REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyrażenie zgody na uruchomienie maszyny po wypadku - procedura

Jan Pióro
Wyrażenie zgody na uruchomienie maszyny po wypadku - procedura/Fot. Fotolia
Wyrażenie zgody na uruchomienie maszyny po wypadku - procedura/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy przepisy bhp określają formę, w jakiej pracodawca ma wydać zgodę na uruchomienie maszyny po wypadku? Jaka jest procedura uruchomienia maszyny?

Podczas pracy przy pile jeden z pracowników doznał urazu dłoni. Czy po wypadku przy pracy pracodawca powinien wydać pisemną zgodę na uruchomienie maszyny – pyta Czytelnik z Kielc.

Autopromocja

Nie. Zgoda na uruchomienie maszyny nie musi być pisemna.

Przepisy nie określają formy, w jakiej pracodawca wydaje zgodę na uruchomienie maszyny, innego urządzenia, przy którego obsłudze pracownik uległ wypadkowi. Niemniej jednak, aby można było uruchomić maszynę po wypadku, należy to uzgodnić:

● z inspektorem pracy i prokuratorem w razie wypadku śmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego;

Ze względu na procedury związane z ewentualnym postępowaniem karnym - dla celów dowodowych - zalecałbym, aby zgoda pracodawcy opatrzona kontrasygnatą inspektora pracy i prokuratora została wydana w formie pisemnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

INFORAKADEMIA poleca: BHP a składki ZUS

Uruchomienie maszyny lub urządzenia technicznego bez uprzednio uzyskanej zgody wymienionych organów może być uznane za utrudnienie działalności organu PIP. Takie zachowanie jest objęte katalogiem wykroczeń przeciwko prawom pracownika.

● ze społecznym inspektorem pracy (jeśli działa w zakładzie).

Nie ma przeszkód, aby zgoda była wyrażona w formie ustnej.

W każdym z wymienionych przypadków zgoda pracodawcy na uruchomienie maszyn lub innych urządzeń technicznych nie może być wydana wcześniej niż po dokonaniu:

● szczegółowych oględzin miejsca wypadku, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych, w tym narzędzi pracy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na:

- prawidłowość zastosowania maszyn, urządzeń technicznych i narzędzi pracy do wykonywania pracy,

- skuteczność działania urządzeń ochronny indywidualnej oraz zbiorowej, a także

- warunki wykonywania pracy i inne okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku, w szczególności: organizację pracy, przebieg procesu technologicznego;

● szkicu lub dokumentacji fotograficznej miejsca wypadku, jeżeli jest to konieczne.

Dokonywanie - bezpośrednio po zaistnieniu zdarzenia wypadkowego - jakichkolwiek zmian w miejscu wypadku jest dopuszczalne jedynie w zakresie niezbędnym dla ratowania osób lub mienia albo zapobieżenia grożącemu niebezpieczeństwu.

Podstawa prawna:

§ 3 ust. 2-4 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. Nr 105, poz. 870).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

Od 1500 zł do 45 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę

Kiedy pracodawca może otrzymać karę aż do 45000 zł za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę? 

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kiedy można odwołać z urlopu

Okazuje się, że podczas zbliżającego się długiego weekendu w dniach 30 maja do 2 czerwca 2024 roku - pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Nie uchroni pracowników od tego nawet wolny czwartek i święto Bożego Ciała. Kiedy można odwołać z urlopu? Czy pracownik musi odebrać telefon od pracodawcy w trakcie urlopu wypoczynkowego?

Renta wdowia 2024 r. Ile, dla kogo, kiedy

Zmienią się zasady przyznawania świadczeń osobom owdowiałym. W Sejmie trwają prace nad nowym świadczeniem, tzw. rentą wdowią, którego celem jest wsparcie wdów i wdowców po śmierci małżonka.

Od 1000 zł do 30 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej

Zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej może skończyć się dla pracodawcy karą grzywny w wysokości od 10000 zł do 30000 zł. Kiedy umowa cywilnoprawna wyczerpuje znamiona stosunku pracy i należy zmienić ją na umowę o pracę?

Czas pracy kierowcy autobusu - nowe przepisy od 22 maja 2024 r.

Czas pracy kierowców autobusów - zmiany od 22 maja 2024 roku wynikają z wdrożenia przepisów UE. Zmiany dotyczą m.in. przerw w pracy kierowców i wydłużenia doby do 25 godzin.

REKLAMA

ABW szuka łowców szpiegów. Jakie warunki musi spełnić kandydat?

Rząd Polski buduje 15 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w terenie. Głównym wyzwaniem jest brak osób z przygotowaniem kontrwywiadowczym - informuje wtorkowa gazeta "Rzeczpospolita". ABW nie podaje dokładnej liczby osób, które planuje przyjąć do służby.

Sygnalista – dlaczego Polska ma problem z przepisami o ochronie sygnalistów? [WYWIAD]

Ustawa o ochronie sygnalistów - "[…] istnieje szansa, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku." O problemach Polski z wdrożeniem ustawy opowiada dr Łukasz Bolesta.

REKLAMA