REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UE wymusza zmianę stosunku do osób niepełnoprawnych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Unia Europejska wymusza na nas zmianę podejścia do problemu niepełnosprawności - kształtuje określone standardy i zmienia świadomość poprzez rozwiązania i przepisy, które w krajach UE już obowiązują - uważa pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister pracy Jarosław Duda.

UE zachęca swoich członków do prowadzenia polityki, która umożliwi niepełnosprawnym pełne uczestnictwo w życiu społecznym i podnoszenie jakości ich życia.

REKLAMA

Autopromocja

Polska wciąż znacznie odbiega od średniej europejskiej jeśli chodzi o zatrudnienie osób niepełnosprawnych czy poziom wykształcenia w tej grupie. Aktywność zawodowa niepełnosprawnych jest niewielka - w naszym kraju jedynie ok. 15 proc. z nich pracuje, podczas gdy w Europie - średnio ok. 45 proc. W Polsce jedynie 6 proc. niepełnosprawnych ma wyższe wykształcenie.

"Dostrzegamy, że wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnością jest niski w porównaniu z UE. Chcielibyśmy to zmienić przez określone regulacje. Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych to moja główna misja jako Pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne są u nas najgorzej wykształconą grupą. Edukacja to podstawowa rzecz, jeśli te osoby chcą być aktywne, uciec z pułapki rentowej i mają mieć szanse na otwartym rynku pracy" - przekonywał Duda w rozmowie z PAP.

Jego zdaniem UE wymusza na nas zmianę podejścia do pracy niepełnosprawnych. "Nie uważamy już, że te osoby powinny siedzieć w domu lub wykonywać proste prace w zakładach pracy chronionej, ale można je angażować w najbardziej skomplikowane projekty" - powiedział Duda.

Według niego potrzebne są indywidualne programy wsparcia. "Chcemy wprowadzić rozwiązanie oparte na modelu brytyjskim. Osoba niepełnosprawna byłaby pod opieką wyspecjalizowanej agendy, która opracowałaby dla niej indywidualną ścieżkę kariery polegającą na przygotowaniu jej do zatrudnienia, przez uzupełnienie kwalifikacji, znalezienie pracodawcy i dalszym monitoringu, już po wprowadzeniu jej na rynek pracy" - mówił Duda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Moim zdaniem te pięć lat funkcjonowania w UE w odczuciu środowiska ludzi niepełnosprawnych nie wywołało skutków o charakterze systemowym aż do zeszłego roku, czyli wejścia w życie rozporządzenia Komisji Europejskiej, które wymusiło zrównanie otwartego i chronionego rynku pracy" - powiedział Duda.

Jak podkreślił, zmiany spowodowały podniesienie dofinansowania dla pracodawców z otwartego rynku pracy. "Jest to dla nich korzystne, zwłaszcza w okresie dekoniunktury, bo zatrudniając osoby z niepełnosprawnością, dostają zwrot 75 proc. kosztów zatrudnienia. Jednak dofinansowanie pracodawców z chronionego rynku pracy zmniejszyło się - z ponad 100 proc. do 75 proc. Mamy już w związku z tym sygnały, że zagrożony jest system spółdzielczości, zwłaszcza praca zatrudnionych w nim osób z najbardziej dotkliwymi dysfunkcjami, czyli np. niewidomych, z niepełnosprawnością intelektualną, chorych psychicznie. Pracodawcom zatrudnianie ich przestało się opłacać. Zastanawiamy się, jak je utrzymać na rynku pracy, bo jeśli miałyby wypaść ze spółdzielczości, to nie znajdą miejsca na otwartym rynku" - podkreślił Duda.

Zdaniem dyrektora Biura PON Sylwii Boratyńskiej po wejściu do UE Polacy zaczęli inaczej patrzeć na osoby niepełnosprawne. "Istotne stało się dostosowanie otoczenia do potrzeb niepełnosprawnych. Teraz ich potrzeby zaczęły być dostrzegane, także przez władze. Polska staje się krajem, który patrzy na osoby niepełnosprawne tak, jak powinien, czyli jak na zwykłych obywateli, którzy mają prawo do tego, by w pełni uczestniczyć w życiu publicznym. Teraz walczymy o to, by wyciągnąć osoby niepełnosprawne z domu" - mówiła.

Duda dodał, że innym pozytywnym skutkiem wejścia do UE było przygotowanie ustawy antydyskryminacyjnej. "W wielu krajach unijnych obowiązują takie akty prawne, co mobilizuje nas do tego, żeby i Polska podobny dokument opracowała" - powiedział. Jak poinformował, projekt, przygotowany przy współpracy około 150 organizacji zajmujących się problemami niepełnosprawnych, pod koniec zeszłego roku został złożony w kancelarii premiera.

"Ja bardzo liczę na tę ustawę. Ona pozwoli na egzekwowanie praw osób niepełnosprawnych poprzez sankcje. Np. nie będzie można kupić tańszych autobusów komunikacji miejskiej ze schodkami, tylko muszą być dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, bo w przeciwnym razie będą kary finansowe. Nie będzie takich sytuacji, jak na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, że przeprowadza się gruntowny remont ulicy, a do sklepów i kawiarni wciąż prowadzą schodki. W ustawie zapisane będą też prawa związane z pełnym uczestnictwem w życiu społecznym, także politycznym, np. głosowanie przez pełnomocnika, korespondencyjnie" - mówił Duda.

Jego zdaniem najważniejsze wyzwania, jakie stawia przed nami UE to zmiana systemu orzekania o niepełnosprawności, decentralizacja instytucji powołanych do pomocy niepełnosprawnym, a także dyskusja na temat chronionego rynku pracy - na ile jest konieczny.

"UE wymusza na nas określone standardy i kształtuje świadomość poprzez te rozwiązania, które obowiązują na terenie Wspólnoty. Np. w UE od dawna nie ma instytucji dużych, takich jak domy pomocy. To jest ten kierunek, który dostrzegamy, widzimy, że jest dobry i trzeba w Polsce system modernizować w tym kierunku. Nikt jeszcze nic dobrego nie zrobił w domu pomocy społecznej, gdzie jest 500 upośledzonych umysłowo kobiet. To są miejsca fatalne, to, trzeba powoli sukcesywnie niwelować" - mówił Duda.

Szacuje się, że w Europie osoby niepełnosprawne stanowią ok. 10- 15 proc. ludności. Z danych PON wynika, że w Polsce odsetek ten wynosi 12 proc. Najczęstsze przyczyny niepełnosprawności to schorzenia układu krążenia, narządów ruchu oraz schorzenia neurologiczne.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tablice GUS 2025. Jest nowa tabela średniego dalszego trwania życia

Od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. obowiązują nowe tablice trwania życia. GUS przedstawił je 25 marca. Tablice trwania życia GUS wpływają na wysokość emerytury. Jak czytać dalsze trwanie życia z tablic?

Wczasy pod gruszą 2025 w czasie majówki. Ile wynosi grusza?

Wczasy pod gruszą w 2025 r. można wykorzystać w czasie majówki np. już od 26 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi grusza? Czym grusza różni się od świadczenia urlopowego? Kiedy pracodawca powinien wypłacić dofinansowanie do urlopu pracownika?

Najniższa krajowa 2025 netto. 30,50 zł brutto na godzinę - ile to netto?

Najniższa krajowa stawka godzinowa w 2025 roku wynosi 30,50 zł brutto. Ile można zarobić na umowie zlecenie na godzinę netto? Jak rosła najniższa krajowa na zleceniu? Oblicz wysokość wynagrodzenia za pomocą kalkulatora umów zleceń.

Kto może liczyć na najwyższy wzrost wynagrodzenia w lipcu 2025 r.? Ta grupa pracowników ze znacznym wzrostem pensji [WZROST NAWET DO 11 TYS ZŁ]

1 lipca 2025 r. zwiększy się najniższe wynagrodzenie zasadnicze niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Ich wynagrodzenie powiązane jest z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto w gospodarce narodowej, które wzrosło w zeszłym roku.

REKLAMA

PIT-0: Ulga dla osób w wieku emerytalnym. Zamiast przejść na emeryturę opłaca się pracować

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie zrezygnowały ze swojej aktywności zawodowej i nie dostają emerytury z ZUS - mogą korzystać z ulgi dla pracujących seniorów zwanej popularnie PIT-0. Dlatego nie zawsze opłaca się przejście na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Niepełnosprawni: 31 marca 2025 r. tysiące kart parkingowych utraciło ważność. Trzeba złożyć nowy wniosek

W stosunku do niektórych osób z niepełnosprawnościami z orzeczonym stopniem znacznym i umiarkowanym upłynął termin ważności kart parkingowych w dniu 31 marca 2025 r., o ile takowe posiadali. Termin ważności tych kart i tak był wydłużony z 30 września 2024 r. właśnie do końca marca 2025 r. Sprawdź czy sytuacja Cię dotyczy i jakie są zasady wydawania kart na 2025 r.

Miejsce parkingowe przed zakładem pracy a znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności

Miejsce parkingowe przed zakładem pracy - czy zawsze jest gwarantowane dla osoby z niepełnosprawnością? Odpowiedź może zaskoczyć, bo jak to mawiają prawnicy: "to zależy". Wszystko zależy od momentu budowy czy przebudowy terenu przed zakładem. To uprawnienie dla osób z niepełnosprawnościami, z orzeczonym znaczny czy umiarkowanym stopnie, nie jest więc zawsze gwarantowane.

Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

REKLAMA

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

REKLAMA