| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Zimne napoje dla pracowników w czasie upałów

Zimne napoje dla pracowników w czasie upałów

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć zimne napoje pracownikom wykonującym pracę w wysokiej temperaturze. Jakie warunki muszą być spełnione by powstał obowiązek dostarczenia zimnych napojów?

Zbliżające się lato i związany z tym wzrost temperatury powoduje konieczność zapewnienia zimnych napojów. Pracownikom przysługują takie napoje, jeżeli temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28°C. Natomiast pracownicy pracujący na otwartej przestrzeni muszą otrzymywać napoje, gdy temperatura jest wyższa niż 25°C.

Zimne napoje przysługują osobom wykonującym pracę w wysokiej temperaturze związanej z czynnikami pogodowymi. Nie ma przy tym znaczenia pora roku, w jakiej ta temperatura wystąpiła. Prawo do napojów przysługuje bez względu na to, czy określona temperatura wystąpiła przy pracach na zewnątrz czy wewnątrz pomieszczeń.

Polecamy: Serwis Prawno-Pracowniczy

Praca na otwartej przestrzeni i wewnątrz budynków

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje, jeżeli wykonują oni prace na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25oC.

Pracodawca prowadzący firmę budowlaną zapewnia pracownikom, wykonującym prace przy ociepleniu zewnętrznej elewacji budynku, wodę mineralną w każdym dniu, w którym temperatura na zewnętrz przekracza 25oC. Taka woda nie przysługuje jednak pracownikom, którzy prowadzą prace wykończeniowe wewnątrz wznoszonych budynków, chyba że temperatura na tych stanowiskach pracy przekracza 28oC. Postępowanie pracodawcy jest prawidłowe. Praca na otwartej przestrzeni dotyczy miejsc, w których dochodzi do bezpośredniego operowania promieni słonecznych na ciało pracownika. Nie można jednak przyjąć, że praca wykonywana pod zadaszeniem, chociażby stanowisko to nie było odizolowane ścianami od terenu otwartego, mieści się w kategorii pracy na otwartej przestrzeni.

Jeżeli pracownik wykonuje pracę na stanowiskach usytuowanych wewnątrz budynków, to aby przysługiwały mu napoje profilaktyczne, temperatura na tych stanowiskach spowodowana warunkami pogodowymi musi przekraczać 28oC. W takim przypadku nie ma konieczności ustalania wydatku energetycznego pracowników, gdyż wyłącznym kryterium jest wysokość temperatury zmierzonej na stanowisku pracy pracownika.

Napoje przysługują wyłącznie w dni, w których temperatura przekracza 28oC. W dniach chłodniejszych z pochmurną pogodą, kiedy temperatura na stanowisku pracy nie przekracza 28oC, woda nie przysługuje.

Napoje przez cały okres pracy w niezbędnej ilości

Napoje profilaktyczne powinny być zapewnione pracownikom w ciągu całej zmiany roboczej w ilości niezbędnej każdemu z pracowników. Ilość dostarczanych napojów nie musi być znormalizowana i identyczna dla wszystkich pracowników.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »