reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Jakie cechy powinien mieć profesjonalny trener

Jakie cechy powinien mieć profesjonalny trener

Na rynku pojawia się coraz więcej trenerów biznesu, szkoleniowców, coachów. Szkoły trenerów przeżywają oblężenie. Coraz więcej osób upatruje swoją szansę w zawodzie trenera. Kuszeni wysokimi zarobkami, prestiżowym tytułem trenera biznesu, setki młodych ludzi kończą szkoły trenerów i ruszają na podbój świata. Kto z nich ma szansę zostać dobrym trenerem? Jakie cechy i umiejętności otwierają przed nimi drzwi do świata szkoleń i czynią profesjonalnym szkoleniowcem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wiele szkół trenerskich lansuje dość rozbieżne poglądy na ten temat. Jedne skupiają się na osobie trenera, na tym, by zanim zacznie pracować z grupą poznał samego siebie, swoje emocje i reakcje na różnego typu sytuacje. Trening interpersonalny ma pomóc przyszłemu trenerowi prowadzącemu warsztaty w pracy z grupą i w panowaniu nad własnymi emocjami. Mimo że na zajęciach tego typu mogą zostać poruszone najczulsze punkty naszej osobowości, to według wielu osób uczestniczących w tym treningu jest on niezmiernie przydatny w pracy trenera.

Według innej szkoły, wiedza merytoryczna i doświadczenie to rzeczy, które nie dość, że dają trenerowi poczucie pewności siebie, to zapewniają powodzenie szkolenia. Dzięki ogromnej wiedzy branżowej trener staje się autorytetem dla słuchaczy, którzy chcą uczyć się od eksperta. Takie spojrzenie na szkolenia i osobę trenera, też ma wielu zwolenników.

Aby zyskać wizerunek trenera cieszącego się uznaniem nie tylko swoich kolegów po fachu, ale przede wszystkim uczestników szkolenia, trzeba również kierować się kilkoma ważnymi zasadami, odnoszącymi się do sposobu i techniki prowadzenia zajęć.

Trzeba mówić do ludzi

Nikt nie ma wątpliwości, że treść merytoryczna szkolenia i wiedza, jaką chce nam przekazać trener, są kluczowym elementem szkolenia. Jednak najbardziej pożyteczna i interesująca wiedza przekazana w mało dostępny, niejasny, a często nawet nużący sposób, nie trafi do odbiorcy tak, jak byśmy tego chcieli.

Każdy trener prowadzący zajęcia szkoleniowe dla osób dorosłych zna i rozumie czynniki, które wpływają na ich proces uczenia się. Dobry trener na warsztatach posługuje się językiem zrozumiałym dla odbiorcy, mówi głośno, pewnie i wyraźnie. Stosuje pauzy, które nadają wypowiedzi dramaturgii, i różnicuje rytm i natężenie głosu zmieniając w ten sposób nastrój wystąpienia. Oprócz tego potrafi stymulować ożywioną dyskusję w grupie, zadaje pytania otwarte, służące rozwojowi grupy i udziela uczestnikom pozytywnych informacji zwrotnych. Techniki stymulowania aktywności uczestników dyskusji obejmują zarówno sposoby zwiększania zaangażowania, jak i hamowania nadmiernej aktywności. Potrafi podsumować dyskusję i odwołuje się do tego, co zostało powiedziane podczas zajęć, a jeśli to konieczne wyjaśnia. Trener to raczej osoba, która daje narzędzia i pokazuje, jak można je wykorzystać, by osiągnąć założony cel, jego rolą jest prowokowanie do myślenia, do wyciągania wniosków z ćwiczeń, a nie podawanie gotowych rozwiązań. Profesjonalista stwarza szkolonemu okazję do rozwoju, wydobywa i pokonuje ukryte ograniczenia.

reklama

Czytaj także

Autor:

właścicielka firmy szkoleniowej Centrum Doskonalenia Kadr Winner

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama