REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyrażenie zgody na uruchomienie maszyny po wypadku - procedura

Jan Pióro
Wyrażenie zgody na uruchomienie maszyny po wypadku - procedura/Fot. Fotolia
Wyrażenie zgody na uruchomienie maszyny po wypadku - procedura/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy przepisy bhp określają formę, w jakiej pracodawca ma wydać zgodę na uruchomienie maszyny po wypadku? Jaka jest procedura uruchomienia maszyny?

Podczas pracy przy pile jeden z pracowników doznał urazu dłoni. Czy po wypadku przy pracy pracodawca powinien wydać pisemną zgodę na uruchomienie maszyny – pyta Czytelnik z Kielc.

REKLAMA

Autopromocja

Nie. Zgoda na uruchomienie maszyny nie musi być pisemna.

Przepisy nie określają formy, w jakiej pracodawca wydaje zgodę na uruchomienie maszyny, innego urządzenia, przy którego obsłudze pracownik uległ wypadkowi. Niemniej jednak, aby można było uruchomić maszynę po wypadku, należy to uzgodnić:

● z inspektorem pracy i prokuratorem w razie wypadku śmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego;

Ze względu na procedury związane z ewentualnym postępowaniem karnym - dla celów dowodowych - zalecałbym, aby zgoda pracodawcy opatrzona kontrasygnatą inspektora pracy i prokuratora została wydana w formie pisemnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

INFORAKADEMIA poleca: BHP a składki ZUS

Uruchomienie maszyny lub urządzenia technicznego bez uprzednio uzyskanej zgody wymienionych organów może być uznane za utrudnienie działalności organu PIP. Takie zachowanie jest objęte katalogiem wykroczeń przeciwko prawom pracownika.

● ze społecznym inspektorem pracy (jeśli działa w zakładzie).

Nie ma przeszkód, aby zgoda była wyrażona w formie ustnej.

W każdym z wymienionych przypadków zgoda pracodawcy na uruchomienie maszyn lub innych urządzeń technicznych nie może być wydana wcześniej niż po dokonaniu:

● szczegółowych oględzin miejsca wypadku, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych, w tym narzędzi pracy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na:

- prawidłowość zastosowania maszyn, urządzeń technicznych i narzędzi pracy do wykonywania pracy,

- skuteczność działania urządzeń ochronny indywidualnej oraz zbiorowej, a także

- warunki wykonywania pracy i inne okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku, w szczególności: organizację pracy, przebieg procesu technologicznego;

● szkicu lub dokumentacji fotograficznej miejsca wypadku, jeżeli jest to konieczne.

Dokonywanie - bezpośrednio po zaistnieniu zdarzenia wypadkowego - jakichkolwiek zmian w miejscu wypadku jest dopuszczalne jedynie w zakresie niezbędnym dla ratowania osób lub mienia albo zapobieżenia grożącemu niebezpieczeństwu.

Podstawa prawna:

§ 3 ust. 2-4 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. Nr 105, poz. 870).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Trzeba to zmienić. Pracownik zapłacił 900 złotych za okulary. Dofinansowanie tylko 140 złotych od pracodawcy

Wszyscy wiemy, że pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów. Płaci pracodawca. Przepisy nie określą jednak, ile wynosi ta refundacja. Pojawił się pomysł dookreślenia tego. Proponowany limit kwotowy dla refundacji, to: "50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 złotych".   

4 formy pomocy z UP dla pracodawców poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy pomaga pracodawcom poszkodowanym w wyniku powodzi. Przewidziano 4 formy wsparcia z UP: umorzenie środków przyznanych na refundację wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę za skierowanych bezrobotnych, Zwrot kosztów na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników, pożyczka na wynagrodzenia z FGŚP. Jak z nich skorzystać?

Komunikat ZUS: Utrudnienia w działaniu aplikacji mZUS oraz programie Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w działaniu aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza oraz programu Płatnik.

Nagroda jubileuszowa: Komu przysługuje i w jakiej wysokości

Kodeks pracy nie zajmuje się nagrodą jubileuszową, co oznacza, że to świadczenie nie przysługuje wszystkim pracownikom. Tzw. jubileuszówka jest bowiem świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

REKLAMA

4 formy pomocy z UP dla bezrobotnych poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy przyznaje bezrobotnym poszkodowanym w powodzi nie tylko pomoc materialną - świadczenie pieniężne w wysokości 1662,00 zł. Sprawdź, jakie jeszcze formy wsparcia przewiduje UP.

Ile płacą za staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Staż z urzędu pracy jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Ile płacą za staż w 2024 roku? Ile może trwać i jakie korzyści ma pracodawca?

Zatrudnianie cudzoziemców tylko na podstawie umowy o pracę. Czy grozi nam wyhamowanie gospodarki i utrata konkurencyjności?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby od stycznia 2025 r. cudzoziemcy starający się o zatrudnienie w Polsce otrzymali wymagane zezwolenie tylko wówczas, gdy będzie ono objęte umową o pracę. Ta propozycja spotkała się krytyką niektórych organizacji pracodawców i przedsiębiorców.

Wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. [wzrost o 5% a nie 15% jak chciał ZNP. Trwają prace]

Zmieni się wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. Rząd póki co przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2025 r. Wynika z tego 5 proc. wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących. 

REKLAMA

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025?

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025? Czym są tzw. wczasy pod gruszą? Kończy się rok kalendarzowy, kiedy najlepiej wziąć urlop wypoczynkowy by zyskać dodatkowe dni wolne?

Czternasta emerytura - informacja z ZUS

ZUS rozpoczął wysyłkę listów podsumowujących wypłatę czternastych emerytur. Korespondencja trafi do blisko 6,8 mln osób.

REKLAMA