Szkolenie bhp przed zatrudnieniem pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Szkolenia BHP
Pracodawcy posiadają szereg zobowiązań wobec osób przez siebie zatrudnianych. Obowiązki te są odgórnie ustalone i mieszczą się w przepisach Kodeksu Pracy oraz przepisach wykonawczych. Ich nieprzestrzeganie może grozić różnorodnymi sankcjami. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest chociażby ochrona życia oraz zdrowia swoich pracowników. Sprowadza się to do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w danym zakładzie. Każdy zatrudniony bez względu na stanowisko jakie obejmuje, powinien wziąć natomiast udział w szkoleniu BHP, bez którego nie może zostać dopuszczony do jakiejkolwiek pracy.
REKLAMA
Badanie wstępne i okresowe
Przepisy prawa pracy rozróżniają dwa rodzaje szkoleń BHP - wstępne oraz okresowe. Pierwsze z nich pracodawca ma obowiązek przeprowadzić tuż przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania jakichkolwiek czynności. Szkolenie to obejmuje instruktaż stanowiskowy oraz ogólny. Podczas instruktażu ogólnego zatrudniony zapoznaje się z przepisami BHP zamieszczonymi w Kodeksie pracy oraz regulaminie pracy pod warunkiem, że pracodawca takim dysponuje. Zaznajamia się także z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Instruktaż stanowiskowy odbywa się natomiast na stanowisku, które dany pracownik będzie zajmować i ma na celu przybliżenie zasad bezpiecznego wykonywania powierzonej mu pracy. Uwzględnia się także wszelkie zagrożenia oraz sposoby ich przeciwdziałania.
Polecamy produkt: Podróże służbowe – praktyczne rozliczenia (PDF)
Podobnie wygląda kwestia szkolenia okresowego, które przeprowadza się już w trakcie trwania zatrudnienia. Jest ono niezbędne do dalszego wykonywania przez pracownika obowiązków na obejmowanym przez siebie stanowisku. Szkolenia powinny odbywać się w godzinach pracy. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn jest to niemożliwe, wówczas traktuje się je jako pracę w godzinach nadliczbowych. W obydwu przypadkach zatrudniony powinien otrzymać zaświadczenia informujące o ich ukończeniu.
Kogo dotyczą szkolenia BHP
Szkolenia BHP dotyczą pracowników zatrudnionych nie tylko na podstawie typowego stosunku pracy, ale również na umowę zlecenie, umowę o dzieło oraz umowę agencyjną. Obowiązek ten dotyczy także osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, praktykantów oraz samego pracodawcy. Szkolenie BHP zazwyczaj przeprowadzają placówki zajmujące się zagadnieniami bezpieczeństwa i higieny pracy na podstawie przepisów o systemie oświaty. Od roku 2007 może je również realizować sam pracodawca pod warunkiem, że posiada odpowiednią wiedzę oraz wykształcenie.
Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat