Czy możliwe jest jednoczesne pobieranie specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz świadczenia pielęgnacyjnego?
REKLAMA
REKLAMA
- Czym jest świadczenie pielęgnacyjne?
- Kiedy i komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjna?
- Kiedy nie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?
- Ile w 2022 r. wynosi świadczenie pielęgnacyjne?
- Komu przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy?
- Ile w 2022 r. wynosi specjalny zasiłek opiekuńczy?
- Czy możliwe jednoczesne pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego?
- Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 sierpnia 2022 r., sygn. IV SA/Po 345/22
Czym jest świadczenie pielęgnacyjne?
WSA w wyroku wskazał, że: „Istota świadczenia pielęgnacyjnego polega na tym, że Państwo stwarza warunki materialne do realizacji prawnego obowiązku alimentacyjnego poprzez osobistą, stałą lub długotrwałą opiekę nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym członkiem rodziny. Świadczenie pielęgnacyjne nie jest wynagrodzeniem za opiekę (odpłatnością za realizację prawnych obowiązków alimentacyjnych), lecz instytucją prawną, która umożliwia roztoczenie przez osoby utrzymujące się z pracy zarobkowej osobistej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, czyli instytucją prawną, która umożliwia realizację obowiązku alimentacyjnego w powyżej opisany sposób.”.
REKLAMA
Kiedy i komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjna?
Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) opiekunowi faktycznemu dziecka,
3) osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
4) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Kiedy nie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?
- Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
- Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Ile w 2022 r. wynosi świadczenie pielęgnacyjne?
Od 1 stycznia 2022 r. świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2119 zł.
Komu przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy?
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny (czyli m.in. dzieci a także małżonkowie), jeżeli:
1) nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
2) rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
- w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Ile w 2022 r. wynosi specjalny zasiłek opiekuńczy?
W 2022 r. specjalny zasiłek opiekuńczy wynosi 620 zł miesięcznie.
Czy możliwe jednoczesne pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego?
W sytuacji zbiegu uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego - przysługuje jedno z tych świadczeń wybrane przez osobę uprawnioną. Co ważne w przypadku gdy świadczenia te przysługują w związku z opieką nad różnymi osobami, także należy wybrać, które świadczenie chce się pobierać.
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 sierpnia 2022 r., sygn. IV SA/Po 345/22
Zapadł ważny wyrok przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Poznaniu w dniu 11 sierpnia 2022 r., sygn. IV SA/Po 345/22 dot. braku możliwości pobierania przez daną osobę jednocześnie specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz świadczenia pielęgnacyjnego. Osoba uprawniona do pobierania specjalnego zasiłku opiekuńczego i pobierająca ten zasiłek nie może mieć jednocześnie przyznanego prawa do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego. Jednak fakt, że ktoś pobiera specjalny zasiłek opiekuńczy nie wyklucza go z prawa do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, musi tylko dokonać wyboru. Dopuszczalny jest zbieg uprawnień, ale nie kumulatywne pobieranie świadczeń. Warto więc zastanowić się, czy oba świadczenia się należą, a jeśli tak, to wybrać to korzystniejsze - czyli pewnie świadczenie rehabilitacyjne.
Podstawą do takiej interpretacji była norma prawna zawarta w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 615).
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 615).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat