Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu analiza stanu bhp. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące analiza stanu bhp.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 07.11.2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia z prewencji wypadkowej w sektorze budownictwa, ochrony zdrowia oraz transportu. »
Bilans otwarcia na stanowisku pracownika służby bhp
Aktualizacja: 08.06.2011
Niedawno podjąłem pracę na stanowisku pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Moim zdaniem, mój poprzednik – mówiąc oględnie – nie wykazał się aktywnością. Chciałbym dokonać tzw. bilansu otwarcia, aby uzmysłowić pracodawcy zakres zaniechań poprzednika. Na jakie zagadnienia powinienem zwrócić szczególną uwagę? »
Badania i pomiar czynników szkodliwych w środowisku pracy – nowe obowiązki pracodawców
Aktualizacja: 11.03.2011
Pracodawca musi niezwłocznie poinformować pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników o wynikach ich pomiaru. Jest to obowiązek pracodawcy wymagany od 3 marca 2011 r. wraz z wejściem w życie nowego rozporządzania określającego zasady oraz częstotliwość badania i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy. Ich katalog określono bardziej szczegółowo niż dotychczas. »
Obowiązki pracodawców w zakresie bhp - nowe rozporządzenie
Aktualizacja: 03.03.2011
Dzisiaj, 3 marca, weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Pracodawca musi niezwłocznie poinformować pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników o wynikach ich pomiaru. »
Aktualizacja: 25.02.2011
Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi przeszkolenie w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy. Ponadto pracodawca powinien zapewnić okresowe szkolenia w tym zakresie. »
Kto powinien ustalać plan BIOZ i co ma on zawierać?
Aktualizacja: 11.02.2011
Niewielka firma budowlana jest wykonawcą kilku domków jednorodzinnych. Czy dla takiej budowy musi być opracowany plan BIOZ? Kto powinien go opracować i co powinien zawierać? Jakie znaczenie ma plan BIOZ ze względu na bezpieczeństwo i higienę pracy pracowników? »
Ochrona zdrowia i życia w miejscu pracy, punkty pierwszej pomocy na terenie zakładu pracy
Aktualizacja: 10.02.2011
Czy pracodawca prowadzący działalność, która stwarza możliwość wystąpienia nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia pracowników, ma obowiązek podejmować działania zapobiegające takiemu niebezpieczeństwu? W jaki sposób powinien to zrobić? »
Aktualizacja: 10.02.2011
Analiza stanu bezpieczeństwa i higieny pracy jest jednym z najważniejszych dokumentów potwierdzających stan realizacji wymogów bhp w zakładzie. »
Zapobieganie wypadkom – szkolenia bhp pracowników
Aktualizacja: 26.01.2011
Wszystkie szkolenia z zakresu bhp, zarówno instruktaże, jak i szkolenia okresowe, powinny odbywać się w czasie pracy. Jeśli nie ma możliwości zorganizowania szkolenia w czasie pracy, można je przeprowadzić w dniu wolnym lub po pracy, ale wtedy pracownikowi trzeba zapłacić za godziny szkolenia lub oddać czas wolny. »
Szkolenia z zakresu bhp są zwolnione z podatku VAT - informacja Ministerstwa Finansów
Aktualizacja: 20.01.2011
Szkolenia bhp są zwolnione od podatku od towarów i usług. Jednakże, jak informuje Ministerstwo Finansów, szkolenia te powinny być prowadzone zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.). »
Bezpieczeństwo pracy zleceniobiorców
Aktualizacja: 11.01.2011
Obowiązkiem osoby świadczącej pracę na innej podstawie niż stosunek pracy będzie poddanie się badaniom i szkoleniom bhp w zakresie wskazanym przez zatrudniającego. Podmiot zatrudniający nie ma obowiązku pokrycia kosztów badań i szkoleń oraz egzekwowania ich przed dopuszczeniem do wykonania pracy. »
Aktualizacja: 10.01.2011
Pozycja siedząca dominuje w pracy biurowej. Nie wymaga ona dużego wysiłku fizycznego, lecz praca wykonywana przez dłuższy czas w tej pozycji powoduje dolegliwości bólowe i zmiany zwyrodnieniowe w narządzie ruchu, głównie w kręgosłupie. Warto pamiętać, że rodzaj i stopnień obciążenia pracowników zależy od wymiaru czasu pracy przy komputerze, stopnia trudności wykonywanych zadań, zaangażowania i znajomości obsługi programów. W czasie kontroli warunków pracy i szkoleń, zwłaszcza dla osób kierujących pracownikami, odpowiedzialnych za organizację pracy, warto rozmawiać o dolegliwościach, jakie może powodować praca w niewłaściwych warunkach, a także doradzać, jak można tym dolegliwościom zapobiegać. »
Jakie są obowiązki pracodawcy, gdy pracownicy narażeni są na hałas?
Aktualizacja: 21.12.2010
W trakcie kontroli zakładu produkcyjnego inspektor pracy stwierdził, że pracodawca nie wypełnia swoich obowiązków wynikających z istniejącego na stanowiskach pracy zagrożenia hałasem. Jakie obowiązki obciążają pracodawcę w tym zakresie? »
Jakiej dokumentacji należy wymagać przy zakupie nowych maszyn?
Aktualizacja: 17.12.2010
Jako właściciel i pracodawca niewielkiego zakładu pracy zamierzam kupić kilka maszyn do swojej firmy. Na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie maszyn? »
Jakie zagrożenia wypadkowe występują na stanowisku pracy przedstawiciela handlowego?
Aktualizacja: 14.12.2010
W firmie zatrudniono 3 przedstawicieli handlowych, których praca polega na zbieraniu zamówień od sklepów detalicznych i sieci handlowych oraz ocenie ekspozycji sprzedanych towarów. Przedstawiciel pomaga też obsłudze sklepu w prezentowaniu towarów, zgodnie ze standardami firmowymi, poprzez pokazowe układanie towaru na półkach. Żaden z przedstawicieli zatrudnionych w firmie nie uległ wypadkowi przy pracy. Jakie zatem zagrożenia wypadkowe należy uwzględnić w ocenie ryzyka zawodowego? »
Wniosek o odroczenie składek za XI