Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?
REKLAMA
REKLAMA
- Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych 2022 r. ?
- Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych 2022?
- Na jaki okres jest przyznawane prawo do zasiłku?
- Kiedy ma przypadać 180 dni?
- Czy świadczenie przedemerytalne przysługuje po zasiłku dla bezrobotnych?
Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych 2022 r. ?
Jeżeli bezrobotny spełni kryteria do pobierania zasiłku i jest zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy to ma prawo do świadczenia pieniężnego. Świadczenie uległo podwyżce od 1 czerwca 2022 r. Zasiłek przysługuje w wysokości:
REKLAMA
a) 1304,10 zł – w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku
b) 1024,10 zł – w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku.
Dokładna wysokość zasiłku zależy jednak od stażu pracy, im wyższy dotychczasowy staż pracy, tym wyższy zasiłek.
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych 2022?
Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom, które przepracowały minimum 365 dni, w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy, jako osoba bezrobotna. Wymóg jest jednak taki, aby osoba, która przepracowała minimum rok, otrzymywała w tym czasie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Wymiar etatu pozostaje bez znaczenia, mogło to być więc zatrudnienie na 1/2 czy 2/3 etatu.
Na jaki okres jest przyznawane prawo do zasiłku?
Prawo do zasiłku przyznawane jest albo na 180 dni albo na 365 dni. Okres pobierania zasiłku wynosi:
a) 180 dni
– jeżeli bezrobotny mieszka na obszarze powiatu, którego stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju;
b) 365 dni
- jeżeli bezrobotny mieszka na obszarze powiatu, którego stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju;
- jeżeli bezrobotny jest powyżej 50. roku życia oraz posiada co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku,
- jeżeli bezrobotny ma na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek jest także osobą bezrobotną i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez Ciebie lub
- jeżeli bezrobotny samotnie wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat.
Kiedy ma przypadać 180 dni?
Wątpliwie okazało się to kiedy ma przypadać te 180 dni? W związku z tym zapadła uchwała Sądu Najwyższego z dnia 19 lipca 2022 r., III UZP 3/22 – czego dotyczy? Do Sądu Najwyższego trafiło takie pytanie prawne: Czy okres 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1867, dalej: ustawa) powinien przypadać wyłącznie po ostatnim zatrudnieniu ubezpieczonego oraz po rozwiązaniu umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych, czy okres ten może przypadać kiedykolwiek, w czasie aktywności zawodowej pracownika poprzedzającej jego ostatnie zatrudnienie.
Sąd Najwyższy wskazał, że okres 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych z art. 2 ust. 3 ustawy nie musi przypadać w całości wyłącznie po ostatnim zatrudnieniu ubezpieczonego oraz po rozwiązaniu umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych, jeżeli zachodzą okoliczności określone w art. 73 ust. 3 lub 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 690).
Jeżeli więc dojdzie do urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek w danym okresie lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, okres ten ulega przedłużeniu o czas, przez który świadczenie przysługiwałoby jej.
Podobnie, jeżeli bezrobotny, który utracił status bezrobotnego na okres krótszy niż 365 dni z powodu podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, pozarolniczej działalności lub uzyskiwania przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie i zarejestrował się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny w okresie 14 dni od dnia ustania zatrudnienia, zaprzestania wykonywania innej pracy zarobkowej, prowadzenia pozarolniczej działalności, pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia, zaprzestaniu wykonywania innej pracy zarobkowej, prowadzenia pozarolniczej działalności lub osiągania przychodu przekraczającego połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie, posiada prawo do zasiłku na czas skrócony o okres pobierania zasiłku przed utratą statusu bezrobotnego.
Czy świadczenie przedemerytalne przysługuje po zasiłku dla bezrobotnych?
Tak, świadczenie przedemerytalne przysługuje po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Należy jednak spełnić pewne kryteria:
1) dana osoba nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;
2) w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;
3) złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1867).
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 690).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat