Końcowe badania lekarskie
REKLAMA
REKLAMA
Wśród badań lekarskich, które na skierowanie pracodawcy muszą zostać przez pracownika wykonane są:
REKLAMA
- Wstępne badania lekarskie,
- Kontrolne badania lekarskie,
- Okresowe badania lekarskie,
- Końcowe badania lekarskie.
Końcowe badania lekarskie, w przeciwieństwie do pozostałych, nie są obligatoryjne. To znaczy, że kodeks pracy nie nakłada na pracodawcę obowiązku przeprowadzenia takich badań po rozwiązaniu stosunku pracy.
Zobacz: Co pracodawca wiedzieć powinien kierując pracownika na badania?
Warunki
Aby pracownik mógł w ogóle zostać skierowany na takie badania, muszą być spełnione łącznie pewne przesłanki. Są one następujące:
- Pracownik przed rozwiązaniem stosunku pracy wykonywał pracę w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających, czyli w warunkach szkodliwych,
- Złożył do pracodawcy odpowiedni wniosek, w którym zgłosił chęć wykonania takich badań.
A zatem bez wniosku pracownika, w dodatku pracownika który pracował w warunkach szkodliwych wykonanie badań końcowych jest niemożliwe.
Pan Tomek pracuje jako sprzedawca. Pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę, a Pan Tomek zażądał wykonania badań końcowych. Pracodawca odmówił, gdyż praca wykonywana przez Pana Tomka nie była pracą w warunkach szkodliwych i pracodawca mógł w tym wypadku odmówić.
Badania mają na celu uzyskanie przez pracownika zaświadczenia o ewentualnym niekorzystnym stanie zdrowia, co może być przez niego następnie wykorzystane w postępowaniu związanym z uzyskaniem świadczeń związanych z chorobą zawodową.
Badania wykonywane są oczywiście na koszt pracodawcy, a ich wyniki muszą być przechowywane w aktach osobowych.
Zobacz serwis: Badania lekarskie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat