| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Wyrażenie zgody na uruchomienie maszyny po wypadku - procedura

Wyrażenie zgody na uruchomienie maszyny po wypadku - procedura

Czy przepisy bhp określają formę, w jakiej pracodawca ma wydać zgodę na uruchomienie maszyny po wypadku? Jaka jest procedura uruchomienia maszyny?

Podczas pracy przy pile jeden z pracowników doznał urazu dłoni. Czy po wypadku przy pracy pracodawca powinien wydać pisemną zgodę na uruchomienie maszyny – pyta Czytelnik z Kielc.

Nie. Zgoda na uruchomienie maszyny nie musi być pisemna.

Przepisy nie określają formy, w jakiej pracodawca wydaje zgodę na uruchomienie maszyny, innego urządzenia, przy którego obsłudze pracownik uległ wypadkowi. Niemniej jednak, aby można było uruchomić maszynę po wypadku, należy to uzgodnić:

● z inspektorem pracy i prokuratorem w razie wypadku śmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego;

Ze względu na procedury związane z ewentualnym postępowaniem karnym - dla celów dowodowych - zalecałbym, aby zgoda pracodawcy opatrzona kontrasygnatą inspektora pracy i prokuratora została wydana w formie pisemnej.

INFORAKADEMIA poleca: BHP a składki ZUS

Uruchomienie maszyny lub urządzenia technicznego bez uprzednio uzyskanej zgody wymienionych organów może być uznane za utrudnienie działalności organu PIP. Takie zachowanie jest objęte katalogiem wykroczeń przeciwko prawom pracownika.

● ze społecznym inspektorem pracy (jeśli działa w zakładzie).

Nie ma przeszkód, aby zgoda była wyrażona w formie ustnej.

W każdym z wymienionych przypadków zgoda pracodawcy na uruchomienie maszyn lub innych urządzeń technicznych nie może być wydana wcześniej niż po dokonaniu:

● szczegółowych oględzin miejsca wypadku, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych, w tym narzędzi pracy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na:

- prawidłowość zastosowania maszyn, urządzeń technicznych i narzędzi pracy do wykonywania pracy,

- skuteczność działania urządzeń ochronny indywidualnej oraz zbiorowej, a także

- warunki wykonywania pracy i inne okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku, w szczególności: organizację pracy, przebieg procesu technologicznego;

● szkicu lub dokumentacji fotograficznej miejsca wypadku, jeżeli jest to konieczne.

Dokonywanie - bezpośrednio po zaistnieniu zdarzenia wypadkowego - jakichkolwiek zmian w miejscu wypadku jest dopuszczalne jedynie w zakresie niezbędnym dla ratowania osób lub mienia albo zapobieżenia grożącemu niebezpieczeństwu.

Podstawa prawna:

§ 3 ust. 2-4 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. Nr 105, poz. 870).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »