REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związkowcy i pracodawcy tracą nadzieję na podpisanie pakietu antykryzysowego

REKLAMA

Związkowcy i pracodawcy tracą nadzieję, że w Komisji Trójstronnej (KT) uda się porozumieć w sprawie pakietu antykryzysowego. Są coraz mniej skłonni do wzajemnych ustępstw.

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała w czwartek PAP, że "głęboko wierzy", iż uda się osiągnąć porozumienie "i to już w połowie maja".
"Jeżeli rząd nie wpisze do pakietu tzw. ścieżki dojścia do podwyższenia płacy minimalnej do 50 proc. średniej pensji krajowej, to nie widzimy możliwości podpisania pakietu. Zamrożenie płacy minimalnej w 2009 r. i podwyższenie jej w latach 2010-2011 o 2 proc. nas nie satysfakcjonuje" - powiedział PAP przewodniczący OPZZ Jan Guz.
Minister pracy przypomniała natomiast, że "wszystkie strony w KT zgodziły się na zamrożenie płacy na czas kryzysu. Potem zaś można będzie podwyżki negocjować co roku. Jeśli OPZZ chce innego rozwiązania, musi je zaproponować".
Minister pracy podkreśliła, że "rząd przesłał propozycje do pakietu, tak jak było ustalone ze stroną społeczną, do końca kwietnia, a więc postępuje zgodnie z regułami dialogu. Teraz wszystko zależy od porozumienia związków i pracodawców".
Pakiet antykryzysowy to zbiór przepisów nowelizujących prawo pracy, zawierających rozwiązania dotyczące dofinansowania przedsiębiorstw w okresie kryzysu, przewidujących pomoc socjalną dla pracowników, którzy stracą pracę.
Za ważne Guz uznał zwolnienie z podatku dochodowego kwot wypłacanych pracownikom z funduszu związków zawodowych oraz z funduszu socjalnego, na co nie godzi się minister finansów.
Wyjaśnił, że w grę wchodzą niewielkie kwoty, ok. 380 zł rocznie. "Upieranie się ministra finansów przy ich opodatkowaniu, rzekomo z powodu istotnych strat dla budżetu, uważamy za nieuzasadnione" - dodał.
Negatywnie o rządowych propozycjach pakietu antykryzysowego wypowiedziała się również NSZZ "Solidarność".
"Nadal nie ma konkretnych wskazań, w jaki sposób i za jakie pieniądze rząd zamierza realizować pakiet" - powiedziała PAP rzecznika prasowa Solidarności Marta Pióro.
Jak podkreśliła, "rząd nie postarał się nawet o opracowanie mapy zagrożeń, nie wskazał w jakich regionach istnieje niebezpieczeństwo utraty pracy przez największe grupy ludzi, gdzie najbardziej potrzebne jest subsydiowanie bezrobocia".
"Jeśli związki jednoznacznie zaakceptują zaproponowane rozwiązania, wówczas rząd przedstawi szczegółowe wyliczenia. Nie ma sensu robić tego wielokrotnie, skoro na razie nie ma zgody w KT" - powiedziała PAP minister Fedak.
Również pracodawcy są zaniepokojeni brakiem konkretnych propozycji rządu do pakietu antykryzysowego, szczególnie jeśli chodzi o wyliczenia finansowe.
"Firmy, które dotychczas nie przeprowadziły restrukturyzacji i nie zwolniły znacznej części pracowników muszą mieć elastyczne rozwiązania prawne dotyczące czasu pracy oraz zapewnienie o subsydiach na czas kryzysu. W przeciwnym razie będą musiały rozpocząć grupowe zwolnienia" - powiedział ekspert PKPP Lewiatan Jacek Męcina.
Wskazał też na kontrowersje między stroną związkową a pracodawcami co do, wpisanych do pakietu, zmian w prawie pracy.
"Nie możemy zgodzić się, aby ustalenia dotyczące elastycznego czasu pracy mogły wynikać tylko z układów zbiorowych pracy, jak chcą związki zawodowe. Konieczna jest elastyczność, która umożliwi szybkie reagowanie na potrzeby przedsiębiorstwa - albo ustalenia w układzie albo w porozumieniach pracowników z pracodawcą" - argumentował Męcina.
Lewiatan nie godzi się też na wpisanie do pakietu zmiany ograniczającej zawieranie umów na czas określony do 24 miesięcy, jak proponuje rząd, a tym bardziej do 18 miesięcy, czego chcą związkowcy. Akceptuje jedynie okres 36-miesięczny.
Natomiast Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) największe zastrzeżenia ma do rządowej propozycji subsydiowania tzw. bezrobocia technicznego.
Przewiduje ona, że przedsiębiorstwa, które nie zwolnią pracowników mimo spadku liczby zamówień, mogłyby otrzymywać dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Gdy kryzys minie, składki na fundusz - płacone przez pracodawców - zostałyby podwyższone.
"Nie zgodzimy się na podwyżkę składek na FGŚP dopóki rząd nie przedstawi szczegółowych wyliczeń, jakie kwoty mogą być wydane z funduszu i ile pieniędzy wpłynie do niego po podwyżce składki" - powiedział ekspert KPP Adam Ambrozik.
Męcina zaznaczył, że według wyliczeń Lewiatana, pracodawca, który nie skorzysta z pomocy funduszu, zapłaci po podwyżce ok. 15 zł składki od pracownika, a ten, który z pomocy skorzysta, dwa razy więcej. "Akceptujemy to rozwiązanie" - powiedział.
W piątek pracodawcy i związkowcy spotkają się kolejny raz, bez udziału rządu, aby spróbować dojść do porozumienia przed posiedzeniem prezydium KT, zaplanowanym na 15 maja.

Autopromocja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

    Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

    ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

    Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

    Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

    Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    REKLAMA

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    REKLAMA

    OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

    Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

    Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

    Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

    REKLAMA