lekarzy i kierowców.

Co należy wiedzieć przy podpisaniu umowy o pracę?

Podpisanie umowy o pracę oznacza nawiązanie stosunku pracy. Pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o pracę?

Niestawienie się w pracy przed czasem a kara porządkowa

Pracodawca zarządził, aby pracownicy znajdowali się w miejscu pracy 10 minut przed godziną rozpoczęcia pracy. Czy niestawienie się w pracy przed czasem może być przyczyną nałożenia na pracownika kary porządkowej?

Odmowa wykonywania pracy ze względów bezpieczeństwa

Pracownik ma prawo do powstrzymywania się od wykonywania pracy ze względów bezpieczeństwa. Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli warunki pracy nie spełniają wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy, przez co występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, może on odmówić wykonywania pracy. Czy za czas powstrzymywania się od pracy otrzyma wynagrodzenie?

Rozliczanie spóźnień i nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy

Pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy niezwłocznie, najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy. Jak rozliczać spóźnienia i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy? Czy pracodawca może obniżyć z tego tytułu wynagrodzenie?

Praktyki absolwenckie - umowa i zaświadczenie

Podmiot przyjmujący na praktyki absolwenckie powinien zawrzeć na piśmie z praktykantem umowę o praktykę absolwencką. Po odbyciu praktyk, które maksymalnie mogą trwać 3 miesiące, na wniosek praktykanta wydaje się zaświadczenie o odbyciu praktyk absolwenckich. Przedstawiamy wzór umowy o praktyki oraz zaświadczenia o ich odbyciu.

Umowa o praktykę absolwencką - wzór

Umowa o praktykę absolwencką powinna zostać zawarta w formie pisemnej oraz zawierać kilka istotnych informacji według podanego wzoru: rodzaj pracy, okres odbywania praktyki, tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki i wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.

Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika

Osoby niepełnosprawne należą do grupy pracowników szczególnie chronionych przepisami prawa. Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą czerpać z tego tytułu wiele korzyści, jednak zatrudnianie osób niepełnosprawnych rodzi również szereg obowiązków wobec niepełnosprawnych podwładnych. Pracodawca musi pamiętać o dodatkowych uprawnieniach pracowniczych tych osób.

Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika

Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika określa prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Pracodawca może zawrzeć w umowie postanowienia bardziej korzystne dla pracownika niż kodeksowe. Urlop szkoleniowy na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego może więc trwać dłużej niż 21 dni. Przedstawiamy wzór umowy.

Polacy pracują średnio 7 godz. 38 min. dziennie

Polacy pracują średnio 7 godz. 38 min. dziennie. Takie wnioski wypływają z badania "Budżet czasu ludności 2013". Przeprowadza się je co 10 lat. Można dowiedzieć się z niego również, ile warta jest praca domowa kobiet i mężczyzn.

Zasada pięciodniowego tygodnia pracy - jak rozliczyć pracę w szóstym dniu tygodnia

Zgodnie z art. 129 § 1 kodeksu pracy pracownicy powinni wykonywać pracę przeciętnie 5 dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym. Obowiązuje więc zasada pięciodniowego tygodnia pracy. Jak rozliczyć pracę w szóstym dniu tygodnia?

Przepisy o dyżurze medycznym niezgodne z konstytucją?

OZZL uważa, że aktualne przepisy o dyżurze medycznym są niezgodne z konstytucją. Chodzi o naruszenie zasady równości poprzez wystosowanie interpretacji przez Sąd Najwyższy, zgodnie z którą godziny dyżuru mogą uzupełniać normalne godziny pracy.

Odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń

Jak obliczyć odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń? Odsetki należą się pracownikowi bez względu na powód opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia. Nie należy odprowadzać od nich podatku dochodowego ani składek ZUS.

Planowanie i rozliczanie pracy pracowników, którzy mogą pracować w święta w maju

Pracowników obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Pracują oni w równoważnym systemie czasu pracy. Chcemy, aby nasza cukiernia była czynna w święto 1 maja. W ubiegłych latach ten dzień pracownicy mieli wolny. Czy obowiązuje nas zakaz pracy w święta? Jeśli nie, to jak rozliczyć pracownikom pracę w święto 1 maja – pyta Czytelnik z Łodzi.

Spóźnienia do pracy - konsekwencje dla pracownika

Spóźnienia do pracy mogą być przyczyną przykrych konsekwencji dla pracownika. Pracodawca jest uprawniony do zastosowania nie tylko kar porządkowych ale także zwolnienia pracownika w sytuacji powtarzających się spóźnień.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2015 r.

Zmiana czasu zimowego na letni w 2015 r. przypada na noc z 28 na 29 marca (z soboty na niedzielę). Zegarki przestawia się z godziny 2:00 na godzinę 3:00. Pracownicy będący wówczas na nocnej zmianie przepracują o jedną godzinę mniej. Zachowają jednak za ten czas prawo do wynagrodzenia.

Pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11 - co zrobić?

Co zrobić w przypadku, gdy pracodawca nie przekazał pracownikowi do końca lutego danego roku kalendarzowego PIT-11?

Zasady wprowadzania i stosowania weekendowo–świątecznego systemu czasu pracy

Wśród systemów czasu pracy funkcjonujących w polskim prawie pracy Kodeks pracy wyróżnia weekendowo-świąteczny. Jakie są zasady wprowadzania i stosowania tego systemu?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika - wzór

Pracownik, który ma zamiar złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, powinien poznać pięć kroków wskazujących, w jaki sposób należy rozstać się z pracodawcą. Poniżej przedstawiamy wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.

Kiedy dochodzi do przekroczenia normy przeciętnie tygodniowej czasu pracy?

Zgodnie z art. 151 1 § 2 kodeksu pracy, dodatek w wysokości 100% przysługuje za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba, że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości określonej w art. 1511 § 1 kodeksu pracy t.j 50% lub 100% wynagrodzenia za godzinę pracy z tytułu przekroczenia normy dobowej czasu pracy.

Wykonywanie pracy ponad ustalony w umowie wymiar czasu pracy przez niepełnoetatowca

Na podstawie art. 151 § 5 kodeksu pracy, strony ustalają w umowie o pracę, dopuszczalną liczbę godzin pracy, ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia wykonującego pracę, do normalnego wynagrodzenia oraz dodatku do wynagrodzenia, jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

Skrócony czas pracy w Wigilię

Dzięki apelom kierowanym do branży handlowej większość sieci handlowych zamknie sklepy w Wigilię o godz. 14:00. Być może stanie się to nie tylko dobrym obyczajem, ale również niepisanym standardem, o przestrzeganie którego pracownicy handlu nigdy już nie będą się musieli zabiegać, ani o nim przypominać.

Zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt ustawy o czasie pracy kierowców. Projekt trafi teraz do konsultacji społecznych. Wprowadzenie jakich zmian proponuje się w nowej ustawie?

Przerwy w pracy wliczane do czasu pracy pracownika

Do czasu pracy pracownika wlicza się przerwy, podczas których pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Można również zaliczać do czasu pracy przerwy charakteryzujące się niepozostawaniem w dyspozycji pracodawcy. Za taki czas przysługuje pracownikowi wynagrodzenie.

Prywatne wyjścia z pracy

Prywatne wyjścia w trakcie czasu pracy powinny być uregulowane przez pracodawcę w taki sposób, aby nie wprowadzało to nadmiernej biurokracji, a jednocześnie zapewniało płynną organizację czasu pracy. Jakie możliwości daje elastyczny czas pracy?

Kiedy pracownik otrzyma dodatkowy dzień wolny od pracy?

Święto w dniu wolnym od pracy, czyli zwykle w sobotę lub w niedzielę, może obniżać wymiar czasu pracy. Jeśli wypada w tygodniu pracy, zawsze wiąże się z otrzymaniem dnia wolnego. Kiedy pracownik będzie dodatkowe wolne, jeśli święto przypada na dzień wolny od pracy zgodnie z harmonogramem czasu pracy?

Program antynikotynowy dla pracowników

Dlaczego pracodawcy powinni rozważyć program antynikotynowy dla pracowników? Przerwa na papierosa zajmuje pracownikowi średnio 40 minut z 8 godzin pracy. W skali roku to prawie 20 dni pracy „puszczonych z dymem”. Straty finansowe pracodawcy mogą zatem sięgać nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Wiążą się także z tym, że pracownicy wychodzący na papierosa częściej chorują.

Dodatek za dyżur medyczny - uchwała SN

Zgodnie z Uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 6 listopada 2014 r. (I PZP 2/14) za pracę w ramach pełnienia dyżuru medycznego dopełniającego czas pracy lekarza do obowiązującej go przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy przysługuje jedynie dodatek w wysokości określonej przez odpowiednio stosowane przepisy art. 150 1 § 1-3 k.p.

Skrócony czas pracy nie dla radiologów

Sejm odrzucił proponowane przez posłów PiS przepisy o przywróceniu skróconego czasu pracy niektórym pracownikom medycznym, w tym radiologom. Do lipca 2014 r. pracowali oni 5 godzin dziennie. Aktualnie muszą wykonywać swoje obowiązki 7 godzin i 35 minut każdego dnia.

Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych

Decydując się na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych pracodawca, oprócz związanych z tym korzyści materialnych, musi pamiętać o ich szczególnych uprawnieniach. Jakie prawa mają pracownicy niepełnosprawni?

Tygodniowy odpoczynek pracownika

Co Kodeks pracy mówi o odpoczynku, jaki przysługuje pracownikowi? Pracownik ma prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego i 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego. Odpoczynek tygodniowy powinien obejmować co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku przypadającego w trakcie doby.

XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy" - 14 i 15 października 2014 r.

Zapraszamy na XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy", który odbędzie się w dniach 14 i 15 października 2014 r. w Warszawie.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Łódź - 26 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 26 września 2014 r. w Łodzi.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Białystok - 24 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 24 września 2014 r. w Białymstoku.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Warszawa - 25 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 25 września 2014 r. w Warszawie.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Białystok - 24 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 24 września 2014 r. w Białymstoku.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Kraków - 17 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 17 września 2014 r. w Krakowie.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi" Wrocław - 16 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 16 września 2014 r. we Wrocławiu.

Na jakie przerwy w pracy może liczyć zatrudniony?

Jak często i w jakim wymiarze przysługują pracownikowi przerwy w pracy? W jaki sposób pracownik może je wykorzystać? Czy pracodawca może odmówić pracownikowi skorzystania z przerwy?

Przestrzeganie przepisów o czasie pracy głównym tematem Rady Ochrony Pracy

W dniu dzisiejszym, 9 września, odbędzie się kolejne posiedzenie sejmowej Rady Ochrony Pracy. Głównym tematem posiedzenia będzie przestrzeganie przepisów o czasie pracy.

Tysiąc firm wprowadziło elastyczny czas pracy

Jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy, elastyczny czas pracy przez rok wprowadziło 1079 firm. Z elastycznego czasu pracy najchętniej korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym.

Nowe zasady rekompensowania pracy w dni wolne?

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji Kodeksu Pracy, który zakłada zlikwidowanie różnicowania w stosowaniu zasad rekompensowania pracownikom pracy w dni wolne od pracy (soboty i niedziele).

Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy - 18 września 2014 r.

Zapraszamy na Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy, który odbędzie się 18 września 2014 r. w Bydgoszczy.

Ewidencja czasu pracy

Jednym z obowiązków ciążących na pracodawcy jest obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy, stanowiącej podstawę dla poprawnego rozliczenia czasu pracy. Jakie sa zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy?

Praca w nocy – Kodeks pracy

Praca w nocy podlega szczególnemu uregulowaniu. Osoby wykonujące obowiązki służbowe w porze nocnej uzyskują dodatkowe uprawnienia od pracodawcy z uwagi na uciążliwość pracy w niestandardowych godzinach. Zgodnie z Kodeksem pracy, nie każdy podwładny może pracować w nocy. Jakie profity przysługują pracującym w nocy?

XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy" - 23 i 24 września 2014 r.

Zapraszamy na XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy", który odbędzie się 23 i 24 września 2014 r. w Krakowie.

Praca w godzinach nadliczbowych - rekompensowanie czasem wolnym

Za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje wynagrodzenie oraz dodatek w odpowiedniej wysokości. Rekompensata czasem wolnym może nastąpić na wniosek pracownika lub na podstawie decyzji pracodawcy.

Inżynierowie budownictwa z uprawnieniami architektów?

Przedstawiciele architektów przestrzegają przed deregulacją, która nadałaby inżynierom budownictwa pełne uprawnienia projektowe. Jak wskazują przedstawiciele zawodu architekta, mogłoby to zwiększyć bezrobocie wśród ich grupy zawodowej oraz wpłynąć negatywnie m.in. na estetykę czy funkcjonalność budynków.

REKLAMA