| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Dodatek dla samotnej matki 2015/2016

Dodatek dla samotnej matki 2015/2016

Samotne matki, którym przyznano zasiłek rodzinny, mogą również otrzymać dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Od 1 listopada 2015 r. wzrośnie kryterium dochodowe uprawniające uzyskanie zasiłku oraz wysokość świadczenia.

Dla kogo dodatek?

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje samotnie wychowującym dziecko matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka, ponieważ:
– drugi z rodziców dziecka nie żyje;
– ojciec dziecka jest nieznany;
– powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone.

Rekomendowany produkt: Rodzina 500+ (PDF)

Dodatek przysługuje również osobie uczącej się w szkole lub w szkole wyższej, jeżeli oboje rodzice osoby uczącej się nie żyją.

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka nie przysługuje, jeżeli dziecko lub osoba ucząca się mają ustalone prawo do renty socjalnej lub renty.

Kryterium dochodowe

Podkreślić należy, że zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się od 1 listopada 2015 r. nie będzie przekraczał 674 zł (do tej pory 574 zł).

W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się od 1 listopada 2015 r. nie będzie przekraczał kwoty 764 zł (do tej pory 664 zł).

Redakcja poleca: INFORLEX.PL Kadry i Płace

Natomiast od 1 listopada 2017 r. kryterium dochodowe zostanie podwyższone:

  • kryterium ogólne – 754 zł (wzrost o 80 zł),
  • kryterium dla rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym – 844 zł (wzrost o 80 zł).

Warunki uzyskania zasiłku

Wobec tego, by otrzymać dodatek dla samotnej matki wymagane jest spełnienie warunków do przyznania zasiłku rodzinnego, jakim jest m.in. próg dochodowy czy wiek dziecka. Zasiłek dla samotnej matki przysługuje tylko wtedy, gdy dziecko nie ukończyło jeszcze nauki lub nie ukończyło 18 roku życia. Zasiłek przysługuje maksymalnie do 21 roku życia dziecka albo do 24, jeżeli kontynuuje naukę i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zostań naszym ekspertem!

Wysokość dodatku

Od 1 listopada 2015 r. wzrośnie wysokość dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka

– do kwoty 185 zł nie więcej niż 370 zł oraz

– 265 zł nie więcej niż 530 zł (wzrost o 15 zł) w przypadku dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »