ZFŚS. Jak rozłożyć na pracowników koszty wycieczki?
REKLAMA
REKLAMA
Wycieczka z ZFŚS a przychód pracownika
PYTANIE
REKLAMA
Pytanie dotyczy zakupu usługi transportu autokarem pracowników i ich rodzin na wycieczkę z ZFŚS: czy jest to świadczenie, które musi być przyznane pracownikowi w oparciu o jego kryterium dochodowe czyli należy dzielić koszt transportu na pracowników i ująć to w ich przychodzie, czy też transport nie będzie stanowił ich przychodu., a może opłacić fakturę i nie obciążać pracowników?
ODPOWIEDŹ
Przyjmuje się, że bezpłatny udział pracowników w wycieczkach integracyjnych związanych z działalnością socjalną nie wiąże się z zastosowaniem kryterium dochodowego. Powyższa zasada będzie dotyczyła również poszczególnych kosztów składających się na taką wycieczkę w tym kosztów transportu autokarem. W sytuacji organizowania wycieczki i zakupu transportu autokarem nie występuje przysporzenie majątkowe po stronie pracownika, tym samym można przyjąć, że transport nie będzie stanowił przychodu pracownika.
UZASADNIENIE
Do podstawowych zasad prawa pracy zalicza się zasada zgodnie z którą pracodawca stosownie do możliwości i warunków zaspokaja bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników. Działalność socjalna pracodawców co do zasady prowadzona jest na podstawie przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Przywołana ustawa w szczególności definiuje pojęcie działalności socjalnej którą są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe.
Przyjmuje się że w ramach działalności socjalnej pracodawca ma prawo organizować wycieczki - wyjazdy integracyjne. W takiej sytuacji wyjazdy takie mają charakter powszechnie dostępny (dla wszystkich uprawnionych) i są niezależne od stosowania powszechnego kryterium dochodowego.
Przyjęto się, że koszt wycieczek integracyjnych finansowanych z ZFŚS, w tym przykładowo koszty transportu czy zakwaterowania nie wiąże się z powstaniem po stronie pracowników przychodu - tym samym wydaje się, choć nie jest to uregulowane w przepisach prawa pracy, że dopuszczalnym postępowaniem będzie uregulowanie faktury z tytułu transportu bez obciążania kosztami pracowników, korzystających z wycieczki zorganizowanej w ramach działalności socjalnej.
Podstawa prawna:
art. 2, art. 8 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 923 ze zm.).
Sebastian Kryczka
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat