REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przerwy w pracy wliczane do czasu pracy pracownika

Artur Dawid Samek
radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy
Przerwy w pracy wliczane do czasu pracy pracownika. /Fot. Fotolia
Przerwy w pracy wliczane do czasu pracy pracownika. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Do czasu pracy pracownika wlicza się przerwy, podczas których pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Można również zaliczać do czasu pracy przerwy charakteryzujące się niepozostawaniem w dyspozycji pracodawcy. Za taki czas przysługuje pracownikowi wynagrodzenie.

Przerwy w pracy

Do czasu pracy pracownika mogą być zaliczane przerwy w pracy, w czasie których pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Do czasu pracy mogą być jednak zliczane także takie przerwy, gdy pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy. W obu przypadkach pracownik nie wykonuje pracy a przerwy są zaliczane do jego czasu pracy i skutkują koniecznością wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia za ten czas.

REKLAMA

Autopromocja

Do czasu pracy mogą być zaliczane przerwy wliczane do czasu pracy, jeżeli przepisy prawa tak stanowią lub dopuszczają taką możliwość, postanowienia zawarte w układach zbiorowych pracy, regulaminach, a także w indywidualnych umowach.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Przykłady przerw

Przerwy zaliczane do czasu pracy wynikające z przepisów prawa to między innymi:

 • 15-minutowa przerwa dla pracowników, których czas pracy wynosi co najmniej 6 godzin (art. 134 kodeksu pracy),
 • 5-minutowa przerwa po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego (§ 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, Dz.U. Nr 148, poz. 973),
 • 15-minutowa przerwa na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek dla pracowników niepełnosprawnych (art. 17 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011r. Nr 127 poz. 721 ze zmianami oraz z 2013r. poz. 1645),
 • przerwy przy pracy w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia ( art. 145 § 1 kodeksu pracy),
 • czas przeznaczony na okresowe szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz szkolenia w tym zakresie przed dopuszczeniem pracownika do pracy (art. 2373  § 3 kodeksu pracy.),
 • przerwa przysługująca pracownicy na karmienie piersią ( art. 187 kodeksu pracy),
 • zwolnienia od pracy związane z badaniami przeprowadzanymi w związku z ciążą pracownicy (art. 185 § 2 kodeksu pracy,
 • czas nauki pracowników młodocianych oraz trzydziestominutowe przerwy dla tych pracowników ( art. 202 § 3 i 31 kodeksu pracy),
 • czas nieświadczenia pracy w związku z przeprowadzaniem w godzinach pracy, okresowych i kontrolnych badań lekarskich ( art. 229 § 3 kodeksu pracy.),
 • przerwa spowodowana uczestnictwem członka korpusu służby cywilnej w szkoleniach przewidzianych dla służby cywilnej ( art. 109 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505 ze zmianami oraz z 2012 r. poz. 1544).

Zadaj pytanie na FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne przerwy

Oprócz tych przykładowo wymienionych przerw, wynikających z odpowiednich przepisów prawa pracy, w układach zbiorowych pracy, regulaminach pracy czy indywidualnych umowach o pracę mogą być ustalane inne przerwy wliczane do czasu pracy, za które przysługuje pracownikowi wynagrodzenie.

Pracodawca co do zasady, nie może odmówić wliczenia do czasu pracy przerw ustanowionych przez przepisy prawa, może natomiast, tak jak już wyżej wskazano, zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 18 § 2 kodeksu pracy, ustalić inne przerwy wliczane do czasu pracy, gdyż postanowienia te są korzystne dla pracowników w stosunku do ogólnie obowiązujących przepisów prawa.

Zaliczenie przerwy do czasu pracy powoduje, że traktuje się ją tak jak czas pracy, co stanowi fikcję prawną ze wszystkimi wynikającymi stąd konsekwencjami. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy między innymi w wyroku z 23.08.2007r. I Pk 84/07, Monitor Prawny 2007, nr 12 s. 644.

Na jakie przerwy w pracy może liczyć zatrudniony?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki język najlepszy do pracy?

Jaki język jest najlepszy do pracy? Okazuje się, że nie język angielski, którego znajomość staje się obowiązkowa, ale czeski, duński czy koreański są językami, które warto znać planując karierę zawodową.

Od 1 lipca 2024 wyższy dodatek za pracę w nocy

Od 1 lipca 2024 minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe. W związku z tym dodatek za pracę w porze nocnej od 1 lipca 2024 r. też ulegnie zmianie. Powstaje jednak kilka pytań: czy dodatek za pracę w porze jest jednakowy dla wszystkich pracowników? Czy należy się zarówno dodatek za pracę w nocy i za pracę w godzinach nadliczbowych?

ZUS i pracodawca muszą wiedzieć, gdzie chory przebywa na zwolnieniu lekarskim. 3 dni na powiadomienie o zmianie adresu

Każdy ubezpieczony ma obowiązek informowania o zmianie swojego miejsca pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Na powiadomienie ZUS-u i pracodawcy są 3 dni. Mimo to, wiele osób o tym obowiązku zapomina. 

Upał w pracy: jakie obowiązki ma pracodawca?

Zaczęły się wakacje a wraz z nimi upały. Z jednej strony to dobrze, w końcu mamy już lato, ale z drugiej strony, niekoniecznie - szczególnie dla osób, które muszą pracować podczas upałów. Jeśli w czasie upału pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego, finansowe konsekwencje takiego zdarzenia poniesie pracodawca. Jakie obowiązki mają pracodawcy podczas upałów? 

REKLAMA

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa? Czy w wakacje jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele? 

Jak zwolnić pracownika? Zwalniać też trzeba umieć

Jak zwolnić pracownika? Okazuje się, że zwalniać też trzeba umieć. Zwolnienie pracownika to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają menedżerowie i specjaliści ds. HR. Oprócz aspektów prawnych, proces ten wymaga delikatności, empatii i umiejętności komunikacyjnych. W niniejszym artykule omówimy kroki, jakie należy podjąć, aby poinformować pracownika o zwolnieniu w sposób profesjonalny i po prostu ludzki.

Świadczenie kompensacyjne 2025 r.

Aby otrzymać świadczenie kompensacyjne w 2025 r. należy spełnić kilka podstawowych warunków. Poniżej najważniejsze informacje, czyli: jaka wysokość świadczenia kompensacyjnego 2025 oraz jak złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne w 2025.

Wiek emerytalny kobiet 2024

Wiek emerytalny kobiet w Polsce w 2024 roku wynosi 60 lat. Czy trwają prace nad podniesieniem wieku emerytalnego do 65 lat i tym samym zrównaniem go z wiekiem emerytalnym mężczyzn?

REKLAMA

Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

Wiek emerytalny w Norwegii

Jaki jest wiek emerytalny w Norwegii? Czy po 5 latach pracy w Norwegii należy się norweska emerytura (alderspensjon)? Ile wynosi minimalna emerytura w Norwegii?

REKLAMA