REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Składki przy działalności gospodarczej za granicą

Mieszkam w strefie przygranicznej (z Niemcami). Pracuję w Polsce na 1/2 etatu. Obecnie chciałbym założyć swoją firmę w Niemczech. Czy w związku z tym będę musiał opłacać tam składki na ubezpieczenia społeczne, skoro w Polsce podlegam ubezpieczeniom pracowniczym?

Wysokość odszkodowania

Odszkodowanie zazwyczaj ma charakter świadczenia pieniężnego. Pracodawca powinien pamiętać o tym, że jego wysokość nie zawsze musi być ustalana przez sąd.

Emerytury kapitałowe

Rok 2009 jest pierwszym rokiem, w którym nastąpi wypłata nowych emerytur po zreformowaniu w 1999 r. całego systemu emerytalnego i uruchomieniu funduszy emerytalnych, czyli tzw. drugiego filara.

Okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego

Za ile dni pracodawca płaci pracownikowi wynagrodzenie chorobowe?

Zmiany w ubezpieczeniu społecznym nakładców prowadzących jednocześnie pozarolniczą działalność

Osoba wykonująca pracę nakładczą i prowadząca równocześnie działalność gospodarczą musi porównać swoje podstawy wymiaru składek z obu tych tytułów. Nie może już dowolnie wybrać sobie, z którego tytułu chce obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom społecznym, nie uwzględniając przy tym wysokości przychodu uzyskiwanego z pracy nakładczej.

Brak konieczności zmiany treści układu

Przepisy zakładowego układu zbiorowego pracy zawierają postanowienia antydyskryminacyjne, w tym rodzaje zachowań dyskryminacyjnych i definicje m.in. dyskryminacji pośredniej. Czy w związku z najnowszą zmianą kodeksu pracy musimy zmienić układ?

Jak rozliczyć godziny pracy pracownika w przypadku zmiany czasu zimowego na letni

W związku ze zmianą czasu zimowego na letni 29 marca br. przestawimy zegary z godziny 2.00 na godz. 3.00. Pracownicy w naszym zakładzie pracy pracują w podstawowym systemie czasu pracy. Praca jest trzyzmianowana. Jak w takiej sytuacji rozliczyć godziny pracy pracowników zatrudnionych w porze nocnej?

W jaki sposób zmienić termin wypłaty wynagrodzenia

W naszym zakładzie pensje są wypłacane do ostatniego dnia miesiąca za miesiąc bieżący. Teraz chcemy przesunąć termin wypłaty wynagrodzenia do 10. dnia następnego miesiąca. Termin wypłaty określa u nas regulamin wynagradzania. W jaki sposób to zrobić? Czy konieczne są wypowiedzenia zmieniające? Jaka jest procedura zmiany terminu wynagrodzenia, jeśli jest on określony w umowie o pracę?

Funkcjonariusze wybiorą wariant emerytury

Funkcjonariusze pracujący już w służbach mundurowych, ale nie mający jeszcze 15-letniego stażu pracy, będą musieli do końca czerwca przyszłego roku wybrać wariant zasad emerytalnych, jakim będą podlegać - poinformował wicepremier i minister MSWiA Grzegorz Schetyna.

Oddzielić ludzi od problemów

Rozmowa z Susan Wildau, światowym ekspertem i konsultantem w dziedzinie mediacji

Czy od zasądzonego przez sąd zaległego wynagrodzenia trzeba potrącić podatek i składki ZUS

Dostaliśmy wyrok, zgodnie z którym mamy zapłacić naszemu pracownikowi 5000 zł z tytułu zaległego wynagrodzenia. Zgodnie z nim zapłaciliśmy byłemu pracownikowi zasądzoną kwotę pomniejszając ją o podatek i należne składki. Pracownik żąda od nas uzupełnienia wypłaconego wynagrodzenia do kwoty z wyroku - bez potrąceń podatku i składek. Czy ma rację?

Sejm przyjął weto prezydenta do ustawy o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych

Sejm przyjął w czwartek weto prezydenta do ustawy o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych.

Zwrot kosztów przejazdu do ZUS

Osoba wezwana przez ZUS na wizytę u lekarza orzecznika lub na komisję lekarską może otrzymać z ZUS zwrot kosztów przejazdu.

Jaki wymiar urlopu przysługuje niepełnoetatowcowi, który po wykorzystaniu całego urlopu podjął pracę na pełny etat

Od 1 lutego br. zatrudniliśmy nowego pracownika. Wcześniej pracował on na 1/2 etatu. W styczniu 2009 r. u swojego dotychczasowego pracodawcy pracownik wykorzystał 10 dni urlopu wypoczynkowego. Była to maksymalna liczba dni urlopu, jaka mu w tym roku przysługiwała ze względu na pracę na pół etatu. U nas pracownik ten pracuje na pełny etat. Czy w naszym zakładzie przysługuje mu jeszcze urlop wypoczynkowy? Jeśli tak, to w jakim wymiarze? Wymiar urlopu pracownika wynosi 20 dni, ponieważ ma on 6-letni staż urlopowy.

Prezydent: być może potrzebne czasowe uelastycznienie prawa pracy

Być może w czasach kryzysu są potrzebne jakieś formy uelastycznienia prawa pracy, ale jedynie przejściowo i niejako pod kontrolą związków zawodowych - powiedział w środę prezydent Lech Kaczyński.

Upływ terminu wypowiedzenia układu zbiorowego pracy

Zamierzamy wypowiedzieć zakładowy układ zbiorowy. Układ nie przewiduje okresu wypowiedzenia, zastosujemy więc trzymiesięczny, zgodnie z przepisami kodeksu pracy. W jaki sposób należy policzyć okres 3 miesięcy i kiedy najwcześniej możemy rozpocząć wręczanie wypowiedzeń zmieniających? Czy obowiązuje taka sama zasada, jak przy wypowiadaniu umów na czas nieokreślony, tzn. że okres wypowiedzenia kończy się w ostatnim dniu miesiąca?

Czy można potrącić z wynagrodzenia pracownika nienależnie wypłacony dodatek bez jego zgody

Pracuję w urzędzie gminy na stanowisku sekretarki. W styczniu br. będę miała 5-letni okres zatrudnienia i z tego tytułu gmina powinna wypłacić mi dodatek stażowy. Dodatek ten otrzymałam już w listopadzie i w grudniu ubiegłego roku, gdyż kadrowa błędnie ustaliła mój staż pracy. Czy w lutym pracodawca może mi potrącić nienależny dodatek za 2 miesiące?

Pogarszają się perspektywy dla rynku pracy

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości zatrudnienia i o stopie bezrobocia, w lutym po raz kolejny z rzędu wzrósł, co oznacza zagrożenie wzrostem bezrobocia - podał instytut BIEC.

Nowe zasady dofinansowania zatrudniania niepełnosprawnych

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe zasady przyznawania pomocy publicznej z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych. Dotychczasowe formy pomocy polegające na wypłacie pracodawcom dofinansowań do wynagrodzeń oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne zatrudnionych osób niepełnosprawnych zostały zastąpione wyłącznie dofinansowaniem do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Czy można wycofać wniosek o emeryturę

Z końcem marca 2009 r. pracownik naszej firmy ma zamiar przejść na emeryturę. W styczniu 2009 r. skończył 65 lat. Jesteśmy dużą firmą i do moich obowiązków należy przygotowanie wniosku o emeryturę dla pracownika. Dokumenty niezbędne do zgłoszenia wniosku pracownik dostarcza nam sukcesywnie, od początku stycznia 2009 r. Jeszcze w lutym przygotowałam kompletny wniosek o emeryturę, pracownik podpisał go, a ja 3 marca złożyłam go w ZUS. Teraz okazało się, że ZUS wyliczy pracownikowi emeryturę niekorzystnie - nie na podstawie nowej kwoty bazowej obowiązującej od 1 marca 2009 r., lecz na podstawie tej, która obowiązywała do 28 lutego 2009 r. Czy mogę jeszcze coś w tej sprawie zrobić? Pracownik nie chce, aby ZUS przyjął do emerytury starą kwotę.

Wypadek na szkoleniu

Jeżeli pracownik dozna jakiegokolwiek urazu lub śmierci w trakcie wykonywania przez niego zleconej przez pracodawcę pracy, to należą mu się (lub jego rodzinie) od pracodawcy pewne świadczenia. Jak wygląda sytuacja w przypadku skierowania pracownika na szkolenie?

Co się wlicza do minimalnego wynagrodzenia?

Minimalne wynagrodzenie jest to określona rozporządzeniem kwota, którą pracodawca musi nam wypłacać jeżeli jesteśmy zatrudnieni na cały etat. Czy jednak jest to tylko pensja zasadnicza, czy może jeszcze inne składniki?

3.03.2009

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 lutego 2009 r. w sprawie kwoty zasiłku pogrzebowego

3.03.2009

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 lutego 2009 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2008 r. stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent

3.03.2009

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 lutego 2009 r. w sprawie kwoty przychodu odpowiadającej 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za IV kwartał 2008 r. ogłoszonego do celów emerytalnych

3.03.2009

Obwieszczenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 lutego 2009 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2009 r.

3.03.2009

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 lutego 2009 r. w sprawie dopuszczalnej kwoty przychodu, granicznej kwoty przychodu oraz rocznej dopuszczalnej kwoty przychodu i rocznej granicznej kwoty przychodu, stosowanych przy zmniejszaniu lub zawieszaniu świadczeń przedemerytalnych oraz zasiłków przedemerytalnych

Dni wolne w święta religijne

W Polsce większość społeczeństwa to katolicy. Polska zapewnia wolność sumienia i wyznania wszystkim obywatelom. Powoduje to niekiedy konieczność udzielania dni wolnych pracownikom innych wyznań.

Czym jest tajemnica wynagrodzenia?

Wielu pracowników w swoich umowach posiada zapis, który zabrani im ujawniania wysokości swoich zarobków. Jednak nie tylko pracownicy mają obowiązek zachować w tajemnicy swoje zarobki, również pracodawca nie może ujawniać wynagrodzenia pracownika bez jego zgody.

Czy pracodawca może wypłacić zasiłek chorobowy pracownika innej osobie

Nasz zakład jest uprawniony do wypłaty pracownikom świadczeń chorobowych. Z reguły wszystkie świadczenia przekazujemy na konta bankowe. Jeden z pracowników, ze względów osobistych, zlikwidował konto bankowe. Teraz jest na zwolnieniu lekarskim i wyjeżdża do sanatorium. Pracownik telefonicznie zwrócił się do nas, aby wynagrodzenie chorobowe i zasiłek wypłacić kuzynowi. Podał imię i nazwisko kuzyna. Czy możemy wypłacić świadczenia innej osobie niż pracownik? Jeżeli tak, to czy powinniśmy zażądać od tej osoby jakiegoś dokumentu?

Projekt ustawy o praktykach absolwenckich

W dniach 4 - 6 marca br. zbiera się Sejm. w porządku dziennym obrad zaplanowane jest pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o praktykach absolwenckich.

Do prezydenta trafiło ponad 1300 listów od "mundurówki"

Ponad 1300 listów od przedstawicieli formacji służb mundurowych podległych MSWiA - głównie policjantów - wpłynęło do Kancelarii Prezydenta w związku z propozycjami zmian w ich systemach emerytalnych - poinformowało BBN.

Jak rozliczyć zfśs przy podziale spółki

W wyniku podziału spółki, polegającego na wydzieleniu jej części 1 kwietnia 2008 r., do nowo powstałej spółki przekazano naliczenie zfśs za okres od stycznia do marca 2008 r. Kwota naliczenia za ten okres wyniosła 10 tys. zł. Nie została jednak przekazana gotówka dotycząca naliczenia. Pracownicy, którzy przeszli do nowo powstałej spółki, posiadali zobowiązania z tytułu udzielonych pożyczek z zfśs w podzielonej spółce. Łączna kwota udzielonych pożyczek dla pracowników przechodzących do nowo powstałej spółki wyniosła 15 tys. zł. Obecnie pracownicy spłacili zobowiązania z tytułu pożyczek na rachunek zfśs nowo powstałej spółki. Co się dzieje z nadwyżką spłaty pożyczek nad naliczeniem w kwocie 5 tys. zł? Czy zwiększa środki obrotowe nowo powstałej spółki?

Jak w 2009 r. rozliczać umowy zlecenia na niskie kwoty z pracownikami i innymi osobami

Nasza firma zawiera liczne umowy zlecenia na dodatkowe prace. Są to czasami niskie kwoty ok. 100-200 zł. Umowy są zawierane zarówno z pracownikami, jak i osobami z zewnątrz, często zatrudnionymi na podstawie umów o pracę przez inne firmy. Jak w 2009 r. rozliczyć umowę zlecenia zawartą z pracownikiem opiewającą na kwotę 190 zł brutto? Czy przy umowie zlecenia na tak niską kwotę należy zastosować koszty uzyskania przychodu i naliczyć składki ZUS?

Kiedy tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń jest działalność gospodarcza, a nie praca chałupnicza

Od lutego 2005 r. prowadzę działalność gospodarczą. Z tytułu tej działalności opłacam tylko składkę zdrowotną, ponieważ jednocześnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę nakładczą. Z umowy o pracę nakładczą otrzymuję wynagrodzenie 380 zł brutto. Czy to prawda, że przy tak niskiej podstawie wymiaru składek z chałupnictwa będę musiał opłacać składki na ubezpieczenia społeczne z działalności gospodarczej?

Uznawanie kwalifikacji zawodowych nabytych w UE

Ministerstwo Gospodarki planuje wprowadzenie rozporządzenia w sprawie odbywania stażu adaptacyjnego lub przeprowadzania testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji nabytych poza granicami Polski.

Obowiązki bhp - zmiana przepisów

Ostatnia nowelizacja przepisów Kodeksu pracy spowodowała sporo zamieszania w zakresie obowiązków bhp pracodawcy. Posłowie już pracują nad zmianą kontrowersyjnych przepisów.

Bezpieczeństwo i higiena pracy - podsumowanie zmian w kodeksie pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie bhp wprowadza wiele zmian zarówno w obowiązkach pracodawców, jak i pracowników. Jedną z ważniejszych jest obowiązek wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za ochronę przeciwpożarową i ewakuację.

Czy prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje pracownicy po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron

Ogłosiliśmy upadłość 31 grudnia 2008 r. Z większością pracowników doszliśmy do porozumienia i wypłaciliśmy odprawy w wysokości 5-miesięcznych poborów. Rozwiązanie umów o pracę nastąpiło za porozumieniem stron. Czy pracownicy, która jest w 6. miesiącu ciąży i przebywa cały czas na zwolnieniu lekarskim, przysługuje prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego? Porozumienie zostało z nią zawarte w związku z ogłoszeniem upadłości.

Czy przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę może być nabycie uprawnień emerytalnych

Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 stycznia 2008 r., II PZP 13/08).

Wyższe składki dla chałupników

Od 1 marca br. osoba wykonująca pracę nakładczą i równocześnie prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą musi zapłacić składki ubezpieczeniowe od kwoty równej co najmniej najniższej podstawie wymiaru składek dla osób prowadzących firmę.

ZUS nie zawiesi wypłaty emerytury

ZUS będzie wypłacał emeryturę nawet w sytuacji, gdy pracownik po uzyskaniu prawa do emerytury będzie kontynuował zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

Ograniczenia przy zawieraniu umów na czas określony

Umowa o pracę na czas określony jest wygodnym dla pracodawcy sposobem pozyskania pracownika. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach, jakie wiążą się z umowami tego rodzaju, np. związanych z zawarciem trzech umów na czas określony.

27.02.2009

Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 marca 2009 r.

ZUS zwaloryzuje świadczenia od 1 marca

Waloryzacja dotyczy świadczeń przyznanych lub przeliczonych do końca lutego 2009 r. Podwyżka obejmie wszystkie świadczenia wypłacone przez ZUS: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne oraz dodatki do tych świadczeń np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych.

Czy można opłacać w Polsce składki za oddelegowanego cudzoziemca

W maju 2009 r. zamierzamy wejść ze swoimi produktami na rynek hiszpański. Od września 2009 r. zatrudniamy Hiszpana. W Polsce przechodzi szkolenia związane ze swoimi przyszłymi obowiązkami służbowymi. W kwietniu osoba ta zostanie oddelegowana do pracy w Hiszpanii. Jest zgłoszona do ZUS jako pracownik. Czy wysłanie obywatela Hiszpanii do pracy w Hiszpanii jest oddelegowaniem? Czy możemy opłacać za tę osobę składki w ZUS? Czy powinniśmy zgłosić ją do hiszpańskiego ubezpieczenia?

Czy choroba byłego pracownika trwająca przez okres obowiązywania zakazu konkurencji zwalnia zakład pracy z obowiązku wypłaty odszkodowania

Z naszym byłym pracownikiem wiąże nas umowa o zakazie konkurencji obowiązująca przez okres 1 roku po zakończeniu umowy o pracę. Przez ten cały czas pracownik nie mógł wykonywać żadnej pracy, gdyż chorował i pobierał zasiłek z ZUS oraz rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy ta okoliczność zwalnia nasz zakład z obowiązku wypłaty temu pracownikowi odszkodowania?

Czy można zarządzać wizerunkiem pracownika?

Mamy problem w firmie z nieodpowiednio ubierającymi się pracownikami. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem jakichś zasad, ustanowieniem norm. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Jakie są zasady wypłaty odprawy emerytalnej po zmianie ustawy emerytalnej

Od 8 stycznia 2009 r. pracownicy mogą jednocześnie otrzymywać emeryturę i pensję od pracodawcy, bez konieczności rozwiązywania umowy o pracę. W związku z tym powstały wątpliwości, czy takim pracownikom przysługuje odprawa emerytalna.

Ubezpieczenie zdrowotne osób współpracujących

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za osobę współpracującą oblicza, odprowadza do ZUS i finansuje z własnych środków osoba prowadząca działalność gospodarczą.

REKLAMA