REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe oferty pracy w branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości?

ManpowerGroup
ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.
Nowe oferty pracy w branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości?
Nowe oferty pracy w branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Blisko co trzecia firma (29%) branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości chce w ostatnim kwartale 2022 roku zatrudniać nowych pracowników.

3 na 10 firm obszaru bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości planuje wzrost zatrudnienia

To dobra informacja dla osób planujących zmianę pracy ponieważ oznacza, że dalszym ciągu stosunkowo łatwo będą mogły znaleźć nowego pracodawcę. Ten sektor rynku jest jednym z nielicznych, które w końcówce roku prognozują zwiększone zapotrzebowanie na nowe ręce do pracy. Tak wynika z najnowszych danych raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, w ramach którego firmy zdradzają swoje plany zatrudnienia na czas od października do końca grudnia. Zmniejszenie liczby etatów przewiduje 22% firm z tej branży, natomiast 42% organizacji chce pozostawić liczbę pracowników na niezmienionym poziomie.

REKLAMA

Autopromocja

Raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” pokazuje, że w ostatnich miesiącach 2022 roku kandydaci poszukujący pracy w sektorze bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości będą mogli liczyć na nowe oferty pracy. Plany rekrutacyjne pracodawców są optymistyczne – prognoza netto zatrudnienia dla tej branży, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr wynosi +6%. W praktyce oznacza to, że nadal większość firm będzie rekrutować nowych pracowników i powiększać swoje zespoły. W ujęciu kwartalnym wskaźnik ten jednak spadł o 7 punktów procentowych, natomiast w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wynik jest niższy o 3 punkty.

– Rynek pracy w branży bankowości i finansów ustabilizował się, jednak nadal widzimy szczególne zapotrzebowanie na stanowiska eksperckie. Pracodawcy poszukują przede wszystkim wysokiej klasy specjalistów, którzy dodatkowo wyróżniają się kompetencjami IT i rozwiniętymi kompetencjami miękkimi. Jest to oczywiście trend związany z nieustannie postępującą cyfryzacją tego sektora. Wyhamowanie wynika również z sytuacji ekonomicznej, mierzymy się z wysoką inflacją, która w połączeniu ze wzrostem oczekiwań finansowych kandydatów i niejednokrotnie potrzebą podniesienia wynagrodzeń zatrudnionych już osób, pochłania dużą część budżetu rocznego. Dodatkowo obserwujemy mniej nowych inwestycji ze względu na niepewną sytuację geopolityczną. Wysoka inflacja sprawia, że przedsiębiorcy wstrzymują swoje plany inwestycyjne, ponieważ nie są w stanie oszacować kosztów, z jakimi przyjdzie im się mierzyć w najbliższej przyszłości. Wszystkie te czynniki składają się na barierę w podejmowaniu ryzyka inwestycyjnego, w tym tworzeniu nowych miejsc pracy – mówi Marta Szymańska, manager rekrutacji stałej w Manpower.

29% pracodawców reprezentujących sektor bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości planowało powiększać swoje zespoły w III kwartale 2022 roku. Prognoza rekrutacyjna na październik-grudzień wskazuje jednak wzrost o 4 punkty procentowe odsetka firm planujących zwolnienia – z 18% na 22%. Pozostawienie zatrudnienia do końca 2022 roku na niezmienionym poziomie przewiduje 42% pracodawców, a to prognoza o 10 punktów procentowych niższa, niż w poprzednim kwartale. 7% pracodawców nie potrafi sprecyzować planów rekrutacyjnych na kolejne miesiące, w poprzednich 3 miesiącach tego roku był to 1%.  

Kandydaci oczekują elastyczności

REKLAMA

Co jest istotne dla osób poszukujących zatrudnienia w branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości? – Kandydaci zwracają uwagę na elastyczność w zakresie czasu, miejsca i godzin pracy. Są przyzwyczajeni do możliwości jakie pojawiły się podczas pandemii, związanych między innymi z home office, przy którym chcą pozostać choćby w częściowym wymiarze. Niezmiennie, obok pobudek finansowych, główną motywacją do zmiany pracy przez kandydatów są możliwości rozwoju. Widoczne jest także zwiększone zainteresowanie stanowiskami w dużych korporacjach, których rozbudowana struktura pozwala na awansowanie w obrębie organizacji. Dla pracodawców natomiast niezwykle ważne jest, by kandydat planował pozostać w firmie na dłużej, dlatego podczas procesów rekrutacyjnych, szczególnie analizuje się motywację do zmiany pracy oraz długość poprzednich zatrudnień – mówi Marcin Pawelec, lider zespołu rekrutacji stałej w Manpower.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak dodaje Marta Szymańska, rekruterzy zauważają większą niż dotychczas ostrożność firm w zatrudnianiu nowych pracowników. – Pracodawcy chcą mieć pewność, że ich decyzja jest obarczona ryzykiem w najmniejszym możliwym stopniu, dlatego wprowadzają do procesu decyzyjnego więcej osób, co wpływa na jego wydłużenie o kolejne etapy. Widzimy też mniejszą elastyczność w kontekście kompetencji danej osoby. Organizacje coraz częściej szukają „kandydata idealnego”, który będzie wymagał minimalnego nakładu w procesie wdrożeniowym – podsumowuje ekspertka.

Plany pracodawców na ostatnie miesiące 2022 roku dla tej branży w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) są bardziej optymistyczne, niż prognozy odnoszące się do polskiego rynku pracy. Prognoza netto zatrudnienia w sektorze bankowości, finansów ubezpieczeń i nieruchomości dla regionu EMEA na IV kwartał bieżącego roku wynosi bowiem +37%.

Bankowość finanse ubezpieczenia nieruchomości zatrudnienie

ManpowerGroup

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA