REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola PIP w branży budowlanej 2015

Kontrola PIP w branży budowlanej 2015
Kontrola PIP w branży budowlanej 2015
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W III kwartałach 2015 r. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła łącznie 2071 kontroli, z których wydano ponad 8 tys. decyzji. W prawie 2 tys. kontroli stwierdzono bezpośrednie zagrożenia dla życia lub zdrowia pracujących.

Przedsiębiorcy z branży budowlanej aż 78 proc. stwierdzanych nieprawidłowości usuwają jeszcze w trakcie kontroli. Jednak w wielu przypadkach, osiągnięcie poziomu bezpieczeństwa określonego przez prawo wymaga kolejnych wizyt inspektora.

Autopromocja

Praktyka pokazuje, że błędy ujawnione przez inspektorów PIP na jednym etapie budowy pojawiają się u tego samego pracodawcy na dalszym jej etapie lub przy realizacji kolejnej inwestycji. Stąd też, oprócz kontroli kompleksowych, inspektorzy pracy prowadzą krótkie kontrole ukierunkowane na nieprawidłowości powodujące bezpośrednie zagrożenia życia lub zdrowia pracujących. Zależnie od potrzeb są one powtarzane u tego samego pracodawcy w następnych dniach lub tygodniach w celu wyegzekwowania trwałej likwidacji zagrożeń.

Redakcja poleca produkt: Jak przygotować się do zmian przepisów prawa pracy i ZUS w 2016 r. (PDF)

W III kwartałach 2015 r. przeprowadzono łącznie 2071 krótkich kontroli, w tym 1843 kontroli, w trakcie których stwierdzono bezpośrednie zagrożenia dla życia lub zdrowia pracujących oraz 228 kontroli sprawdzających, w trakcie których stwierdzono likwidację tych zagrożeń. Kontrole dotyczyły głównie prac remontowych wykonywanych na wysokości, w tym na rusztowaniach (np. docieplenia budynków), na dachach (np. prace dekarskie, wymiana poszycia, naprawa kominów) oraz w wykopach i robót drogowych. Często były to małe budowy, na których prace wykonywało od kilku do kilkunastu osób. Objęte kontrolą podmioty zatrudniały łącznie ponad 15,7 tys. osób świadczących pracę, w tym ponad 11,8 tys. pracowników.

W wyniku kontroli inspektorzy pracy wydali 8135 decyzji (w tym 193 decyzje w kontrolach sprawdzających), w tym 1151 decyzji wstrzymania pracy, 613 decyzji wstrzymania eksploatacji maszyn, 622 decyzje skierowania 1091 pracowników do innych prac, a także 3854 decyzje z rygorem natychmiastowej wykonalności ze względu na ochronę zdrowia lub życia pracujących (na podstawie art. 108 Kpa).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na winnych popełnienia wykroczeń inspektorzy nałożyli 1385 grzywien w drodze mandatów karnych na łączną kwotę ponad 1,55 mln zł, skierowali do sądu 14 wniosków o ukaranie. Ze względu na rażące naruszenia przepisów bhp podczas dwóch kolejnych kontroli inspektorzy skierowali 31 wniosków do ZUS o podwyższenie o 100 proc. składki na ubezpieczenie wypadkowe (ze względu na niezakończone działania nadzorczo-kontrolne w 2015 r. brak informacji ZUS o sposobie uwzględnienia wniosków PIP).

W 2014 r. przeprowadzono 2 861 krótkich kontroli powtarzanych aż do uzyskania założonego celu. Inspektorzy pracy wydali 13,8 tys. decyzji, w tym 2 122 decyzje wstrzymania pracy i 1 256 decyzji wstrzymania eksploatacji maszyn. Aż 2,5 tys. pracowników zostało skierowanych do innych prac bezpiecznych prac.

Dołącz do nas na Facebooku!

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

REKLAMA