Kto powinien podpisywać delegacje członków zarządu w spółce z o.o.
RADA
Delegacje członków zarządu w firmie może, lecz nie musi podpisywać rada nadzorcza (w jej imieniu - przewodniczący rady nadzorczej). W celu uproszczenia procedury w firmie dopuszczalne jest także podpisywanie delegacji służbowych przez jednego członka zarządu drugiemu członkowi zarządu.
UZASADNIENIE
Za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną (jest nią spółka z o.o.) czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba.
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineJak wynika z umowy spółki, w Państwa firmie czynności te może wykonywać każdy z członków zarządu. Zasada ta nie dotyczy jednak czynności związanych z zatrudnieniem samych członków zarządu. Ze względu na konflikt interesów przepisy przewidują, że w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników (art. 210 § 1 Kodeksu spółek handlowych). U Państwa zastosowano rozwiązanie, według którego umowy o pracę z członkami zarządu zawiera rada nadzorcza.
Obowiązek szczególnej reprezentacji spółki z o.o. przez radę nadzorczą dotyczy wyłącznie umów między spółką a członkami zarządu i sporów z nimi. Obowiązkiem tym nie są objęte inne czynności prawne. Podpisywanie delegacji członków zarządu nie jest zawieraniem umowy ze spółką, lecz leży w sferze decyzji wewnętrznych spółki, dotyczących zarządzania jej majątkiem i prowadzenia jej działalności. Są to czynności mieszczące się w granicach zwykłych spraw i czynności spółki, które może prowadzić każdy członek zarządu. Podobne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 26 lutego 2003 r. (I PK 159/02, OSN 2004/14/242) zastrzegając jednak, że czynności z zakresu prawa pracy nie może podejmować dany członek zarządu względem siebie, lecz względem innego członka zarządu.
WAŻNE!
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineCzłonkowie zarządu spółki mogą sobie wzajemnie udzielać zgody na odbywanie podróży służbowych, nie mogą natomiast wyrażać zgody na odbywanie podróży służbowej samym sobie.
Niewykluczone jest przyjęcie innego rozwiązania w aktach wewnętrznych spółki, np. ustanowienie w regulaminie zarządu lub umowie spółki, że podpisywanie delegacji służbowych członków zarządu wymaga każdorazowo akceptacji rady nadzorczej.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychPRZYKŁAD
W regulaminie zarządu spółki jest zapis, że delegacje służbowe zarządu wymagają akceptacji jednego z członków rady nadzorczej. Mamy tu do czynienia z sytuacją szczególną. Wysyłanie członków zarządu w delegacje służbowe zostało wyraźnie zastrzeżone do kompetencji rady nadzorczej. Członkowie zarządu nie mogą więc wzajemnie podpisywać sobie delegacji służbowych. Organem uprawnionym do wykonywania tych czynności będzie rada nadzorcza.
Podstawa prawna
- art. 31 § 1 Kodeksu pracy,
- art. 208, art. 210 Kodeksu spółek handlowych.
Orzecznictwo uzupełniające:
- Do zakresu działania rady nadzorczej spółdzielni nie należy udzielanie urlopu wypoczynkowego prezesowi zarządu (art. 46 § 1 pkt 6 i 8 ustawy z 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze, j.t. DzU z 1995 r. nr 54, poz. 288 ze zm.). (Wyrok Sądu Najwyższego z 17 lutego 1998 r., I PKN 527/97, OSN 1999/2/54)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: