REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik tymczasowy a ciąża – zmiany w 2017 r.

Katarzyna Drążek
Pracownik tymczasowy a ciąża – zmiany w 2017 r./fot. Fotolia
Pracownik tymczasowy a ciąża – zmiany w 2017 r./fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od dnia 1 czerwca 2017 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych. Nowe zmiany dotyczą pracowników tymczasowych oraz funkcjonowania agencji zatrudnienia. Zwiększono zakres ochrony pracownic w ciąży.

Nowelizacja przepisów ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych zmieniła uprawnienia pracowników, a na agencje pracy oraz na pracodawców użytkowników nałożyła nowe obowiązki.

REKLAMA

Autopromocja

Uległy zmianie limity pracy tymczasowej

Nowe limity pracy tymczasowej od 1 czerwca 2017 r, będą różniły się od dotychczasowych, ponieważ dotyczyły tylko skierowania tego samego pracownika tymczasowego do tego samego pracodawcy użytkownika przez tą samą agencję pracy, ale możliwe było powtórne kierowanie tego samego pracownika tymczasowego do tego samego pracodawcy użytkownika przez różne agencje pracy tymczasowej, co skutkowało tym, iż pracownicy tymczasowi świadczyli pracę u tego samego pracodawcy użytkownika przez wiele lat, po zmianach nie będzie już to możliwe.

Zmiany obowiązujące od dnia 1 czerwca 2017 roku dotyczą zasady kierowania pracowników tymczasowych do pracy, a także osób wykonujących pracę tymczasową na podstawie umów prawa cywilnego, są następujące: agencja pracy tymczasowej może skierować pracownika tymczasowego do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkowania przez okres nieprzekraczający łącznie okresu 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy, agencja pracy tymczasowej może skierować konkretną osobę do wykonywania pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę oraz umowy prawa cywilnego na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie, który obejmuje 36 kolejnych miesięcy.

Polecamy książkę: Świadczenia na rzecz pracowników – podatki, ZUS, ewidencja

Pracownica tymczasowa w okresie ciąży

Umowa o pracę tymczasową powinna zostać przedłużona do dnia porodu. Dotychczasowe umowy o pracę na czas określony pracownic tymczasowych nie przedłużały się do dnia porodu. Wyłączone było stosowanie do tych pracownic art. 177 §3 k.p. Od dnia 1 czerwca 2017r. przepis ten jest stosowany do pracownicy tymczasowej, która posiada co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję pracy na podstawie umowy o pracę. W sytuacji rozwiązania umowy o pracę takiej pracownicy po upływie 3 miesiąca ciąży, to taka umowa ulegnie z mocy prawa przedłużeniu do dnia porodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres, co najmniej 2 miesięczny obejmuje:

  1. Okres lub okresy skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przypadające w okresie, który obejmuje 36 kolejnych miesięcy poprzedzającym zawarcie umowy o pracę, do której miałby mieć zastosowanie art. 177 § 3 k.p.
  2. Okres przypadający od dnia zawarcia wyżej wymienionej umowy o pracę do dnia, w którym pracownica tymczasowa osiągnęła łączny co najmniej 2 - miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA