Praca w pozycji stojącej - obowiązki pracodawcy
REKLAMA
REKLAMA
Praca na stojąco zaliczana jest to czynników uciążliwych, które nie powinny prowadzić do stałego uszczerbku na zdrowiu. Z zaznaczeniem, że pełnienie obowiązków związanych z ośmiogodzinnym czasem pracy na stojąco w dłuższej perspektywie może być mocno kłopotliwe dla organizmu – szczególnie jeśli dodatkowo wiąże się z przenoszeniem ciężkich przedmiotów i innymi pracami stricto fizycznymi.
REKLAMA
Według przepisów Kodeksu pracy, w zakresie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom możliwość odpoczynku w bliskiej odległości od miejsca wykonywania pracy na stojąco.
Co istotne, stworzenie takiego miejsca jest nie tylko obowiązkiem pracodawcy, ale także umożliwia błyskawiczny odpoczynek w przypadku, kiedy pracownik mógłby poczuć się źle. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko, że w kryzysowej sytuacji pracobiorca musiałby oddalić się od swojego stanowiska.
Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.
Jadalnia czy stołówka w żadnym wypadku nie mogą zaliczać się do miejsc odpoczynku, gdyż są to pomieszczenia higienicznosanitarne. Prócz nich w zakładzie pracy muszą znajdować się inne dostępne lokalizacje, gdzie pracownik może usiąść na chwilę, tak aby nie przerwać procesu pracy i nadal kontrolować swoje obowiązki.
W związku z ryzykiem wystąpienia dolegliwości warto zadbać o kilka kwestii, które mogą pozwolić zniwelować negatywne skutki pracy w pozycji stojącej:
- pomieszczenie, w którym wykonywane są obowiązki powinno być bardzo dobrze oświetlone,
- dbaj o to, aby mieć jak najbardziej naturalną postawę, bez żadnych wygięć i niewygodnych pozycji,
- blat, taśma, wszystko przy czym pracujemy, nie powinny znajdować się za nisko lub za wysoko, dlatego bardzo istotne jest, aby pracodawca właściwie zaprojektował stanowisko pracy,
- pamiętajmy o tym, aby stać w niewielkim rozkroku, delikatnie napinając mięśnie pośladkowe. Dzięki temu obciążenie nóg będzie równomierne,
- nie bądź zupełnie statyczny. Ruszaj się, stań czasem na palcach, zrób przysiad. Niech twoje mięśnie pracują, nawet w tak ograniczonych warunkach,
- warto zadbać o to, aby nosić w pracy dobre obuwie sportowe, które zmniejszy ryzyko występowania odcisków lub halluksów. Rozważ też opcję z noszeniem wkładek ortopedycznych,
- po pracy staraj się często spacerować i prowadzić aktywny tryb życia. W mieszkaniu leż z nogami opartymi o ścianę, co pomoże zlikwidować obrzęk, a także masuj je.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat