Kategorie

Praca tymczasowa a zasiłek macierzyński

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Praca tymczasowa a zasiłek macierzyński/fot. Fotolia
Praca tymczasowa a zasiłek macierzyński/fot. Fotolia
Od 1 czerwca 2017 r. w przypadku pracownic tymczasowych, których umowa o pracę uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, z mocy prawa następuje przedłużenie tej umowy do dnia porodu. Dzięki tej zmianie pracownica od dnia porodu nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Kiedy pracownica agencji pracy tymczasowej nabędzie prawo do zasiłku

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. W kwietniu br. wydaliśmy pracownicy skierowanie do pracy na okres od 1 kwietnia do 31 lipca 2017 r. Nowe regulacje w zakresie przedłużania umowy do dnia porodu obowiązują od 1 czerwca br. Czy umowa o pracę naszej pracownicy, która jest obecnie w 6. miesiącu ciąży, przedłuży się do dnia porodu? Czy powinniśmy wypłacić zasiłek macierzyński za 1 dzień i wówczas przekazać dokumenty do ZUS?

Reklama

Tak. Umowa o pracę Państwa pracownicy przedłuży się do dnia porodu. Nie muszą Państwo wypłacać zasiłku macierzyńskiego za 1 dzień. Zrobi to ZUS, który będzie płatnikiem zasiłku po ustaniu tytułu ubezpieczenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

W Państwa przypadku umowa o pracę pracownicy tymczasowej trwała 1 czerwca br. (została zawarta do 31 lipca 2017 r.). Licząc okres skierowania od 1 czerwca 2017 r., pracownica osiągnie 2-miesięczny minimalny okres, który pozwala na wydłużenie umowy do dnia porodu, tym bardziej że jest ona w 6. miesiącu ciąży. Oznacza to, że nowe przepisy objęły tę pracownicę.

Reklama

Obowiązująca od 1 czerwca 2017 r. znowelizowana ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wśród licznych zmian mających na celu: ograniczenie nadużyć tej formy zatrudnienia, zapewnienie pracownikom tymczasowym większej ochrony oraz zobligowanie agencji do przestrzegania przepisów prawa pracy, wprowadziła zmiany dotyczące pracownic ciężarnych. Polegają one na zrównaniu sytuacji prawnej pracownic w ciąży zatrudnionych na umowy o pracę na czas określony na podstawie przepisów Kodeksu pracy i pracownic ciężarnych wykonujących pracę tymczasową na podstawie przepisów odrębnej ustawy. Od 1 czerwca 2017 r. w przypadku pracownic tymczasowych, których umowa o pracę uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, z mocy prawa następuje przedłużenie tej umowy do dnia porodu (zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy). Dzięki tej zmianie pracownica od dnia porodu nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zgodnie z nowymi regulacjami do pracownicy tymczasowej mającej łączny, co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę stosuje się art. 177 § 3 Kodeksu pracy. Łączny, co najmniej 2-miesięczny okres warunkujący przedłużenie umowy obejmuje:

 • okres lub okresy skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przypadające w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy, poprzedzającym zawarcie umowy o pracę, do której miałby mieć zastosowanie art. 177 § 3 Kodeksu pracy, lub
 • okres przypadający od dnia zawarcia umowy o pracę, do dnia, w którym pracownica tymczasowa osiągnęła łączny, co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej.

Pracownica w 6. miesiącu ciąży ma umowę o pracę z agencją pracy tymczasowej do 31 lipca 2017 r. Ze względu na to, że umowa trwała 1 czerwca br., ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Pracownica urodziła 29 sierpnia 2017 r. i od tego dnia nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca jest płatnikiem zasiłków, ale za 29 sierpnia 2017 r. nie wypłaci tego świadczenia. Powinien przekazać do ZUS dokumenty niezbędne do wypłaty zasiłku (wniosek o urlop macierzyński, akty urodzenia dziecka, "dawny' druk Z-3 lub zaświadczenie zawierające dane z druku ZUS Z-3), a ten wypłaci zasiłek za dzień porodu będący ostatnim dniem ubezpieczenia oraz będzie wypłacał zasiłek za okres po jego ustaniu.

INFORAKADEMIA poleca: Zatrudnianie pracowników tymczasowych

W przypadku ciężarnych pracownic, których umowy trwały 1 czerwca 2017 r. i które miałyby się rozwiązać po upływie 3. miesiąca ciąży, mają zastosowanie nowe przepisy, przy czym przy ustalaniu łącznego, co najmniej 2-miesięcznego okresu skierowania do wykonywania pracy tymczasowej uwzględnia się okres takiego skierowania przypadający od 1 czerwca 2017 r., czyli od dnia wejścia w życie nowelizacji (art. 10 nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych).

Do umowy o pracę, na podstawie której jest wykonywana praca tymczasowa, trwającej 1 czerwca 2017 r., przepis o przedłużeniu jej do dnia urodzenia dziecka (art. 177 § 3 Kodeksu pracy) stosuje się od dnia przypadającego bezpośrednio po osiągnięciu przez pracownicę tymczasową łącznego, co najmniej 2-miesięcznego okresu skierowania do wykonywania pracy tymczasowej na podstawie takiej umowy, liczonego od 1 czerwca 2017 r.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Jeżeli więc pracownica urodzi dziecko w ostatnim dniu zatrudnienia i ubezpieczenia, nabędzie prawo do zasiłku od dnia porodu i po rozwiązaniu stosunku pracy (art. 30 ust. 4 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli pracodawca jest w danym roku płatnikiem zasiłków, powinien wypłacić zasiłek macierzyński za 1 dzień (dzień porodu), a potem przekazać sprawę jednostce ZUS, która będzie płatnikiem zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia. Jednak, jak wynika z komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej (pkt 371), w przypadku gdy umowa o pracę z pracownicą została przedłużona do dnia porodu na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy, a płatnik składek byłby zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za 1 dzień́, wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres może dokonać́ oddział ZUS.

Podstawa prawna:

Zobacz serwis: Urlop ojcowski

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?