REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w BHP w nowym Kodeksie pracy

Zmiany w BHP w nowym Kodeksie pracy/fot.Shutterstock
Zmiany w BHP w nowym Kodeksie pracy/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zespół ds. promocji bezpieczeństwa i zdrowia pracy Pracodawców RP przedstawił projekt zmian w nowym Kodeksie pracy w zakresie przepisów BHP. Projekt ma być przedmiotem prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. W projekcie poruszono m.in. problemy związane ze szkoleniami BHP.

Podczas posiedzenia Zespołu ds. promocji bezpieczeństwa i zdrowia pracy Pracodawców RP, które odbyło się 30 stycznia 2018 r., został zaprezentowany projekt zmiany kodeksowych przepisów o BHP. Projekt ten wypracowała grupa robocza funkcjonująca w ramach Zespołu. Co ważne, będzie on teraz przedmiotem prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Liczymy, że zgłoszone w nim propozycje zostaną uwzględnione przez Komisję w ostatecznym kształcie Kodeksu.

REKLAMA

Autopromocja

Podstawową modyfikacją przewidzianą w projekcie jest podkreślenie znaczenia oceny ryzyka zawodowego, która jest podstawą działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa oraz zdrowia pracowników. Kolejna zmiana dotyczy dotychczas stosowanej terminologii. Termin „bezpieczeństwo i higiena pracy” jest archaiczny i nie odpowiada definicjom stosowanym w Europie, dlatego proponujemy zastąpienie go sformułowaniem – „bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w pracy”.

INFORAKADEMIA poleca: BHP a składki ZUS

W projekcie zwraca się również większą uwagę na kwestię czynników psychologicznych i poziomu stresu, stanowiące element polityki zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym. Istotną zmianą jest także rozwiązanie umożliwiające, w przypadku uzasadnionego podejrzenia przez pracodawcę niezdolności pracownika do wykonywania pracy, skierowanie pracownika na okresowe badania lekarskie we wcześniejszym terminie. Ma ono wyeliminować zagrożenia w miejscu pracy związane z chorobą pracownika czy jego uzależnieniami. Ponadto w projektowanych przepisach dodano upadek z wysokości jako rodzaj zagrożenia w środowisku pracy oraz wprowadzono obowiązek oceny dopasowania środków ochrony indywidualnej dla pracowników.  

Podczas posiedzenia Zespołu omówiono działania realizowane w 2017 r. oraz plan pracy na rok 2018. Ponownie poruszono problemy związane ze szkoleniami BHP. Zwrócono uwagę na absurdy prawne i fikcję w przypadku szkoleń on-line czy brak możliwości organizacji szkoleń przez służbę BHP. Podkreślano, że bagatelizowanie szkoleń i nieatrakcyjność ich formy wpływają na stan bezpieczeństwa pracowników. Uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że najważniejsza jest prewencja wypadkowa. Dlatego w ramach Zespołu zostanie przygotowany poradnik dobrych praktyk jako wzór rozwiązań do wdrożenia w firmach, które chcą podnieść poziom bezpieczeństwa i ochrony zdrowa swoich pracowników. Inwestycje w działania o charakterze prewencyjnym pozwalają w przyszłości uniknąć kosztów związanych z zagrożeniami występującymi w środowisku pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

REKLAMA

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA