REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Jaki urlop dla pracownika młodocianego?

W jaki sposób obliczyć urlop pracownika młodocianego? Jakie okresy wliczają się w tym przypadku do okresu zatrudnienia, od którego zależy urlop?

Jakie zawody będą na topie w 2030 roku?

Oto TOP 6 zawodów, które będą najbardziej poszukiwane w 2030 roku. Sprawdź, jakie kompetencje rozwijać, aby za 10 lat przebierać w ofertach pracy.

Nadgodziny przed godzinami pracy

Nadgodziny przed godzinami pracy – czy coś takiego w ogóle jest możliwe? Kiedy możemy o nich mówić i jak je rozliczać?

REKLAMA

System IMI i delegowanie kierowców - Pakiet Mobilności

System IMI służy do rejestracji delegowania kierowców wykonujących kabotaż lub cross-trade w UE. Nowy obowiązek przewoźników wynika z Pakietu Mobilności, który funkcjonuje od 2 lutego 2022 roku.

102 tys. Obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że pracę w Polsce ma już 102 tys. obywateli Ukrainy, z czego zdecydowana większość (75 proc.) to kobiety.

183 dni pracy za granicą - jak liczyć?

183 dni pracy za granicą - jak je poprawnie liczyć? Limit 183 dni dotyczy dni fizycznej obecności w innym państwie. Jak traktować część dnia spędzoną na oddelegowaniu? Sprawdź umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Minimalna płaca w 2023 roku - ile wyniesie?

Minimalna płaca w 2023 roku - ile najprawdopodobniej wyniesie brutto? Jaka będzie wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę zdaniem ekspertów?

REKLAMA

Pracodawca nie pozwala na wolne w majówkę - co zrobić?

Pracodawca nie zawsze pozwala na wolne w majówkę. Kto musi pracować w majówkę? Co może zrobić pracownik? Czy pracodawca ma do tego prawo?

Należyta staranność przedsiębiorstw a zrównoważony rozwój

BusinessEurope spotkało się dzisiaj z naszymi firmami, aby przedstawić główne założenia projektu dyrektywy w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w obszarze zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Due Dilligence) zaproponowanego przez Komisję Europejską 23 lutego br.

Bez pomocy Polaków, rząd nie poradziłby sobie z uchodźcami - badanie

85% przedsiębiorstw nie obserwuje znaczących zmian w stanie zatrudnienia pracowników z Ukrainy. 47% jest zdania, że gdyby nie pomoc Polaków, rząd zupełnie nie poradziłby sobie z ukraińskimi uchodźcami - wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

Godna, bezpieczna, dobrze nagradzana i uczciwa praca stanowi filar stabilnej rodziny - powiedział Premier

Godna, bezpieczna, dobrze nagradzana i uczciwa praca jest jednym z fundamentów zdrowego, demokratycznego społeczeństwa i stanowi filar stabilnej rodziny; ja i mój rząd zawsze robiliśmy i będziemy robić wszystko, by tak właśnie wyglądała praca w Polsce - oświadczył w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Kalendarz kadrowego - maj 2022

Kalendarz kadrowego na maj 2022 roku to planner kadrowo-płacowy zawierający wszystkie obowiązki miesięczne. Ile wynosi dodatek nocny i wymiar czasu pracy w maju 2022 roku?

Praca ma swoją wielką godność

Ludzka praca ma swoją wielką godność, nie jest ona tylko ekonomiczną koniecznością, bez wypełnienia której nie moglibyśmy zaspokoić życiowych potrzeb – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do zgromadzonych w niedzielę w katedrze wawelskiej w Krakowie z okazji Narodowego Święta Pracy.

Trzynaste emerytury wypłacone

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłaty trzynastej emerytury. ZUS wypłacił w sumie ponad 8,5 mln trzynastek, na łączą kwotę ponad 11,3 mld zł.

Przepisy o pracy zdalnej już wkrótce

Wiceminister rodziny zapowiedział, że na początku września wejdą w życie przepisy regulujące wykonywanie pracy zdalnej. Rozwiązania dotyczące pracy zdalnej mają zastąpić obecne przepisy o telepracy.

Morawiecki: Podnosimy zarobki w służbie zdrowia i dla nauczycieli

Premier Mateusz Morawiecki został zapytany w ramach sesji Q&A (pytań i odpowiedzi) na Facebooku o propozycję podniesienia płac w budżetówce.

Emerytury stażowe

Zachęcamy emerytów i osoby, które są uprawnione do pobierania emerytury, do tego, aby dalej pracowały, jeżeli chcą, jeżeli mogą pracować - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Emerytury stażowe jest to postulat związków zawodowych. Wprowadzenie emerytur stażowych oznaczałoby niższy wiek emerytalny i niższe emerytury.

Wniosek o świadczenie 500 plus do 30 kwietnia!

Trwa przyjmowanie wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego 500 plus. Sprawdź dlaczego warto złożyć wniosek do 30 kwietnia.

Renta socjalna – informacja ZUS

Renta socjalna jest to świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdź komu przysługuje.

Pomoc Ukraińcom w poszukiwaniu pracy i zakładaniu działalności – nowy trend na rynku pracy

Napływ pracowników z Ukrainy jest korzystny dla wielu branż. Przedsiębiorcy wpadli na nowy pomysł. Chcą pomagać Ukraińcom zakładać firmy i zdobywać zlecenia.

Kto będzie pracował 1 i 3 maja

1 maja i 3 maja to dni wolne od pracy, w których obowiązuje zakaz handlu. Sprawdź kogo ten zakaz nie obejmuje. Kto będzie pracował 1 i 3 maja?

Wydłużony urlop rodzicielski dla ojca – czy kosztem urlopu matki?

Do 2 sierpnia 2022 roku Polska musi zaimplementować dyrektywę work-life balance. Dzięki jej wdrożeniu w Kodeksie pracy zostaną wprowadzone zmiany w zakresie urlopów. Co zmieni się w kwestii urlopu rodzicielskiego dla ojca? Czy wydłużenie tego rodzaju urlopu nastąpi kosztem urlopu wykorzystywanego przez matkę?

Nowelizacja Karty nauczyciela z podpisem Prezydenta

Prezydent 28 kwietnia 2022 r. podpisał nowelizację Karty nauczyciela. Celem nowelizacji Karty nauczyciela jest podwyższenie średniego wynagrodzenia nauczycieli. Ustawa wejdzie w życie w dniu następującym po ogłoszeniu.

FORUM KADR I KSIĘGOWOŚCI - 7 czerwca 2022 r.

Takiej konferencji jeszcze nie było !!! Zapraszamy na ogólnopolską konferencję Forum Kadr i Księgowości skierowaną do kadrowych, księgowych oraz biur rachunkowych, która odbędzie się 7 czerwca w Warszawie.

Czy zwyczaj „przedłużania” weekendu może uzasadniać zwolnienie pracownika?

Zbliża się okres majówek, długich weekendów i urlopów pracowników. To czas, w którym pracodawcy dotkliwe odczuwają wciąż aktualną praktykę korzystania przez pracowników ze zwolnień lekarskich w celu przedłużenia wolnego. Powraca w związku z tym pytanie, czy takie krótkie, ale powtarzające się nieobecności mogą stanowić powód do zwolnienia pracownika z pracy?

Praca a krwiodawstwo

Pracownikowi, który wybiera się oddać krew, przysługuje czas wolny od pracy. Jego ilość (1 dzień czy 2 dni) zależy od sytuacji epidemicznej w kraju. Sprawdź co o honorowym oddawaniu krwi przez pracownika mówią przepisy.

Zmiana Polskiego Ładu w trakcie roku - co spowoduje?

Obniżenie stawki podatku PIT w pierwszym progu podatkowym do 12 proc., likwidacja skomplikowanej ulgi dla klasy średniej oraz utrzymanie wprowadzonych na początku roku wyższej kwoty wolnej podatku i wyższego limitu kwoty drugiego progu podatkowego – to w ocenie prawnika Michała Lisawy z kancelarii Baker McKenzie pozytywne aspekty zapowiadanych zmian w Polskim Ładzie.

Firmy są coraz bardziej ostrożne w zwiększaniu zatrudnienia

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) w kwietniu wzrósł o 1 punkt - podało w piątek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Analitycy biura podkreślają, że firmy są coraz bardziej ostrożne w zwiększaniu zatrudnienia.

Sytuacja młodych na rynku pracy

28 kwietnia 2022 r. odbyło się posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Młodzieży. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim sytuacji zawodowej młodych ludzi oraz doradztwa zawodowego w szkołach.

Waloryzacja płac w 2023 r.

Minister rodziny i polityki społecznej poinformowała, że w 2023 r. płaca minimalna zostanie zwaloryzowana dwukrotnie. Wynika to z inflacji wynoszącej ponad 5 proc.

Rezygnacja z urlopu wychowawczego

Urlop wychowawczy jest to świadczenie pracownicze, które reguluje Kodeks pracy. Komu przysługuje urlop wychowawczy? Ile trwa? Czy i w jakich okolicznościach można z niego zrezygnować? Sprawdź co powinien zawierać wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego.

PUE ZUS ma już 10 milionów użytkowników

Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych e-urzędów w Polsce. Już 10 milionów użytkowników korzysta z platformy PUE ZUS.

54 proc. Polaków pozytywnie nastawionych do wolontariatu pracowniczego

54 proc. Polaków uważa, że wolontariat pracowniczy może wzmacniać dobre relacje międzyludzkie, ale co trzeci uważa go za działanie na pokaz - poinformował w czwartek portal Pracuj.pl., powołując się na badanie "Polacy w nowym środowisku pracy. Ewolucja świata zawodowego".

