| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Wysoki zasiłek macierzyński dla prowadzących działalność 2016

Wysoki zasiłek macierzyński dla prowadzących działalność 2016

Od 1 stycznia 2016 r. wprowadzono regulacje ograniczające pobieranie wysokich zasiłków macierzyńskich przez przedsiębiorcze matki. System jednak nadal nie jest szczelny i przedsiębiorcze matki mogą otrzymywać wysoki zasiłek macierzyński, pod warunkiem zatrudnienia ich na umowę o pracę.

Przedsiębiorcy mają trudniej

Przed zmianą przepisów, do końca grudnia 2015 r., osoba prowadząca działalność mogła otrzymać wysoki zasiłek po opłaceniu składki od najwyższej podstawy. Dla przedsiębiorców podstawę zasiłków stanowi kwota zadeklarowana jako podstawa wymiaru składek. Od 1 stycznia 2016 r. ZUS zmienił zasady obliczenia zasiłku, przyjmując uśrednienie podwyższonej części składki. Zatem obecnie wysoki zasiłek jest możliwy, pod warunkiem opłacania wysokiej składki przez 12 miesięcy poprzedzających zachorowanie. Również zmiana kodu tytułu ubezpieczenia przez przedsiębiorcę z 0570 (składki preferencyjne) na kod 0510 (składki od kwoty nie niższej niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia na dany rok kalendarzowy) nie sprawi, że zasiłek będzie wyższy, gdyż tu także obowiązuje zasada zaliczania do podstawy wymiaru zasiłku 12 miesięcy kalendarzowych bez względu na zmianę tytułu ubezpieczenia. Zatem niska podstawa wymiaru składek będzie zaliczona do 12-miesięcznego okresu zasiłkowego.

Okres wyczekiwania

Dodatkowo osoby opłacające składkę na ubezpieczenie chorobowe dobrowolnie, jak przedsiębiorcy i zleceniobiorcy, co do zasady mają 90-dniowy okres wyczekiwania. Oznacza to, że za chorobę (z wyjątkiem świadczeń w związku z wypadkiem przy pracy) taka osoba otrzyma zasiłek nie wcześniej niż po trzech miesiącach opłacania składek.

Wyjątkiem są absolwenci szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych (w przypadku kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych i weterynarii – od złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a w odniesieniu do farmacji – od zaliczenia ostatniej przewidzianej w planie studiów praktyki).

Bez okresu wyczekiwania ubezpieczeni obowiązkowo są ci, którzy legitymują się co najmniej 10-letnim okresem obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, jak również posłowie i senatorowie, którzy przystąpią do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Zalicza się do niego również okres pobierania zasiłku macierzyńskiego przysługującego w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, a także okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK