REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca tymczasowa a zasiłek macierzyński

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Praca tymczasowa a zasiłek macierzyński/fot. Fotolia
Praca tymczasowa a zasiłek macierzyński/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 czerwca 2017 r. w przypadku pracownic tymczasowych, których umowa o pracę uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, z mocy prawa następuje przedłużenie tej umowy do dnia porodu. Dzięki tej zmianie pracownica od dnia porodu nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Kiedy pracownica agencji pracy tymczasowej nabędzie prawo do zasiłku

Autopromocja

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. W kwietniu br. wydaliśmy pracownicy skierowanie do pracy na okres od 1 kwietnia do 31 lipca 2017 r. Nowe regulacje w zakresie przedłużania umowy do dnia porodu obowiązują od 1 czerwca br. Czy umowa o pracę naszej pracownicy, która jest obecnie w 6. miesiącu ciąży, przedłuży się do dnia porodu? Czy powinniśmy wypłacić zasiłek macierzyński za 1 dzień i wówczas przekazać dokumenty do ZUS?

Tak. Umowa o pracę Państwa pracownicy przedłuży się do dnia porodu. Nie muszą Państwo wypłacać zasiłku macierzyńskiego za 1 dzień. Zrobi to ZUS, który będzie płatnikiem zasiłku po ustaniu tytułu ubezpieczenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

W Państwa przypadku umowa o pracę pracownicy tymczasowej trwała 1 czerwca br. (została zawarta do 31 lipca 2017 r.). Licząc okres skierowania od 1 czerwca 2017 r., pracownica osiągnie 2-miesięczny minimalny okres, który pozwala na wydłużenie umowy do dnia porodu, tym bardziej że jest ona w 6. miesiącu ciąży. Oznacza to, że nowe przepisy objęły tę pracownicę.

Obowiązująca od 1 czerwca 2017 r. znowelizowana ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wśród licznych zmian mających na celu: ograniczenie nadużyć tej formy zatrudnienia, zapewnienie pracownikom tymczasowym większej ochrony oraz zobligowanie agencji do przestrzegania przepisów prawa pracy, wprowadziła zmiany dotyczące pracownic ciężarnych. Polegają one na zrównaniu sytuacji prawnej pracownic w ciąży zatrudnionych na umowy o pracę na czas określony na podstawie przepisów Kodeksu pracy i pracownic ciężarnych wykonujących pracę tymczasową na podstawie przepisów odrębnej ustawy. Od 1 czerwca 2017 r. w przypadku pracownic tymczasowych, których umowa o pracę uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, z mocy prawa następuje przedłużenie tej umowy do dnia porodu (zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy). Dzięki tej zmianie pracownica od dnia porodu nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z nowymi regulacjami do pracownicy tymczasowej mającej łączny, co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę stosuje się art. 177 § 3 Kodeksu pracy. Łączny, co najmniej 2-miesięczny okres warunkujący przedłużenie umowy obejmuje:

 • okres lub okresy skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przypadające w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy, poprzedzającym zawarcie umowy o pracę, do której miałby mieć zastosowanie art. 177 § 3 Kodeksu pracy, lub
 • okres przypadający od dnia zawarcia umowy o pracę, do dnia, w którym pracownica tymczasowa osiągnęła łączny, co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej.

Pracownica w 6. miesiącu ciąży ma umowę o pracę z agencją pracy tymczasowej do 31 lipca 2017 r. Ze względu na to, że umowa trwała 1 czerwca br., ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Pracownica urodziła 29 sierpnia 2017 r. i od tego dnia nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca jest płatnikiem zasiłków, ale za 29 sierpnia 2017 r. nie wypłaci tego świadczenia. Powinien przekazać do ZUS dokumenty niezbędne do wypłaty zasiłku (wniosek o urlop macierzyński, akty urodzenia dziecka, "dawny' druk Z-3 lub zaświadczenie zawierające dane z druku ZUS Z-3), a ten wypłaci zasiłek za dzień porodu będący ostatnim dniem ubezpieczenia oraz będzie wypłacał zasiłek za okres po jego ustaniu.

INFORAKADEMIA poleca: Zatrudnianie pracowników tymczasowych

W przypadku ciężarnych pracownic, których umowy trwały 1 czerwca 2017 r. i które miałyby się rozwiązać po upływie 3. miesiąca ciąży, mają zastosowanie nowe przepisy, przy czym przy ustalaniu łącznego, co najmniej 2-miesięcznego okresu skierowania do wykonywania pracy tymczasowej uwzględnia się okres takiego skierowania przypadający od 1 czerwca 2017 r., czyli od dnia wejścia w życie nowelizacji (art. 10 nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych).

Do umowy o pracę, na podstawie której jest wykonywana praca tymczasowa, trwającej 1 czerwca 2017 r., przepis o przedłużeniu jej do dnia urodzenia dziecka (art. 177 § 3 Kodeksu pracy) stosuje się od dnia przypadającego bezpośrednio po osiągnięciu przez pracownicę tymczasową łącznego, co najmniej 2-miesięcznego okresu skierowania do wykonywania pracy tymczasowej na podstawie takiej umowy, liczonego od 1 czerwca 2017 r.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Jeżeli więc pracownica urodzi dziecko w ostatnim dniu zatrudnienia i ubezpieczenia, nabędzie prawo do zasiłku od dnia porodu i po rozwiązaniu stosunku pracy (art. 30 ust. 4 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli pracodawca jest w danym roku płatnikiem zasiłków, powinien wypłacić zasiłek macierzyński za 1 dzień (dzień porodu), a potem przekazać sprawę jednostce ZUS, która będzie płatnikiem zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia. Jednak, jak wynika z komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej (pkt 371), w przypadku gdy umowa o pracę z pracownicą została przedłużona do dnia porodu na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy, a płatnik składek byłby zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za 1 dzień́, wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres może dokonać́ oddział ZUS.

Podstawa prawna:

Zobacz serwis: Urlop ojcowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

  Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

  Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

  Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

  REKLAMA

  Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

  Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

  Premia świąteczna: nie jest tak różowo, jak pokazują badania? Czytelnicy dzielą się swoimi historiami. "Wstyd i hańba"

  Informacja o tym, że – jak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad - 30 proc. firm planuje wypłacić ponad 500 zł świątecznej premii pracownikom wywołała falę komentarzy. To jak to jest właściwie z tymi premiami świątecznymi?

  Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy: 1269 zł netto za każdy procent uszczerbku na zdrowiu

  Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki. 

  Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

  Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

  REKLAMA

  ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

  W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

  KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

  REKLAMA