REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto powinien podpisywać delegacje członków zarządu w spółce z o.o.

Małgorzata Mędrala-Natkaniec

REKLAMA

W spółce z o.o. mamy dwuosobowy zarząd. Każdy z członków zarządu jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę podpisanej przez przewodniczącego rady nadzorczej. Według umowy spółki, przy zawieraniu umów o pracę z zarządem spółkę reprezentuje rada nadzorcza (umowy podpisuje w jej imieniu przewodniczący rady nadzorczej). Do wykonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy oraz reprezentacji spółki upoważniony jest każdy z członków zarządu. Czy w takiej sytuacji delegacje służbowe członków zarządu powinny być także podpisywane przez radę nadzorczą?

RADA

Autopromocja

Delegacje członków zarządu w firmie może, lecz nie musi podpisywać rada nadzorcza (w jej imieniu - przewodniczący rady nadzorczej). W celu uproszczenia procedury w firmie dopuszczalne jest także podpisywanie delegacji służbowych przez jednego członka zarządu drugiemu członkowi zarządu.

UZASADNIENIE

Za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną (jest nią spółka z o.o.) czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba.

Jak wynika z umowy spółki, w Państwa firmie czynności te może wykonywać każdy z członków zarządu. Zasada ta nie dotyczy jednak czynności związanych z zatrudnieniem samych członków zarządu. Ze względu na konflikt interesów przepisy przewidują, że w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników (art. 210 § 1 Kodeksu spółek handlowych). U Państwa zastosowano rozwiązanie, według którego umowy o pracę z członkami zarządu zawiera rada nadzorcza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek szczególnej reprezentacji spółki z o.o. przez radę nadzorczą dotyczy wyłącznie umów między spółką a członkami zarządu i sporów z nimi. Obowiązkiem tym nie są objęte inne czynności prawne. Podpisywanie delegacji członków zarządu nie jest zawieraniem umowy ze spółką, lecz leży w sferze decyzji wewnętrznych spółki, dotyczących zarządzania jej majątkiem i prowadzenia jej działalności. Są to czynności mieszczące się w granicach zwykłych spraw i czynności spółki, które może prowadzić każdy członek zarządu. Podobne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 26 lutego 2003 r. (I PK 159/02, OSN 2004/14/242) zastrzegając jednak, że czynności z zakresu prawa pracy nie może podejmować dany członek zarządu względem siebie, lecz względem innego członka zarządu.

WAŻNE!

Członkowie zarządu spółki mogą sobie wzajemnie udzielać zgody na odbywanie podróży służbowych, nie mogą natomiast wyrażać zgody na odbywanie podróży służbowej samym sobie.

Niewykluczone jest przyjęcie innego rozwiązania w aktach wewnętrznych spółki, np. ustanowienie w regulaminie zarządu lub umowie spółki, że podpisywanie delegacji służbowych członków zarządu wymaga każdorazowo akceptacji rady nadzorczej.

PRZYKŁAD

W regulaminie zarządu spółki jest zapis, że delegacje służbowe zarządu wymagają akceptacji jednego z członków rady nadzorczej. Mamy tu do czynienia z sytuacją szczególną. Wysyłanie członków zarządu w delegacje służbowe zostało wyraźnie zastrzeżone do kompetencji rady nadzorczej. Członkowie zarządu nie mogą więc wzajemnie podpisywać sobie delegacji służbowych. Organem uprawnionym do wykonywania tych czynności będzie rada nadzorcza.

Podstawa prawna

  • art. 31 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 208, art. 210 Kodeksu spółek handlowych.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Do zakresu działania rady nadzorczej spółdzielni nie należy udzielanie urlopu wypoczynkowego prezesowi zarządu (art. 46 § 1 pkt 6 i 8 ustawy z 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze, j.t. DzU z 1995 r. nr 54, poz. 288 ze zm.). (Wyrok Sądu Najwyższego z 17 lutego 1998 r., I PKN 527/97, OSN 1999/2/54)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

REKLAMA