reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Choroby zawodowe > Zapobieganie chorobom zawodowym

Zapobieganie chorobom zawodowym

Obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracowników. Jednym z przejawów tej ochrony jest zapobieganie przez pracodawcę choroba zawodowym.

Choroba zawodowa to choroba spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy określoną w wykazie chorób zawodowych.

Badania lekarskie

Jednym z najważniejszych i podstawowych sposobów zapobiegania chorobom zawodowym są badania lekarskie pracowników. Pracodawca nie może dopuścić do wykonywania pracy pracownika, który nie ma ważnych badań lekarskich, które pozwalają mu na wykonywanie pracy na określonym stanowisku. Pracownik kierowany jest na badania wstępne, okresowe oraz kontrolne. Na badania wstępne kierowani są osoby przyjmowane do pracy, pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy oraz pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Natomiast zatrudnieni pracownicy muszą poddawać się okresowym lub kontrolnym badaniom lekarskim. Pracownik poddaje się okresowym badaniom lekarskim po upływie terminu określonego w poprzednim zaświadczeniu lekarskim. Przed upływem terminu ważności dotychczasowych badań, pracownik otrzymuje od pracodawcy skierowanie na badania okresowe. Badaniom kontrolnym musi się poddać pracownik, którego niezdolność do pracy spowodowana chorobą była dłuższa niż 30 dni. Celem tych badań jest ustalenie zdolności do wykonywania pracy przez pracownika na dotychczasowym stanowisku.

Zobacz: Jak oceniać narażenie zawodowe pracownika na czynniki szkodliwe?

Przeniesienie do innej pracy

W przypadku, kiedy w czasie badań lekarskich stwierdzono objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej, pracodawca ma obowiązek przeniesienia pracownika do innej pracy nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał takie objawy.

Przeniesienie pracownika następuje w terminie i na czas określony w orzeczeniu lekarskim. Jeśli w przypadku przeniesienia pracownikowi zostanie obniżone wynagrodzenie, pracownikowi przysługuje prawo do dodatku wyrównawczego przez okres nieprzekraczający sześciu miesięcy.

Analiza przyczyn i zapobieganie chorobom zawodowym

Kolejnym sposobem na zapobieganie chorobom zawodowym pracowników jest systematyczne analizowanie przyczyn chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami środowiska pracy przez pracodawcę. Pracodawca na podstawie przeprowadzonych analiz powinien zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze.

Ryzyko zawodowe

Pracodawca ma ponadto obowiązek informowanie pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną przez pracownika pracą. Pracodawca powinien przekazywać pracownikom w przystępnej formie informacji o szkodliwości dla ich zdrowia czynników występujących na stanowiskach pracy i w miejscu pracy oraz o środkach likwidujących bądź ograniczających to narażenie. Pracownicy powinni być instruowani przez pracodawcę o sposobach stosowania środków ochrony zbiorowej i indywidualnej.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kolejnym sposobem na zapobieganie chorobom zawodowym pracowników jest systematyczne analizowanie przyczyn chorób zawodowych.
Kolejnym sposobem na zapobieganie chorobom zawodowym pracowników jest systematyczne analizowanie przyczyn chorób zawodowych.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa SILVERHAND

International Recruiting Experts

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama