Zimne napoje dla pracowników w czasie upałów
REKLAMA
REKLAMA
Zbliżające się lato i związany z tym wzrost temperatury powoduje konieczność zapewnienia zimnych napojów. Pracownikom przysługują takie napoje, jeżeli temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28°C. Natomiast pracownicy pracujący na otwartej przestrzeni muszą otrzymywać napoje, gdy temperatura jest wyższa niż 25°C.
REKLAMA
Zimne napoje przysługują osobom wykonującym pracę w wysokiej temperaturze związanej z czynnikami pogodowymi. Nie ma przy tym znaczenia pora roku, w jakiej ta temperatura wystąpiła. Prawo do napojów przysługuje bez względu na to, czy określona temperatura wystąpiła przy pracach na zewnątrz czy wewnątrz pomieszczeń.
Polecamy: Serwis Prawno-Pracowniczy
Praca na otwartej przestrzeni i wewnątrz budynków
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje, jeżeli wykonują oni prace na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25oC.
Pracodawca prowadzący firmę budowlaną zapewnia pracownikom, wykonującym prace przy ociepleniu zewnętrznej elewacji budynku, wodę mineralną w każdym dniu, w którym temperatura na zewnętrz przekracza 25oC. Taka woda nie przysługuje jednak pracownikom, którzy prowadzą prace wykończeniowe wewnątrz wznoszonych budynków, chyba że temperatura na tych stanowiskach pracy przekracza 28oC. Postępowanie pracodawcy jest prawidłowe. Praca na otwartej przestrzeni dotyczy miejsc, w których dochodzi do bezpośredniego operowania promieni słonecznych na ciało pracownika. Nie można jednak przyjąć, że praca wykonywana pod zadaszeniem, chociażby stanowisko to nie było odizolowane ścianami od terenu otwartego, mieści się w kategorii pracy na otwartej przestrzeni.
Jeżeli pracownik wykonuje pracę na stanowiskach usytuowanych wewnątrz budynków, to aby przysługiwały mu napoje profilaktyczne, temperatura na tych stanowiskach spowodowana warunkami pogodowymi musi przekraczać 28oC. W takim przypadku nie ma konieczności ustalania wydatku energetycznego pracowników, gdyż wyłącznym kryterium jest wysokość temperatury zmierzonej na stanowisku pracy pracownika.
Napoje przysługują wyłącznie w dni, w których temperatura przekracza 28oC. W dniach chłodniejszych z pochmurną pogodą, kiedy temperatura na stanowisku pracy nie przekracza 28oC, woda nie przysługuje.
Napoje przez cały okres pracy w niezbędnej ilości
Napoje profilaktyczne powinny być zapewnione pracownikom w ciągu całej zmiany roboczej w ilości niezbędnej każdemu z pracowników. Ilość dostarczanych napojów nie musi być znormalizowana i identyczna dla wszystkich pracowników.
Właściciel zakładu budowlanego wydał zarządzenie wewnętrzne, w którym postanowił, że pracownikom wykonującym prace na otwartej przestrzeni w dniach, w których temperatura powietrza przekracza 25oC, będzie przysługiwała 1,5-litrowa butelka wody mineralnej na dzień. Dla niektórych pracowników taka ilość wody jest wystarczająca, jednak pozostali muszą we własnym zakresie zaopatrywać się w brakującą ilość wody. Takie ograniczenie jest przez pracodawcę niedopuszczalne, gdyż nie może on limitować wody dla pracowników wykonujących pracę w upalne dni na otwartej przestrzeni. Pracodawca powinien im dostarczyć tyle wody, ile jest konieczne do zaspokojenia pragnienia w ciągu całej zmiany roboczej.
Pracownikom nie przysługuje ekwiwalent pieniężny za napoje. Pracodawca jest zawsze zobowiązany do dostarczania napojów w naturze. Wypłacanie pracownikom ekwiwalentu w zamian za napoje nie zwalnia pracodawcy z obowiązku ich dostarczenia, a także nie wyłącza odpowiedzialności pracodawcy w związku z niewypełnieniem tego obowiązku.
Podstawa prawna:
● § 4, § 6 ust. 1 i ust. 3, § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. Nr 60, poz. 279).
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA