REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy o Ukraińcach na polskim rynku pracy [BADANIE]

Subskrybuj nas na Youtube
Polacy o Ukraińcach na polskim rynku pracy [BADANIE]
Polacy o Ukraińcach na polskim rynku pracy [BADANIE]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak Polacy postrzegają Ukraińców na rynku pracy? Czy zauważamy ich większą obecność i akceptujemy jako współpracowników? Oto wyniki najnowszego badania InterviewMe.

Najważniejsze wnioski z badania

  • Aż 83% Polaków zauważa większą obecność Ukraińców na rynku pracy.
  • Ponad połowa badanych uważa, że Polska potrzebuje pracowników z Ukrainy, chociaż 31% boi się odebrania pracy przez Ukraińca.
  • Aż 88% z nas nie ma nic przeciwko pracy z Ukraińcem.
  • Ponad 30% Polaków ma pozytywne zdanie o ukraińskich pracownikach, a tylko 10% — negatywne.
  • Prawie co czwarty badany nawiązał bliską relację z ukraińskim współpracownikiem.

informacja prasowa

Ukraińscy pracownicy w Polsce

Z badania InterviewMe wynika, że Polacy dostrzegają większą obecność Ukraińców w swoim otoczeniu. Potwierdziło to 83% ankietowanych, a 45% przyznało, że po inwazji Rosji na Ukrainę, w ich pracy pojawili się nowi ukraińscy pracownicy.

REKLAMA

58% Polaków uważa, że nasz rynek pracy potrzebuje pracowników z Ukrainy. Częściej twierdzą tak mężczyźni (63%) niż kobiety (53%). Jednocześnie 27% badanych przyznaje, że korzysta z usług świadczonych przez osoby z Ukrainy.

Badanie pokazuje, iż 88% Polaków nie ma nic przeciwko pracy z Ukraińcami. Nieco bardziej otwarte na naszych wschodnich sąsiadów są kobiety (91% odpowiedzi „nie mam nic przeciwko”) niż mężczyźni (84%).

REKLAMA

Osoby, które nie chcą pracować z Ukraińcami, jako powód najczęściej wskazywały barierę językową, brak zaufania i niechęć do narodu ukraińskiego czy też zaniżanie standardów pracy. Część ankietowanych wskazywała także na roszczeniową postawę Ukraińców.

Czy boimy się utraty pracy i zastąpienia przez Ukraińca? W większości przypadków (69%) – nie. Ważnym czynnikiem jest tu jednak wiek ankietowanego. Odebrania pracy przez obywatela Ukrainy boi się 50% badanych poniżej 26. roku życia. Wśród osób w wieku 55+ obawy te dotyczą 13% badanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zauważyć, iż prawie 2/3 Polaków jest przeciwne dodatkowemu wsparciu dla pracowników z Ukrainy.

Dobre zdanie o wschodnich sąsiadach

Patrząc na wyniki ankiety InterviewMe, wydaje się, że Polacy mają dosyć dobre zdanie o wschodnich sąsiadach. Negatywnie postrzega ich zaledwie 10% badanych. Ukraińców częściej pozytywnie oceniają Polacy, którzy mieli już okazję z nimi pracować.

Sporo polskich pracowników uważa, że Ukraińcy są traktowani w Polsce lepiej. Nieco częściej twierdzą tak osoby, które miały już okazję pracować z naszymi sąsiadami (35% do 28% odpowiedzi „pracodawcy traktują osoby pochodzące z Ukrainy lepiej niż Polaków”).

Jak wygląda kwestia zarobków Ukraińców w Polsce? Wśród badanych, którzy mieli okazję pracować z naszymi sąsiadami, 21% twierdzi, że zarabiają oni więcej od Polaków, a 22% — że tyle samo.

Prawie co czwarty Polak przyznaje, że zdarzyło mu się nawiązać bliską relację (np. przyjaźń lub związek) ze współpracownikiem pochodzenia ukraińskiego. W tym przypadku płeć ankietowanego nie miała żadnego znaczenia.

Do konfliktów z Ukraińcami przyznało się 16% ankietowanych. Częściej byli to mężczyźni (19%) niż kobiety (12%).

„Z badania InterviewMe wynika, że Polacy podchodzą do pracowników z Ukrainy dosyć pozytywnie i nie mają nic przeciwko wspólnej pracy. Cieszy również fakt, że z osobami pochodzenia ukraińskiego częściej nawiązujemy bliskie relacje niż popadamy w konflikty. Z drugiej strony Polacy są zdecydowanie przeciwni dodatkowej pomocy dla pracowników zza wschodniej granicy. Wyraźnie więc widać, że nasi rodacy akceptują obcokrajowców na rynku pracy, jednak pod warunkiem, że funkcjonują oni na tych samych zasadach co Polacy” – komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe

Metodologia badania

Badanie przeprowadzono w dniach 26 lipca 2022 r. — 3 sierpnia 2022 r. i wzięło w nim udział 1285 osób. Respondenci odpowiedzieli w ankiecie na 17 pytań dotyczących obecności Ukraińców na polskim rynku pracy.

Źródło: Informacja prasowa

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co się zmieni?

94% kandydatów do pracy przez brak widełek płacowych w ogłoszeniu rezygnuje z aplikowania, nawet jeśli oferta jest atrakcyjna dla rozwoju ich ścieżki kariery. Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co to oznacza? Czy podanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę będzie obowiązkowe?

Lipiec 2025: jakie zmiany i ważne daty w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych?

Lipiec 2025 r. przyniósł ważne zmiany w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają wpływ na sytuację pracowników, pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, przedsiębiorców, osób bezrobotnych, stażystów i dla wielu innych grup. Wchodzi w życie sporo nowych przepisów - jedne są bardziej niszowe - bo dotyczące np. zatrudnienia w służbach, a drugie mniej, odnoszące się do wielu osób. Przypominamy też jakie są ważne terminy kadrowo-płacowe, które powinny być dochowane w lipcu 2025 r.

Czy certyfikacja ISO nadal ma sens?

Zarządzanie jakością, zarządzanie środowiskowe, systemy zapewniania bezpieczeństwa i higieny pracy czy czystości mikrobiologicznej – nowoczesne organizacje, szczególnie te, działające globalnie, porządkują wewnętrzne procesy własnymi procedurami. Czy w tej sytuacji certyfikacja ISO nadal ma sens? – Bez wątpienia. I to nie tylko po to, żeby zwiększyć konkurencyjność i wiarygodność w oczach kontrahentów – przekonuje Katarzyna Petrusiewicz, ekspert CWS Workwear.

Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

REKLAMA

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

REKLAMA

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

REKLAMA