Jest porozumienie między PAŻP a przedstawicielami ZZ KRL

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) podpisała porozumienie z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL). Na spotkaniach omawiano m.in. kwestie dotyczące regulaminu pracy i wynagrodzeń. Czy transport lotniczy w Polsce w najbliższych tygodniach będzie się odbywał bez zaburzeń?

Urlop w wymiarze proporcjonalnym – kiedy przysługuje pracownikowi?

Jeśli pracownik rozpoczyna pracę w ciągu roku, ustala się mu urlop proporcjonalny. Jak to zrobić?

Projekt w sprawie czternastej emerytury już niedługo

Wiceminister rodziny poinformował, że projekt ustawy o czternastej emeryturze będzie przygotowany w najbliższych tygodniach. Dodał również, że świadczenie zostanie wypłacone jesienią zgodnie z mechanizmem złotówka za złotówkę.

Nowelizacja ustawy dotyczącej zatrudniania psychologów w szkołach

Senat zaproponował poprawki do nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Poprawki dotyczą m.in. standardów zatrudnienia w szkołach i przedszkolach specjalistów – pedagogów, psychologów.

Urlop – kiedy 26 dni?

Kiedy pracownik nabywa prawo do 26 dni urlopu? Jakie warunki powinien spełnić, by wybrać się na dłuższy urlop wypoczynkowy?

Do jakich wypadków przy pracy dochodzi w Polsce?

Z winy pracowników dochodzi do 60% wypadków przy pracy w Polsce, ale finansowe konsekwencje tych zdarzeń i tak spoczywają na pracodawcach. Jakie wypadki o pracę zdarzają się w Polsce?

Informacje żądane od kandydata i pracownika - praca

Jakich informacji (danych osobowych) może żądać pracodawca od kandydata do pracy. Jakich może oczekiwać od pracownika?

100 tys. Ukraińców podjęło pracę w Polsce

Minister rodziny i polityki społecznej poinformowała, że od wybuchu wojny pracę w Polsce podjęło 100 tys. Ukraińców. Dodała również, że przygotowywane są kolejne pakiety rozwiązań w kwestii zatrudnienia Ukraińców.

Jakie cechy powinien posiadać najlepszy pracodawca?

Jakie cechy powinien posiadać pracodawca? W jakich firmach chcą pracować polscy specjaliści? Sprawdź co na ten temat mówi raport „Najbardziej Pożądany Pracodawca”.

Święto Pracy 2022 z OPZZ

Z okazji Święta Pracy OPZZ organizuje w tym roku 38 różnych wydarzeń od hasłem: „Pokój, praca, bezpieczeństwo!”.

W Kielcach od 1 maja będzie działał jeden punkt nadawania uchodźcom numeru PESEL

Od 1 maja w Kielcach przestanie działać jeden z punktów nadawania numeru PESEL obywatelom Ukrainy. "Znacznie mniej osób stara się o nadanie numeru PESEL, dlatego do ich obsługi wystarczy jeden punkt przy ulicy Szymanowskiego" – powiedziała PAP wiceprezydent Kielc Agata Wojda.

Zmiany dla pracowników sektora ochrony zdrowia 2022 r.

27 kwietnia 2022 r. odbyło się posiedzenie połączonych sejmowych komisji polityki społecznej i rodziny oraz zdrowia. Na posiedzeniu wiceminister zdrowia zapewniał, że resort podejmuje wiele inicjatyw dotyczących pracowników sektora ochrony zdrowia. Sprawdź na jakie zmiany mogą liczyć pracownicy ochrony zdrowia.

Podniesienie kompetencji cyfrowych pracowników szkół rolniczych

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało o programie szkoleniowym poświęconym zastosowaniu sztucznej inteligencji w rolnictwie. Program będzie obejmował szkoły podległe resortowi rolnictwa. Specjalnie przygotowane pracownie umożliwią w 2022 roku przeszkolenie ponad 200 nauczycieli i 3000 uczniów.

Co z podwyżkami dla nauczycieli od 1 maja 2022 r.?

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży negatywnie zaopiniowała poprawki Senatu do nowelizacji Karty Nauczyciela. W jej myśl wynagrodzenie nauczycieli miało zostać zwiększone o 20 proc., a subwencja oświatowa - o 10 mld zł.

Szkolenia dla diagnostów laboratoryjnych

Ministerstwo Finansów zawarło porozumienie z Krajową Radą Diagnostów Laboratoryjnych. Dzięki porozumieniu na szkolenia diagnostów trafi ok. 26 mln zł.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników

Komisje sejmowe poparły jednogłośnie i skierowały do II czytania projekt ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Projekt zakłada, że rolnicy na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości.

Kolejna tura rozmów z kontrolerami ruchu lotniczego

27 kwietnia 2022 r. odbędzie się kolejna tura rozmów kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL). Na spotkaniu omawiane będą kwestie dotyczące regulaminu pracy i wynagrodzeń.

REKLAMA