REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

BHP, Pracownica w ciąży

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa na zastępstwo - wszystko co należy wiedzieć

Pracodawca może zawrzeć umowę na zastępstwo, w związku z nieobecnością stałego pracownika np. związaną z urlopem wypoczynkowym czy macierzyńskim. Przed jej podpisaniem warto poznać swoje prawa.

Praca podczas upałów i obowiązki pracodawcy

Podczas upałów pracodawca ma szereg obowiązków wobec swoich pracowników. Może on w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy. Resort pracy przypomina o obowiązkach pracodawców.

Do jakiej pracy należy wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne

W określonych przypadkach pracownik ma obowiązek wykonania badań sanitarno-epidemiologicznych. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Charakterystyka umowy na czas nieokreślony w kontekście uprawnień rodzicielskich

Wydaje się, że przyszłe Mamy, posiadające umowę na czas nieokreślony maja największy pakiet i poczucie bezpieczeństwa tak w kontekście ciąży, jak i powrotu do pracy. W tej sytuacji bowiem nie ma możliwości, aby w trakcie ciąży, urlopów umowa dobiegła końca. A o czym warto wiedzieć, posiadając taki rodzaj umowy - przeczytasz poniżej.

REKLAMA

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy w 2018 r.

Od 1 kwietnia 2018 r. obowiązują nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy. Ile wynoszą i kto może otrzymać odszkodowanie z tego tytułu?

Kiedy ZUS najczęściej podważa podleganie ubezpieczeniom

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może podważyć podleganie ubezpieczeniom jeżeli stwierdzi pozorność zawarcia umowy o pracę czy obejście prawa. ZUS najczęściej kontroluje umowy o pracę zawierane z kobietami w ciąży.

Zmiany w BHP w nowym Kodeksie pracy

Zespół ds. promocji bezpieczeństwa i zdrowia pracy Pracodawców RP przedstawił projekt zmian w nowym Kodeksie pracy w zakresie przepisów BHP. Projekt ma być przedmiotem prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. W projekcie poruszono m.in. problemy związane ze szkoleniami BHP.

Pracownik obcojęzyczny - w jakim języku przeprowadzić szkolenie BHP?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić szkolenie dla pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy. Jak przeprowadzić szkolenie bhp, jeżeli pracownik nie włada językiem polskim?

REKLAMA

Wyrażenie zgody na uruchomienie maszyny po wypadku - procedura

Czy przepisy bhp określają formę, w jakiej pracodawca ma wydać zgodę na uruchomienie maszyny po wypadku? Jaka jest procedura uruchomienia maszyny?

Obowiązek pracodawcy dofinansowania pracownikowi zakupu okularów korekcyjnych

Kwestia dofinansowania pracownikom zakupu okularów korekcyjnych została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr. 148, poz. 973) zgodnie z którym pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku z monitorem ekranowym (przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy) okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Zmiana stanowiska a szkolenie BHP i badania lekarskie

W trakcie zatrudnienia może zdarzyć się sytuacja przeniesienia pracownika na inne stanowisko. Przeniesienie na inne stanowisko może być wynikiem awansu, prośby i wniosku pracownika o przeniesienie lub może być spowodowane likwidacją stanowiska dotychczas zajmowanego przez pracownika. Przy zmianie stanowiska przez pracownika, pracodawca musi pamiętać o dwóch ważnych kwestiach wynikających z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Odpowiedzialność pracodawcy za wypadek podczas wykonywania telepracy

Kodeksowa definicja ujmuje telepracę jako pracę wykonywaną regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Należy pamiętać, że mimo swojej specyfiki telepraca w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy jest pracą, lecz poddaną modyfikacji. Dlatego też do wszystkich telepracowników stosuje się przepisy ogólne.

Posiłki i napoje profilaktyczne od 1 listopada

W okresie zimowym, tj. od 1 listopada 2017 r. do 31 marca 2018 r. pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, bezpłatne posiłki i napoje.

Nowe prawa dla opiekunów osób niepełnosprawnych i kobiet w ciąży

Opiekunowie osób niepełnosprawnych mają zyskać nowe uprawnienia w zakresie kształtowania indywidualnego czasu pracy. Dodatkowe prawa będą dotyczyły również kobiet w ciąży z powikłaniami.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej a podatek i składki ZUS

W przypadku braku możliwości zapewnienia prania odzieży roboczej przez pracodawcę, czynność ta może być wykonana przez pracownika. W takim przypadku, pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny. Czy ekwiwalent za pranie odzieży roboczej jest zwolniony z podatku i składek ZUS?

Praca tymczasowa a zasiłek macierzyński

Od 1 czerwca 2017 r. w przypadku pracownic tymczasowych, których umowa o pracę uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, z mocy prawa następuje przedłużenie tej umowy do dnia porodu. Dzięki tej zmianie pracownica od dnia porodu nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Wypadek w pracy – kto odpowiada?

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym. Kto odpowiada za wypadek przy pracy? Kto będzie odpowiadał za wypadek przy pracy na budowie?

Pracownik tymczasowy a ciąża – zmiany w 2017 r.

Od dnia 1 czerwca 2017 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych. Nowe zmiany dotyczą pracowników tymczasowych oraz funkcjonowania agencji zatrudnienia. Zwiększono zakres ochrony pracownic w ciąży.

Umowa na okres próbny a ciąża

Pracownice w czasie ciąży znajdują się w tak zwanym okresie ochronnym. Jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres powyżej jednego miesiąca i uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży – umowa zostaje przedłużona do dnia porodu.

Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu - zasady, wzór pisma

Do przedłużenia umowy terminowej do dnia porodu dochodzi automatycznie - z mocy prawa. Dobrą praktyką jest jednak przedstawienie informacji o przedłużeniu umowy terminowej do dnia porodu. Poniżej wzór takiej informacji.

Dodatkowe obowiązki pracodawcy w czasie upałów

Zgodnie z przepisami prawa pracy, podczas upałów na pracodawcach ciążą dodatkowe obowiązki, między innymi zapewnienie pracownikom wykonującym pracę w wysokiej temperaturze zimnych napojów. Za nieprzestrzeganie przepisów, pracodawcy grozi grzywna w wysokości od 1 tys. do nawet 30 tys. zł.

Zwolnienie z PIT bonów, talonów i kuponów na zakup żywności oraz napojów bezalkoholowych

W razie niemożności wydania pracownikom posiłków i napojów energetycznych, pracodawca może przekazać im bony, talony, kupony lub inne dowody uprawniające do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych. Ich wartość korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zimne napoje dla pracowników w czasie upałów

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć zimne napoje pracownikom wykonującym pracę w wysokiej temperaturze. Jakie warunki muszą być spełnione by powstał obowiązek dostarczenia zimnych napojów?

Czas pracy kobiet w ciąży – zmiany od 1 maja 2017 roku

Ciąża jest dla kobiety szczególnym czasem w życiu, stan ten jednak może w znacznym stopniu utrudniać jej wykonywanie dotychczasowych obowiązków w pracy. Ustawodawca ustalił więc szczególne regulacje czasu pracy dla kobiet w ciąży. Jakie zmiany w związku z nim zaszły od 1 maja 2017 roku?

Nowy wykaz prac szkodliwych dla kobiet w ciąży i karmiących od 1 maja 2017 r.

1 maja 2017 r. rozszerzony został wykaz prac wzbronionych kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym dziecko piersią. W wykazie prac zabronionych znalazły się prace związane z nadmiernym wysiłkiem oraz nowy czas pracy kobiet w ciąży pracujących przy komputerze.

Zwolnienie od pracy pracownicy w ciąży na badania lekarskie

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy w ciąży zwolnienia od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą pod pewnymi warunkami. Czy pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas zwolnienia?

Praca w pozycji stojącej - obowiązki pracodawcy

Aż 30% społeczeństwa w naszym kraju wykonuje swoją pracę w pozycji stojącej. Wysiłek fizyczny, który podejmują, zazwyczaj wiąże się z narastającymi problemami zdrowotnymi. Najbardziej cierpią kark, kręgosłup oraz przede wszystkim nogi. Najczęstszymi dolegliwościami są zaś kurcze mięśni, żylaki, obniżony poziom metabolizmu, zwyrodnienia stawów kolanowych, a także obrzęki stóp oraz łydek. Po stronie pracodawcy leży zapewnienie komfortowych i zgodnych z zasadami BHP warunków pracy.

Refundacja soczewek kontaktowych przez pracodawcę

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom soczewek kontaktowych, jeżeli zleci to lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne. Tak samo jak w przypadku okularów korygujących wzrok, kwestie związane z refundacją soczewek kontaktowych powinny zostać uregulowane w regulaminie pracy.

Kobiety w ciąży będą dłużej pracować przy komputerze

Do 8 godzin wydłużono maksymalny czas pracy kobiet w ciąży przy ekranie komputera. Wcześniej czas ten wynosił maksymalnie 4 godziny. Zmiany weszły w życie 1 maja.

Duża liczba wypadków przy pracy w 2016 r.

GUS zbadał liczbę wypadków przy pracy, jakie zgłoszono w ubiegłym roku. Najczęstszą przyczyną wypadków było nieprawidłowe zachowanie pracownika.

Zmiany w pracy tymczasowej mogą wejść w życie 1 czerwca 2017 r.

Rząd przygotował projekt zakładający duże zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny rekomenduje jego przyjęcie. Jeśli posłowie zagłosują za - nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2017.

KE rozszerza listę niebezpiecznych substancji dla pracowników

Komisja Europejska zwiększa ochronę pracowników przed rakotwórczymi czynnikami w zakładzie pracy. Rozszerzyła listę niebezpiecznych substancji na które mogą być narażeni o 25 pozycji, wprowadziła także surowsze wartości dopuszczalne dla tych i kilku innych substancji.

Nowe zasady zatrudniania pracowników tymczasowych 2017/2018

Zasiłek macierzyński dla pracownic wykonujących pracę tymczasową, ewidencjonowanie osób, zmiany w sposobie obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy - to niektóre ze zmian wprowadzonych do ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 czerwca 2017 roku oraz 1 stycznia 2018 roku.

Przedłużenie umowy o pracę tymczasową do dnia porodu - opinia pracodawców

W przypadku pracownic tymczasowych, których umowa uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, następowałoby z mocy prawa przedłużenie umowy do dnia porodu - wynika z projektu ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zdaniem Konfederacji Lewiatan jest to złe rozwiązanie i proponują jego zmianę.

Obowiązki pracodawcy związane z rozpoznaniem choroby zawodowej

Choroba zawodowa to schorzenie, które powstało w związku ze sposobem wykonywania pracy lub w wyniku działania szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. Wykaz chorób zawodowych zawiera rozporządzenie Rady Ministrów. Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązki związane z rozpoznaniem u pracownika choroby zawodowej.

Obowiązek zapewnienia okularów przez pracodawcę a podatek dochodowy

Pracodawca ma obowiązek zapewnić okulary korygują­ce wzrok pracownikom pracującym przy monito­rach ekranowych. Czy przewidziane są w tym zakresie zwolnienia podatkowe?

Praca w ciąży przy komputerze - zmiany w 2017 r.

Od 1 maja 2017 r. przestanie obowiązywać obecna zasada, zgodnie z którą ciężarna może przepracować przy monitorze maksymalnie cztery godziny na dobę.

Napoje i posiłki profilaktyczne od 1 listopada

Zgodnie z zasadami BHP pracodawcy mają obowiązek w okresie zimowym zapewniać niektórym pracownikom napoje i posiłki profilaktyczne. Okres zimowy zaczyna się 1 listopada a kończy 31 marca. Jakich pracowników dotyczy ten obowiązek?

Prace wzbronione kobietom w ciąży - zmiany w Kodeksie pracy

Na mocy znowelizowanego art. 176 Kodeksu pracy ustawodawca zawęził krąg kobiet, które nie mogą wykonywać prac wzbronionych. Zmiany weszły w życie 3 sierpnia 2016 r. Co to oznacza w praktyce?

Karmienie piersią a zaświadczenie od lekarza – czy pracodawca może go wymagać?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownia karmiąca dziecko piersią ma prawo do przerw w pracy. Czy w związku z tym, pracodawca ma prawo wymagać zaświadczenia od lekarza potwierdzającego karmienie piersią?

Uprawnienia pracownicy w ciąży

Kobiety w ciąży, ze względu na swój stan, powinny być traktowane z wyjątkową troską przez pracodawcę. Jeśli występuje problem z egzekwowaniem tego, to z pomocą przychodzi Kodeks pracy.

Jak ustalić okres zasiłkowy dla pracownicy w ciąży

Wynagrodzenie za czas choroby oraz zasiłek chorobowy przysługują przez okres do 182 dni. W sytuacji gdy choroba przypada w okresie ciąży, wypłata zasiłku może trwać do 270 dni. W jaki sposób ustalić okres zasiłkowy dla pracownicy w ciąży?

Wynagrodzenie pracownika służby BHP

Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają szczegółowych zasad wynagradzania pracowników służby BHP. Jak zatem określić wynagrodzenie pracownika z obszaru BHP?

Światło a BHP – najważniejsze zasady ogólne

Jednym z kluczowych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo pracy jest oświetlenie. Choć dokładne wymogi względem jego parametrów są uzależnione od specyfiki zadań wykonywanych w zakładzie, istnieją również zalecenia ogólne, wspólne dla wielu rodzajów stanowisk.

Zmiany w prawie pracy w sierpniu i wrześniu 2016 r.

W dniu 3 sierpnia 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy zakładająca zmiany dotyczące zatrudniania kobiet. Natomiast od 1 września 2016 r. zmianie ulegają przepisy dotyczące potwierdzania warunków zatrudnienia.

Dla kogo i na jakich zasadach ustalany jest dodatek wyrównawczy

Przepisy regulują obowiązek wypłaty dodatku wyrównawczego w kilku sytuacjach, m.in. w przypadku przeniesienia na inne stanowisko w związku z ciążą, wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Jak obliczyć i wypłacić dodatek wyrównawczy?

Wysokość wynagrodzenia w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy - zmiany 2016 r.

Od 22 lutego br. pracodawcy mają możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia w okresie tego zwolnienia?

Większa ochrona kobiet w ciąży

Zmiana przepisu 176 Kodeksu pracy polega na doprecyzowaniu zasady ochrony praw pracowniczych kobiet, które są w ciąży lub karmią dziecko piersią. Kobiety te nie będą mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka.

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Kodeks pracy gwarantuje rodzicom przebywającym na urlopie wychowawczym niemalże bezproblemowy powrót do pracy na wcześniej zajmowane stanowisko lub takie, które jest do niego zbliżone. Dla wielu osób jednak podjęcie kariery zawodowej po tak długim czasie nie jest proste i wiąże się z wieloma obawami. Jak można przezwyciężyć ten strach i czy pracodawca może nam w tym jakoś pomóc?

Zakaz palenia na terenie zakładu pracy

Już kilka lat temu został wprowadzony zakaz palenia tytoniu w pomieszczeniach zakładów pracy. Mimo wprowadzonego zakazu palenia w tych miejscach, ustawodawca dopuszcza tworzenie przez pracodawcę specjalnie wydzielonych miejsc dla palących, tzw. palarnie.

REKLAMA