reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Praca w pozycji stojącej - obowiązki pracodawcy

Praca w pozycji stojącej - obowiązki pracodawcy

Aż 30% społeczeństwa w naszym kraju wykonuje swoją pracę w pozycji stojącej. Wysiłek fizyczny, który podejmują, zazwyczaj wiąże się z narastającymi problemami zdrowotnymi. Najbardziej cierpią kark, kręgosłup oraz przede wszystkim nogi. Najczęstszymi dolegliwościami są zaś kurcze mięśni, żylaki, obniżony poziom metabolizmu, zwyrodnienia stawów kolanowych, a także obrzęki stóp oraz łydek. Po stronie pracodawcy leży zapewnienie komfortowych i zgodnych z zasadami BHP warunków pracy.

Praca na stojąco zaliczana jest to czynników uciążliwych, które nie powinny prowadzić do stałego uszczerbku na zdrowiu. Z zaznaczeniem, że pełnienie obowiązków związanych z ośmiogodzinnym czasem pracy na stojąco w dłuższej perspektywie może być mocno kłopotliwe dla organizmu – szczególnie jeśli dodatkowo wiąże się z przenoszeniem ciężkich przedmiotów i innymi pracami stricto fizycznymi.

Według przepisów Kodeksu pracy, w zakresie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom możliwość odpoczynku w bliskiej odległości od miejsca wykonywania pracy na stojąco.

Co istotne, stworzenie takiego miejsca jest nie tylko obowiązkiem pracodawcy, ale także umożliwia błyskawiczny odpoczynek w przypadku, kiedy pracownik mógłby poczuć się źle. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko, że w kryzysowej sytuacji pracobiorca musiałby oddalić się od swojego stanowiska.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Jadalnia czy stołówka w żadnym wypadku nie mogą zaliczać się do miejsc odpoczynku, gdyż są to pomieszczenia higienicznosanitarne. Prócz nich w zakładzie pracy muszą znajdować się inne dostępne lokalizacje, gdzie pracownik może usiąść na chwilę, tak aby nie przerwać procesu pracy i nadal kontrolować swoje obowiązki.

W związku z ryzykiem wystąpienia dolegliwości warto zadbać o kilka kwestii, które mogą pozwolić zniwelować negatywne skutki pracy w pozycji stojącej:

- pomieszczenie, w którym wykonywane są obowiązki powinno być bardzo dobrze oświetlone,

- dbaj o to, aby mieć jak najbardziej naturalną postawę, bez żadnych wygięć i niewygodnych pozycji,

- blat, taśma, wszystko przy czym pracujemy, nie powinny znajdować się za nisko lub za wysoko, dlatego bardzo istotne jest, aby pracodawca właściwie zaprojektował stanowisko pracy,

- pamiętajmy o tym, aby stać w niewielkim rozkroku, delikatnie napinając mięśnie pośladkowe. Dzięki temu obciążenie nóg będzie równomierne,

- nie bądź zupełnie statyczny. Ruszaj się, stań czasem na palcach, zrób przysiad. Niech twoje mięśnie pracują, nawet w tak ograniczonych warunkach,

- warto zadbać o to, aby nosić w pracy dobre obuwie sportowe, które zmniejszy ryzyko występowania odcisków lub halluksów. Rozważ też opcję z noszeniem wkładek ortopedycznych,

- po pracy staraj się często spacerować i prowadzić aktywny tryb życia. W mieszkaniu leż z nogami opartymi o ścianę, co pomoże zlikwidować obrzęk, a także masuj je.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama