REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca tymczasowa a zasiłek macierzyński

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Praca tymczasowa a zasiłek macierzyński/fot. Fotolia
Praca tymczasowa a zasiłek macierzyński/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 czerwca 2017 r. w przypadku pracownic tymczasowych, których umowa o pracę uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, z mocy prawa następuje przedłużenie tej umowy do dnia porodu. Dzięki tej zmianie pracownica od dnia porodu nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Kiedy pracownica agencji pracy tymczasowej nabędzie prawo do zasiłku

Autopromocja

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. W kwietniu br. wydaliśmy pracownicy skierowanie do pracy na okres od 1 kwietnia do 31 lipca 2017 r. Nowe regulacje w zakresie przedłużania umowy do dnia porodu obowiązują od 1 czerwca br. Czy umowa o pracę naszej pracownicy, która jest obecnie w 6. miesiącu ciąży, przedłuży się do dnia porodu? Czy powinniśmy wypłacić zasiłek macierzyński za 1 dzień i wówczas przekazać dokumenty do ZUS?

Tak. Umowa o pracę Państwa pracownicy przedłuży się do dnia porodu. Nie muszą Państwo wypłacać zasiłku macierzyńskiego za 1 dzień. Zrobi to ZUS, który będzie płatnikiem zasiłku po ustaniu tytułu ubezpieczenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

W Państwa przypadku umowa o pracę pracownicy tymczasowej trwała 1 czerwca br. (została zawarta do 31 lipca 2017 r.). Licząc okres skierowania od 1 czerwca 2017 r., pracownica osiągnie 2-miesięczny minimalny okres, który pozwala na wydłużenie umowy do dnia porodu, tym bardziej że jest ona w 6. miesiącu ciąży. Oznacza to, że nowe przepisy objęły tę pracownicę.

Obowiązująca od 1 czerwca 2017 r. znowelizowana ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wśród licznych zmian mających na celu: ograniczenie nadużyć tej formy zatrudnienia, zapewnienie pracownikom tymczasowym większej ochrony oraz zobligowanie agencji do przestrzegania przepisów prawa pracy, wprowadziła zmiany dotyczące pracownic ciężarnych. Polegają one na zrównaniu sytuacji prawnej pracownic w ciąży zatrudnionych na umowy o pracę na czas określony na podstawie przepisów Kodeksu pracy i pracownic ciężarnych wykonujących pracę tymczasową na podstawie przepisów odrębnej ustawy. Od 1 czerwca 2017 r. w przypadku pracownic tymczasowych, których umowa o pracę uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, z mocy prawa następuje przedłużenie tej umowy do dnia porodu (zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy). Dzięki tej zmianie pracownica od dnia porodu nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z nowymi regulacjami do pracownicy tymczasowej mającej łączny, co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę stosuje się art. 177 § 3 Kodeksu pracy. Łączny, co najmniej 2-miesięczny okres warunkujący przedłużenie umowy obejmuje:

  • okres lub okresy skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przypadające w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy, poprzedzającym zawarcie umowy o pracę, do której miałby mieć zastosowanie art. 177 § 3 Kodeksu pracy, lub
  • okres przypadający od dnia zawarcia umowy o pracę, do dnia, w którym pracownica tymczasowa osiągnęła łączny, co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej.

Pracownica w 6. miesiącu ciąży ma umowę o pracę z agencją pracy tymczasowej do 31 lipca 2017 r. Ze względu na to, że umowa trwała 1 czerwca br., ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Pracownica urodziła 29 sierpnia 2017 r. i od tego dnia nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca jest płatnikiem zasiłków, ale za 29 sierpnia 2017 r. nie wypłaci tego świadczenia. Powinien przekazać do ZUS dokumenty niezbędne do wypłaty zasiłku (wniosek o urlop macierzyński, akty urodzenia dziecka, "dawny' druk Z-3 lub zaświadczenie zawierające dane z druku ZUS Z-3), a ten wypłaci zasiłek za dzień porodu będący ostatnim dniem ubezpieczenia oraz będzie wypłacał zasiłek za okres po jego ustaniu.

INFORAKADEMIA poleca: Zatrudnianie pracowników tymczasowych

W przypadku ciężarnych pracownic, których umowy trwały 1 czerwca 2017 r. i które miałyby się rozwiązać po upływie 3. miesiąca ciąży, mają zastosowanie nowe przepisy, przy czym przy ustalaniu łącznego, co najmniej 2-miesięcznego okresu skierowania do wykonywania pracy tymczasowej uwzględnia się okres takiego skierowania przypadający od 1 czerwca 2017 r., czyli od dnia wejścia w życie nowelizacji (art. 10 nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych).

Do umowy o pracę, na podstawie której jest wykonywana praca tymczasowa, trwającej 1 czerwca 2017 r., przepis o przedłużeniu jej do dnia urodzenia dziecka (art. 177 § 3 Kodeksu pracy) stosuje się od dnia przypadającego bezpośrednio po osiągnięciu przez pracownicę tymczasową łącznego, co najmniej 2-miesięcznego okresu skierowania do wykonywania pracy tymczasowej na podstawie takiej umowy, liczonego od 1 czerwca 2017 r.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Jeżeli więc pracownica urodzi dziecko w ostatnim dniu zatrudnienia i ubezpieczenia, nabędzie prawo do zasiłku od dnia porodu i po rozwiązaniu stosunku pracy (art. 30 ust. 4 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli pracodawca jest w danym roku płatnikiem zasiłków, powinien wypłacić zasiłek macierzyński za 1 dzień (dzień porodu), a potem przekazać sprawę jednostce ZUS, która będzie płatnikiem zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia. Jednak, jak wynika z komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej (pkt 371), w przypadku gdy umowa o pracę z pracownicą została przedłużona do dnia porodu na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy, a płatnik składek byłby zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za 1 dzień́, wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres może dokonać́ oddział ZUS.

Podstawa prawna:

Zobacz serwis: Urlop ojcowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA