| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Dlaczego latem biura pracują gorzej?

Dlaczego latem biura pracują gorzej?

Lato to dla wielu firm okres odpoczynku i urlopów. Taki stan rzeczy ma swoje uzasadnienie w badaniach. Wynika z nich, że pracownicy są w tym okresie dużo mniej wydajni. Jakie czynniki są za to odpowiedzialne? Co zrobić, by niwelować ich wpływ?

Jak donosi Captivate Network, firma zarządzająca nieruchomościami w Stanach Zjednoczonych, efektywność pracy spada latem jest o 20%. Jednocześnie liczba nieobecności rośnie o 19%, a czas realizacji projektów wydłuża się o 13%. 45% zatrudnionych wspomina także, że w miesiącach wakacyjnych trudniej im o pełną koncentrację. Z czego wynika taki stan rzeczy? Jak zapobiegać jego wystąpieniu?

Urlop a wydajność

Przepisy prawa pracy i eksperci z zakresu zarządzania kadrami są zgodni co do kluczowej roli urlopu dla długofalowej efektywności pracownika. Kwestią sporną pozostaje jednak, jaki wpływ ma dłuższa przerwa w pracy na funkcjonowanie bezpośrednio po powrocie. Istnieją badania według których pozytywny wpływ wakacji na wydajność nie jest widoczny od razu. Fakt, że w części przypadków poprawa jakości pracy jest zauważalna dopiero po trzech tygodniach, tłumaczy się koniecznością złapania na nowo „zadaniowego rytmu”.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Z drugiej strony, w artykule opublikowanym w Harvard Business Review dowodzono, że po urlopie pracownik jest w stanie rozwiązywać problemy, które przed wakacjami zdawały się przeszkodami nie do pokonania. Każda godzina przerwy miałaby w związku z tym przekładać się na niebagatelny wzrost wydajności. Przyczyna różnic w postrzeganiu krótkoterminowych skutków urlopu może tkwić w podejściu do metodologii badań. Przykładowo, ze względu na duże nasilenie nieobecności, analizując w sezonie urlopowym wyniki całej firmy, można przeoczyć pozytywny wpływ wakacyjnego wypoczynku na pojedynczych pracowników. Bez względu na to, jaką zależność pourlopowego wzrostu wydajności uznamy za prawdziwą, istnieją nasilające się latem czynniki, mogące utrudniać optymalne funkcjonowanie.

Słońce – kiedy pomaga, kiedy szkodzi?

Od końca maja do końca lipca na naszej szerokości geograficznej dzień trwa ponad 16 godzin. Zwiększa się również średnia liczba bezchmurnych dni. Wpływa to korzystnie na nasłonecznienie, które z kolei ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania intelektualnego. - Jak wykazują badania, występuje pozytywna zależność pomiędzy natężeniem światła uzyskanym od oświetlenia dziennego, a rezultatami w testach mierzących sprawność umysłową, koncentrację uwagi i pamięć krótkoterminową  – mówi Krzysztof Rajecki, projektant oświetlenia w firmie TRILUX Polska. – Wyniki zwiększają się najszybciej przy wzroście natężenia światła od 0 do 200 lx. Dynamika ta osłabia się przy iluminacji od 200 do 700 lx, ale poprawa wciąż jest zauważalna. Warto więc zorganizować biuro tak, by – szczególnie latem, gdy promienie słoneczne docierają do nas w dużej ilości – maksymalizować to pozytywne oddziaływanie na pracowników – tłumaczy ekspert.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »