REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej a podatek i składki ZUS

Pęśko Bożena
Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej a podatek i składki ZUS/ Fot. Fotolia
Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej a podatek i składki ZUS/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku braku możliwości zapewnienia prania odzieży roboczej przez pracodawcę, czynność ta może być wykonana przez pracownika. W takim przypadku, pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny. Czy ekwiwalent za pranie odzieży roboczej jest zwolniony z podatku i składek ZUS?

Chcemy wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w kwocie 20 zł miesięcznie. Będzie on ustalany ryczałtowo, niezależnie od ponoszonych przez pracownika kosztów prania. Czy ekwiwalent powinien być opodatkowany i oskładkowany – pyta Czytelnik z Łomży.

Autopromocja

Organy podatkowe uznają, że ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, którego wysokość została ustalona bez odniesienia do rzeczywiście poniesionych przez pracowników kosztów prania, może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast według ZUS tego rodzaju ekwiwalent nie jest zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne ani ubezpieczenie zdrowotne.

Polecamy książkę: Pracownicy tymczasowi. Zatrudnianie po zmianie przepisów od 1 czerwca 2017 

Składki ZUS

Obowiązek zapewnienia pracownikowi odzieży roboczej przewidzianej do stosowania na danym stanowisku pracy, a także m.in. jej pranie zasadniczo spoczywa na pracodawcy. Jedynie w przypadku braku możliwości zapewnienia prania przez zatrudniającego czynności te mogą być wykonywane przez pracownika. Warunkiem jest jednak zobowiązanie pracodawcy do wypłaty pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego w wysokości poniesionych przez niego kosztów prania (art. 2379 ustawy - Kodeks pracy, dalej k.p.). Według ZUS o ekwiwalencie pieniężnym nie można mówić w przypadku, gdy pracodawca wypłaca każdemu pracownikowi tę samą stałą kwotę za upranie odzieży roboczej (np. uwzględniając ceny najtańszej pralni dostępnej na lokalnym rynku i niezależnie od tego, czy pracownik korzysta z usług pralni, czy pierze samodzielnie, przy czym odzież musi być czysta). Takie kwoty nie są bowiem według ZUS ekwiwalentem pieniężnym, lecz ryczałtem pieniężnym, który podlega oskładkowaniu.

Zdaniem ZUS warunkiem zwolnienia ze składek jest, aby przyznana kwota odzwierciedlała koszty prania faktycznie poniesione przez pracownika (w przypadku korzystania z pralni - przyznawane na podstawie rachunków, a w przypadku prania samodzielnego - przyznawane według kalkulacji kosztów prania odzieży przez pracownika).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatki

Organy podatkowe podchodzą mniej restrykcyjnie do zagadnienia ustalania wysokości ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej, tak aby mógł być zwolniony z opodatkowania. Nie domagają się dokumentowania przez pracowników kosztów prania. Wystarczy, że wysokość kosztów stanowiących ekwiwalent zostanie określona w porozumieniu pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. W jednej z interpretacji indywidualnych wydanej 3 kwietnia 2017 r. (sygn. akt 1462-IPPB4.4511.81.2017.1.IM) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że: "(…) Z powołanych powyżej przepisów (art. 2379 k.p. - przyp. red.) wynika więc, że ekwiwalent pieniężny za pranie przysługuje na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Przepisy te nie wymagają, by pracodawca dokonywał zwrotu udokumentowanych wydatków ponoszonych przez pracowników. (…) Skoro zatem z przepisów Kodeksu pracy wynika, że to pracodawca jest zobowiązany do prania, konserwacji, naprawy, odpylania i odkażania stosowanych środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego, a w przypadku braku możliwości prania odzieży roboczej wypłaty ekwiwalentu w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika, to (…) wysokość ekwiwalentu wypłacanego pracownikowi może być ustalona także w sposób inny niż tylko na podstawie dokumentów przedłożonych przez pracownika. Jako ekwiwalent wypłacane pracownikowi kwoty mają stanowić rekompensatę kosztów przez niego poniesionych. Wysokość kosztów może być ustalana we wzajemnym porozumieniu pracodawcy i pracownika (…). Przepisy ustawy podatkowej nie stawiają szczególnych wymogów dla możliwości zwolnienia tego rodzaju ekwiwalentu od opodatkowania. Warunkiem zwolnienia jest wyłącznie to, by prawo do ekwiwalentu i zasady jego przyznawania wynikały z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że wypłacany w formie miesięcznego ryczałtu ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, który zostanie przyznany zgodnie z przepisami bhp, będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA