REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Senacka komisja za obniżeniem świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli

Za obniżeniem wysokości świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli odchodzących na wcześniejsze emerytury ze 100 do 80 proc. wysokości emerytury pomostowej opowiedziała się w czwartek senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu.

Sejm przyjął senacką poprawkę dotyczącą czasu pracy kierowców

Sejm przyjął w czwartek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców, zakładającą, że będą oni mieli prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w jednym tygodniu.

Proces doboru i oceny pracowników

Firmy stawiające na sukces już dziś aktywnie szukają osób z potencjałem i sukcesywnie go rozwijają. W przypadku odejścia pracowników z kluczowych stanowisk w firmie nie muszą szukać następców na zewnątrz. Po prostu promują ich w ramach programu sukcesji i rozwoju talentów. Pomocna w identyfikowaniu utalentowanych pracowników może okazać się ocena 360 stopni.

Zasady obliczania odpisów na zfśs

Pracodawca musi przekazać odpisy na zfśs w terminie do 30 września każdego roku. Powinien jednak pamiętać o tym, że do 31 maja należy przekazać na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów.

REKLAMA

Zatrudnianie kadry menedżerskiej w godzinach nadliczbowych

Zatrudnienie na stanowisku kierowniczym często wymaga wykonywania pracy ponad ustawowe normy czasu pracy. Pracodawcy korzystają z możliwości, jakie daje kodeks pracy, i zobowiązują kadrę zarządzającą do świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych bez wynagrodzenia, argumentując, że jest to potrzebne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy. Czy menedżerowie powinni pracować nadliczbowo bez limitów i bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia?

Warunki bhp przy umowach cywilnoprawnych

Zatrudnienie na umowę cywilnoprawną nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności zapewnienia tym osobom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Składki na ubezpieczenia od dodatkowych świadczeń dla pracowników

Zwolnione od składek są wyłącznie nagrody związane z jubileuszem pracownika. Nagrody wypłacane pracownikom w związku z jubileuszem zakładu pracy nie są zwolnione od opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Związkowcy i pracodawcy tracą nadzieję na podpisanie pakietu antykryzysowego

Związkowcy i pracodawcy tracą nadzieję, że w Komisji Trójstronnej (KT) uda się porozumieć w sprawie pakietu antykryzysowego. Są coraz mniej skłonni do wzajemnych ustępstw.

REKLAMA

Do 8 maja ubezpieczeni mogą składać wnioski o zwrot nadpłaconych składek

Do 8 maja ubezpieczeni mogą składać wnioski o zwrot nadpłaty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przekroczenia granicy podstawy wymiaru składek - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanym w środę PAP komunikacie.

Nieopłacanie składek podczas urlopu bezpłatnego

Nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne w czasie urlopu bezpłatnego. Pracownik może jednak dobrowolnie przystąpić do kontynuacji ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Jestem zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Czy w okresie wypowiedzenia tej umowy przez pracodawcę mam prawo do dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy?

Podstawa wymiaru zasiłków dla ubezpieczonych innych niż pracownicy

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem uwzględnia się przychód w faktycznej wysokości, bez uzupełniania.

Ile odpraw wypłacić pracownikowi zwalnianemu w związku ze zwolnieniami grupowymi i przechodzącemu na wcześniejszą emeryturę

W ramach reorganizacji w zakładzie pracy są przeprowadzane zwolnienia grupowe. Do zwolnienia wytypowaliśmy m.in. dwóch pracowników, którzy spełniają warunki do przyznania prawa do wcześniejszej emerytury. Czy tym pracownikom przysługuje odprawa emerytalna? Jeśli tak, to czy w tej sytuacji należy im wypłacić dwie odprawy - emerytalną i z tytułu zwolnień grupowych?

Jak zmotywować pracowników w czasach dekoniunktury?

Zła sytuacja gospodarcza kraju wpływa na pogarszanie się nastrojów ludzi i powoduje zmniejszenie motywacji do wytężonego wysiłku. A taka motywacja jest teraz szczególnie potrzebna pracownikom wielu przedsiębiorstw. W związku z cięciem kosztów i redukcją zatrudnienia dużo osób traci pracę, a od pozostałych oczekuje się, że przejmą obowiązki wcześniej realizowane przez innych. Jak zatem motywować zatrudnionych do wzmożonej pracy i zapobiec migracjom kadr?

Dodatek za zdrowie

Pracodawca do wypłacanej pracownikowi co miesiąc pensji może wypłacać dodatek za „niechorowanie”.

Dni wolne na urodzenie dziecka

Pracownik, któremu urodziło się dziecko, ma prawo do dni wolnych w związku z tym ważnym wydarzeniem. Ile dni urlopu okolicznościowego mu przysługuje? Czy otrzyma za ten czas wolny od pracy wynagrodzenie? Czy musi przedstawić akt urodzenia dziecka?

Zapobieganie chorobom zawodowym

Obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracowników. Jednym z przejawów tej ochrony jest zapobieganie przez pracodawcę choroba zawodowym.

Brak porozumienia w sprawie dyrektywy o czasie pracy

Posiedzenie komitetu pojednawczego w sprawie projektu dyrektywy zmieniającej dyrektywę 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy odbyło się 27 kwietnia 2009 r. Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE nie udało się osiągnąć porozumienia, co oznacza definitywne zakończenie prac nad obecnie rozpatrywanym projektem.

Składki za okres pobytu w więzieniu

W okresie od stycznia 1999 r. do października 2001 r. przebywałem w zakładzie karnym, gdzie odbywałem karę pozbawienia wolności. W czasie pobytu w zakładzie karnym byłem zatrudniony na umowę o pracę w firmie budowlanej, dla której wykonywałam określone prace remontowe. Czy okres tej pracy zalicza mi się do stażu pracy? Co ze składkami na ubezpieczenia społeczne?

Czy pracownika wybranego dodatkowo na członka zarządu spółki należy zatrudniać na podstawie jednej czy dwóch umów o pracę

Pracownik jest zatrudniony na stanowisku kierownika administracyjnego. Ostatnio został wybrany na członka zarządu naszej spółki. Chcemy go zatrudnić na podstawie umowy o pracę jako członka zarządu. Ponadto nadal będzie wykonywał pracę kierownika administracyjnego. Czy w takiej sytuacji należy sporządzić dla pracownika drugą, odrębną umowę o pracę, czy możemy dokonać zmiany dotychczasowej umowy o pracę i zatrudniać go na podstawie jednej umowy?

Jakie cechy powinien mieć profesjonalny trener

Na rynku pojawia się coraz więcej trenerów biznesu, szkoleniowców, coachów. Szkoły trenerów przeżywają oblężenie. Coraz więcej osób upatruje swoją szansę w zawodzie trenera. Kuszeni wysokimi zarobkami, prestiżowym tytułem trenera biznesu, setki młodych ludzi kończą szkoły trenerów i ruszają na podbój świata. Kto z nich ma szansę zostać dobrym trenerem? Jakie cechy i umiejętności otwierają przed nimi drzwi do świata szkoleń i czynią profesjonalnym szkoleniowcem?

Jak ustalić zakładowy staż pracy pracownika potrzebny do przyznania odprawy przy zwolnieniach grupowych

W naszej firmie są przeprowadzane zwolnienia grupowe. Jeden pracownik pracuje u nas od czerwca 1999 r. Pracownik ten w styczniu 2002 r. odszedł z firmy w związku z redukcją etatów i dostał wówczas odprawę w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia. W styczniu 2003 r. pracownik wrócił do naszej firmy na poprzednie stanowisko pracy. Obecnie planujemy redukcję etatów. Jaką odprawę powinniśmy wypłacić temu pracownikowi? Czy do stażu pracy powinniśmy wliczyć poprzedni okres zatrudnienia, czy wziąć pod uwagę tylko ostatni okres nieprzerwanego zatrudnienia?

Tryb ustalania systemów i rozkładów czasu pracy

Czas pracy pracowników jest jednym z najtrudniejszych problemów kadrowych, z jakim musi się zmierzyć pracodawca. Powinien on zatem zwrócić szczególną uwagę na przepisy normujące tę dziedzinę, aby właściwie wprowadzać systemy i rozkłady czasu pracy.

Solidarność: subsydiowanie zatrudnienia tańsze niż wzrost bezrobocia

Na miesięczne koszty zasiłku i ubezpieczenia dla 100 tys. bezrobotnych państwo wydaje ponad 69 mln zł, podczas gdy na subsydiowanie zatrudnienia dla 100 tys. osób musiałoby przeznaczyć niecałe 64 mln zł - przekonuje NSZZ "Solidarność".

Jakie są skutki niewypłacania w terminie wynagrodzenia za pracę

Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie wynagrodzenia lub bezpodstawnie zaniża jego wysokość, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek terminowego wypłacania wynagrodzenia. Naraża się przez to na sankcje finansowe, karne oraz na ryzyko rozwiązania umowy o pracę przez pracownika w trybie natychmiastowym.

Czy można podać inną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę organizacji związkowej, a inną pracownikowi

Zawiadomiliśmy związek zawodowy o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę kierownikowi działu. W obawie przed nagłośnieniem całej sprawy nie podaliśmy organizacji związkowej dokładnej przyczyny, lecz przedstawiliśmy ją dość ogólnie. Pracownikowi natomiast mamy zamiar przedstawić przyczynę w sposób konkretny. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Kto powinien podpisywać delegacje członków zarządu w spółce z o.o.

W spółce z o.o. mamy dwuosobowy zarząd. Każdy z członków zarządu jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę podpisanej przez przewodniczącego rady nadzorczej. Według umowy spółki, przy zawieraniu umów o pracę z zarządem spółkę reprezentuje rada nadzorcza (umowy podpisuje w jej imieniu przewodniczący rady nadzorczej). Do wykonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy oraz reprezentacji spółki upoważniony jest każdy z członków zarządu. Czy w takiej sytuacji delegacje służbowe członków zarządu powinny być także podpisywane przez radę nadzorczą?

Odszkodowanie od pracodawcy

Pracownik może skutecznie wystąpić z żądaniem odszkodowania wobec pracodawcy z tytułu uszczerbku na zdrowiu doznanego w wyniku wypadku przy pracy. Pracodawca może się bronić np. zarzutem, że powództwo jest przedwczesne.

Problemy służby bhp w zakładzie pracy

Służba bhp jest odpowiedzialna za kontrolę bezpieczeństwa pracy w zakładzie. Pracodawca powinien więc pozwolić, aby pracownicy służby mogli swobodnie wykonywać swoje obowiązki.

Kiedy można wypłacić pracownikowi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego

Pracownik miał wypadek na terenie zakładu pracy, kiedy wysiadał z samochodu na parkingu firmy. Czy za zwolnienie powinniśmy zapłacić 100% z ubezpieczenia wypadkowego, czy 100% z ubezpieczenia chorobowego?

Podstawowe wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe

Nowe stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe

Rozliczając składki na ubezpieczenia społeczne za miesiąc kwiecień 2009r. musimy uwzględnić już nowe wysokości stóp procentowych na ubezpieczenie wypadkowe. Najniższa z nich to 0,67%, zaś najwyższa stopa procentowa na bieżący rok składkowy to 3,33%. Nowe stopy obowiązują od 1 kwietnia.

Czy pracownik ma prawo wziąć urlop na żądanie w wolną sobotę

Ze względu na nasilenie prac w dziale księgowości powiadomiliśmy wszystkie pracownice o konieczności przyjścia do pracy na 8 godzin w wolną sobotę. Jedna z pracownic złożyła w przeddzień wniosek o udzielenie jej urlopu na żądanie i nie przyszła do pracy. Czy w tym przypadku możliwe jest ukaranie pracownicy karą porządkową?

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych

Od 1 kwietnia 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie regulujące zasady wynagradzania pracowników samorządowych. W zależności od podstawy zatrudnienia (na podstawie wyboru, powołania, umowy o pracę) pracowników tych obejmują różne zasady wynagradzania.

W jakiej wysokości wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

W naszej firmie istnieje konieczność używania odzieży i obuwia roboczego. Do tej pory to pracodawca dostarczał pracownikom odzież i ponosił koszty jej prania i konserwacji. Chcielibyśmy jednak wypłacać pracownikom ekwiwalent za jej pranie. Jakie są zasady ustalania wysokości takiego ekwiwalentu. Czy musimy go płacić nawet w miesiącach, w których pracownik jest nieobecny w pracy z powodu choroby czy urlopu wypoczynkowego?

Kiedy ZUS do podstawy wymiaru przyjmie minimalne wynagrodzenie za pracę

Były pracownik naszej firmy kończy w marcu wiek emerytalny 65 lat. Zwrócił się do nas o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu Rp-7. Pracował w naszym zakładzie od 1993 r. do 1998 r., z czego w latach 1993-1994 i 1998 r. świadczył pracę na 1/4 etatu i osiągał zarobki niższe od obowiązującego ówcześnie minimalnego wynagrodzenia. W pozostałym okresie pracował na pełny etat. Wystawiliśmy zaświadczenie o zarobkach jedynie za okres od 1993 r. do 1996 r., gdyż dokumentacja płacowa za lata 1997-1998 uległa zniszczeniu wskutek pożaru. Czy ZUS uwzględni wynagrodzenie minimalne w latach 1997-1998? Czy za lata 1993-1994 ZUS podwyższy wynagrodzenie do wysokości minimalnego wynagrodzenia?

Polscy pracownicy w Unii Europejskiej

Polacy od 1 maja mogą legalnie pracować w 13 krajach starej Unii Europejskiej. Tylko dwa kraje - Niemcy i Austria - nie zdecydowały się jeszcze na otwarcie swoich rynków pracy dla obywateli naszego kraju.

Jak zmienił się sposób liczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich

Jestem nauczycielem akademickim. W maju będę wykorzystywał urlop wypoczynkowy. Słyszałem, że zasady ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy uległy zmianie. Proszę o informację, na czym te zmiany polegają?

Bezrobocie powinno się stabilizować

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak przewiduje, że na koniec roku bezrobocie w Polsce będzie się stabilizować, a w pesymistycznej wersji wzrośnie o 2-2,5 pkt proc. Według Fedak sytuacja na rynku pracy nadal nie jest zła.

Jakie są podstawowe zadania i kompetencje ZUSu?

ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jedną z najmniej lubianych instytucji w Polsce. Często mamy jednak mylne wyobrażenie na temat jego zadań, co może też prowadzić do mylnych osądów.

Końcowe badania lekarskie

Pracodawca ma obowiązek dbać o stan zdrowia swoich pracowników. Przejawia się to między innymi w postaci kierowania pracowników na różnego rodzaju badania, m.in. badania końcowe.

Jak zabezpieczać dane, aby nie dostały się w nieodpowiednie ręce

Kto przyzna się, że zgubił telefon komórkowy, a w nim zapisany PIN do karty płatniczej? Albo że w niepowołane ręce trafiła lista klientów banku? Jak udowodniły ostatnio nagłaśniane przypadki ujawnienia bądź rozpowszechnienia ważnych informacji, problem nieodpowiedniego ich zabezpieczenia jest powszechny. Jednak to tylko jedna strona zjawiska. Po drugiej jest wygoda oraz przydatność przenośnych magazynów danych. Wiele osób nie wyobraża sobie dziś bez nich swojego zawodowego czy prywatnego życia. Skoro nie możemy się bez nich obejść, to co zrobić, żeby korzystanie z nich było bezpieczne?

Czy ukaranie karą porządkową może być przyczyną wypowiedzenia

Ukaranie pracownika karą porządkową jest uzasadnioną i wystarczającą przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. W postępowaniu sądowym dotyczącym wypowiedzenia pracownik nie może skutecznie kwestionować faktów stanowiących podstawę ukarania jako uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia, jeżeli wcześniej nie odwołał się od kary do sądu (wyrok Sądu Najwyższego z 13 października 2008 r., II PK 62/08).

Jak prawidłowo wyliczyć wynagrodzenie urlopowe

W naszym zakładzie pracy mamy problem z zasadami ustalania wynagrodzenia urlopowego. Jak powinnam postąpić w przypadku, gdy pracownik np. w lutym 2009 r. (taka sama sytuacja wystąpi również w maju 2009 r.) pracuje po 12 godzin przez 12 dni oraz po 8 godz. przez 2 dni? Razem przepracował w lutym faktycznie 14 dni (160 godz.). Czy aby ustalić wynagrodzenie urlopowe, wynagrodzenie pracownika z lutego powinnam podzielić przez 14 dni, czyli tyle, ile dni przepracował w lutym, czy podzielić przez 20 dni, czyli liczbę dni przypadających do przepracowania w lutym?

Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy, jeśli w domu jest inna dorosła osoba

Prowadzę kilka punktów usług krawieckich. Jestem zobowiązana do wypłacania świadczeń chorobowych. Jedna z pracownic przyniosła mi zwolnienie lekarskie na chore 12-letnie dziecko. Samotnie wychowuje syna. Wiem jednak, że pracownica mieszka razem z daleką krewną, która nie pracuje. Krewna ma 30 lat. Czy w takiej sytuacji powinnam wypłacić pracownicy zasiłek opiekuńczy?

Na jakich zasadach zatrudniać pracowników sezonowych

W polskim prawie pracy nie ma definicji pracy sezonowej. Wynika to z tego, że przepisy prawa pracy nie wyróżniają odrębnej kategorii pracowników sezonowych. Pracą sezonową będzie więc taki rodzaj pracy, na który jest zapotrzebowanie wyłącznie przez pewien krótki okres związany z określoną porą roku.

Polacy pracujący w UE są w większości zatrudnieni poniżej kwalifikacji

Polacy cenieni są przez swoich europejskich pracodawców, jednak większość naszych rodaków pracujących w UE to osoby z niskimi kwalifikacjami lub zatrudnione poniżej posiadanych kwalifikacji, nieznające języka, które zatrudnienie mogą znaleźć jedynie przy prostych pracach fizycznych - wynika z danych resortu pracy.

UE wymusza zmianę stosunku do osób niepełnoprawnych

Unia Europejska wymusza na nas zmianę podejścia do problemu niepełnosprawności - kształtuje określone standardy i zmienia świadomość poprzez rozwiązania i przepisy, które w krajach UE już obowiązują - uważa pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister pracy Jarosław Duda.

Rząd nie zdecydował o podwyższeniu składek emerytalno-rentowych

Rząd nie podjął żadnej decyzji o podwyższeniu składek emerytalno-rentowych - powiedział PAP przewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Jak od marca 2009 r. prowadzący działalność powinni naliczać składkę zdrowotną

Od 1 marca 2009 r. osoby prowadzące działalność pozarolniczą przez resztę roku opłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne w stałej wysokości 224,25 zł miesięcznie.

REKLAMA