REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczne budownictwo pod nadzorem PIP

budownictwo
budownictwo
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W siedzibie Głównego Inspektoratu Pracy 15 września 2022 roku odbyło się kolejne posiedzenie Rady Głównego Inspektora Pracy ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie.

Zapobieganie i ograniczanie zagrożeń

Posiedzenie otworzyła Katarzyna Łażewska-Hrycko Główny Inspektor Pracy wręczając akty powołania nowym członkom rady. Zostali nimi: Mikołaj Moskal – Dyrektor Centrum Koordynacji Szkolenia Operatorów Maszyn w Instytucie Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego należącego do ogólnopolskiej Sieci Badawczej – Łukasiewicz oraz Zdzisław Siwiński – Wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego.

REKLAMA

Autopromocja

Główny Inspektor Pracy podkreśliła, że nadal głównym celem działań Państwowej Inspekcji Pracy będzie zapobieganie i ograniczanie zagrożeń podczas wykonywania pracy w sektorze budowlanym. Zaprezentowała także osiągnięcia urzędu w zakresie ukierunkowanych kontroli dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz działań prewencyjno-promocyjnych.

Najważniejsza poprawa bezpieczeństwa w budownictwie

Przewodniczący Rady Jarosław Leśniewski, Zastępca Głównego Inspektora Pracy, omawiając program posiedzenia stwierdził, że celem działalności rady jest możliwość dzielenia się różnymi spostrzeżeniami na temat stanu bezpieczeństwa na polskich budowach. Służy to dyskusji, która zmierza do wypracowania korzystnych rozwiązań dla poprawy warunków pracy w budownictwie.

Jakub Chojnicki Dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli w Głównym Inspektoracie Pracy przedstawił zebranym wnioski legislacyjne de lege ferenda dotyczące budownictwa jakie skierował Główny Inspektor Pracy do odpowiednich ministerstw. Zwrócił uwagę na konieczność dostosowania obecnych przepisów do zmieniających technologii wykonywania robót budowlanych. Dyrektor Chojnicki omówił także wyniki zintensyfikowanych działań kontrolnych PIP na małych budowach.

REKLAMA

Karolina Główczyńska-Woelke Kierownik Sekcji Wypadków przy Pracy w Departamencie Nadzoru i Kontroli w Głównym Inspektoracie Pracy przygotowała i przedstawiła prezentację pt. „Analiza wypadków przy pracy w budownictwie na podstawie danych Państwowej Inspekcji Pracy”, zaś Michał Wasilewski Dyrektor koordynujący Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie podkreślił konieczność włączenia inwestora w zakres odpowiedzialności za bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy na budowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rada zapoznała się także między innymi z zadaniami Centrum Koordynacji Szkolenia Operatorów Maszyn w Instytucie Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego należącego do ogólnopolskiej Sieci Badawczej – Łukasiewicz oraz z zagadnieniami bezpieczeństwa pracy na budowach, w tym przy eksploatacji urządzeń technicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych - zbliża się ważny termin 31 lipca 2024 r. do tego czasu pewna grupa ubezpieczonych musi opłacić składki macierzyńskie, wypadkowe i chorobowe. Nie można tego przegapić, szczególnie teraz kiedy zbliża się sezon żniw.

Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

REKLAMA

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA