reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorczych matek od stycznia 2016 r.

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorczych matek od stycznia 2016 r.

1 stycznia 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy dla matek prowadzących działalność gospodarczą. Zgodnie z nimi osoby pobierające zasiłek macierzyński w wysokości nieprzekraczającej kwoty świadczenia rodzicielskiego, tj. 1 tys. zł będą zwolnione z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Prowadzący działalność gospodarczą, którzy będą pobierać zasiłek macierzyński w wysokości nieprzekraczającej kwoty świadczenia rodzicielskiego (1 tys. zł), zostaną zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Tak wynika z ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Na ostatnim posiedzeniu uchwalił ją Sejm.

Przyjęcie omawianej nowelizacji było konieczne ze względu na wadliwe rozwiązania zawarte w ustawie z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1066). Ta ostatnia przewiduje, że 1 listopada tego roku wchodzą w życie przepisy zmieniające zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla osób podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu przez okres krótszy niż 12 miesięcy, dla których podstawą wymiaru jest zadeklarowana kwota. Zastrzeżenia do tych rozwiązań zgłosiła inicjatywa Matki na Działalności Gospodarczej.

Rekomendowany produkt: Samozatrudnienie - krok po kroku - wydanie specjalne (PDF)

Kobiety prowadzące firmy wyliczyły, że po urodzeniu dziecka znajdą się w gorszej sytuacji niż np. bezrobotne czy studentki. Te ostatnie (czyli osoby, które nie odprowadzają składek do systemu ubezpieczeń społecznych) będą mieć od stycznia 2016 r. prawo do świadczenia w wysokości 1000 zł miesięcznie przez 12 miesięcy (na podstawie odrębnych przepisów). Natomiast przedsiębiorcza matka, która płaciła składki od minimalnej podstawy wymiaru (obecnie jest to 2375,4 zł miesięcznie), przez co najmniej dwa lata otrzyma zasiłek w wysokości 1344,62 zł miesięcznie. Po odliczeniu obowiązkowej dla niej składki zdrowotnej dostanie w sumie 1065,21 zł. W najgorszej sytuacji byłyby panie opłacające składki na preferencyjnych zasadach. W czasie zajmowania się dziećmi ich zasiłek – po odjęciu składki zdrowotnej – wyniesie 17,77 zł (297,18 zł miesięcznie – 279,41 zł).

Uchwalona na ostatnim posiedzeniu Sejmu ustawa nie tylko zwolni osoby z firmą z obowiązku opłacania składki zdrowotnej (jeśli będą pobierać zasiłek macierzyński w wysokości niższej od 1 tys. zł), ale także wydłuża vacatio legis omawianych przepisów ustawy z 15 maja 2015 r. o dwa miesiące. Oznacza to, że wejdą one w życie 1 stycznia 2016 r., a więc równocześnie z tymi gwarantującymi świadczenie w wysokości 1 tys. (przez 12 miesięcy) matkom, które nie odprowadzały składek do ZUS.

– To nauczka, aby nie forsować zmian w prawie ad hoc, bo za chwilę może się okazać, że trzeba zmieniać nowelizowane przed chwilą przepisy, zanim jeszcze wejdą one w życie – podkreślała w Sejmie Anna Bańkowska, posłanka klubu SLD.

Etap legislacyjny

Uchwalona ustawa trafi do Senatu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama