REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIP, Urlop rodzicielski

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe zasady udzielania urlopów rodzicielskich

Co najmniej 10 dni płatnego urlopu ojcowskiego, dwa miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego, 5 dni urlopu opiekuńczego - to nowe rozwiązania, które znalazły się w przepisach dyrektywy w sprawie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Polska będzie musiała dostosować się do przepisów w ciągu trzech lat.

Jak liczyć zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP po urlopie macierzyńskim

Obowiązujące przepisy przewidują kilka sytuacji w których pracodawca opłacający składki na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za swoich pracowników, będzie zwolniony z obowiązku ich opłacania.

Jak wpisać w świadectwie pracy informację o urlopie rodzicielskim łączonym z pracą

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i z ubezpieczeń społecznych. Podaje się w nim m.in. wymiar wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawę prawną jego udzielenia.

Minimum 4-miesięczny urlop dla każdego z rodziców

Minimum 4-miesięczny, płatny urlop rodzicielski dla każdego z rodziców w całej Unii Europejskiej - takie założenia wprowadza dyrektywa o równowadze między życiem rodzinnym i zawodowym. Dyrektywa przewiduje również 5 dni urlopu opiekuńczego.

Tata na urlopie - duża popularność urlopu rodzicielskiego

Rośnie popularność urlopów rodzicielskich. W styczniu 2019 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 18,1 tys. ojców. Dla porównania, w styczniu 2018 r. z urlopu takiego skorzystało 17,3 tys. ojców.

Nowa dyrektywa ws. urlopu rodzicielskiego

Dyrektywa przewiduje, że część urlopu rodzicielskiego wykorzystywać będzie mogła tylko mama, a część - tylko tata. Polska wypracowała kompromis w tej sprawie.

Urlop rodzicielski dla ojca 2019

Pracownik, w tym ojciec dziecka, ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 32 albo 34 tygodni. W tym celu należy złożyć pisemny wniosek.

Apel PIP ws. szczepień pracowników

Państwowa Inspekcja Pracy zaapelowała do pracodawców i przedsiębiorców o podjęcie działań organizacyjnych i profilaktycznych w celu ograniczenia ryzyka zachorowania na odrę wśród osób pracujących.

Duże zmiany w urlopach rodzicielskich, wychowawczych i opiece

Na pracowników czekają ważne zmiany w zasadach przysługiwania urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego - wynika z projektu dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Ponadto pracownicy mają zyskać 5 dni urlopu na opiekę nad krewnym.

Łamanie praw pracowniczych - gdzie zgłosić

Podstawowym organem, który został powołany do sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy jest Państwowa Inspekcja Pracy. Co grozi pracodawcy za łamanie praw pracowniczych?

Wniosek o roczny urlop macierzyński i rodzicielski 2019 - wzór

"Roczny urlop macierzyński" obejmuje dwa urlopy: macierzyński i rodzicielski. Jakie są zasady jego udzielenia? Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie "rocznego urlopu macierzyńskiego".

Zmiany w ustawie o PIP

Pracownicy wykonujący czynności kontrolne, a także pracownicy nadzorujący takie czynności będą mieli obowiązek składania pisemnego oświadczenia o zatrudnieniu członków ich rodzin w kontrolowanych firmach. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Urlop rodzicielski 2019 – wniosek, dokumenty

Urlop rodzicielski udzielany jest wyłącznie na wniosek pracownika. Ważny jest termin złożenia wniosku. Do wniosku o urlop rodzicielski należy dołączyć odpowiednie dokumenty.

Urlop rodzicielski 2019 – zasady korzystania, wzór wniosku

Urlop rodzicielski udzielany jest wyłącznie na wniosek rodzica. Jakie są zasady korzystania oraz wymiar urlopu rodzicielskiego w 2019 roku? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami i pobierz wzór wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego.

Poprawki do nowelizacji ustawy o PIP - opinia Senatu

Senat negatywnie zaopiniował poprawki do nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek składania przez kontrolerów PIP pisemnych oświadczeń o prowadzeniu albo nieprowadzeniu przez osobę najbliższą działalności gospodarczej, której przedmiot pokrywa się z przedmiotem kontroli prowadzonej przez tego pracownika.

Zatrudnienie cudzoziemca 2018/2019 - obowiązki i kary

Zatrudnienie cudzoziemca to obecnie w Polsce bardzo popularna metoda na uzupełnienie braków kadrowych (zezwolenie na pracę, oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy). Pracodawca musi pamiętać, że zatrudnienie pracownika spoza granic naszego kraju wiąże się z szeregiem obowiązków. Niedopełnienie ich może skutkować karą grzywny, ograniczenia wolności i pozbawienia wolności.

Zmiany w dokumentacji pracowniczej ułatwią kontrolę PIP

Zmiany w zasadach prowadzenia dokumentacji pracowniczej, które zostały uchwalone przez Sejm podczas 69. posiedzenia izby, ułatwią pracę pracodawcy, ale i kontrolę PIP. W razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wszelkie dowody na przestrzeganie przepisów powinny być dostępne od ręki.

Jak polski pracodawca oszukuje pracownika z Ukrainy?

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy często odbywa się poza granicami polskiego prawa. Cudzoziemcy pracują na czarno, nie otrzymują wynagrodzeń za wykonaną już pracę, są straszeni deportacją. Pracodawcy zapewniają o legalnym zatrudnieniu, po czym wykorzystują Ukraińców i zostawiają bez wypłaty pensji. Jednak nie zawsze cała wina leży po stronie zatrudniającego.

Brak umowy o pracę i wynagrodzenia - co ma zrobić pracownik

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, umowa o pracę powinna zostać zawarta na piśmie. Co jeśli pracodawca zatrudnił pracownika bez umowy, następnie zwolnił i nie wypłacił wynagrodzenia?

Urlopy dla rodziców w 2019 r. – macierzyński, rodzicielski, wychowawczy, ojcowski

Rodzicom-pracownikom przysługują różne rodzaje urlopów do wykorzystania w celu opieki nad dzieckiem. Kodeks pracy reguluje m.in. zasady udzielania urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. Warto wiedzieć, jak w 2019 r. kształtują się uprawnienia pracowników w tym zakresie.

Zasiłek macierzyński za część urlopu rodzicielskiego u kolejnego pracodawcy

Za czas urlopu rodzicielskiego należy się zasiłek macierzyński. Pracownica nie wykorzystała pełnego wymiaru zasiłku za czas urlopu rodzicielskiego u poprzedniego płatnika. Złożyła wniosek o udzielenie 2 tygodni urlopu rodzicielskiego. Czy pracodawca ma obowiązek wypłacić zasiłek macierzyński za tę część urlopu?

PIP: ponad 300 skarg w związku z upałami

Państwowa Inspekcja Pracy otrzymała ponad 300 skarg od pracowników w związku z upałami. Głównym zastrzeżeniem był brak zimnych napojów i wysoka temperatura w miejscu pracy.

Jak wyliczyć kwotę zasiłku macierzyńskiego pracownicy, która łączy urlop rodzicielski z pracą

W przypadku gdy ubezpieczony będący pracownikiem łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wysokość zasiłku macierzyńskiego należy obniżyć.

PIP apeluje o skrócenie czasu pracy podczas upałów

Z uwagi na panujące wysokie temperatury, Główny Inspektor Pracy zaapelował do pracodawców o skrócenie czasu pracy swoim pracownikom.

Kontrole PIP w sprawie zaległych urlopów

W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła liczne kontrole, dzięki którym wyegzekwowała zaległy urlop wypoczynkowy dla pracowników. Zdaniem eksperta, potrzebna jest zmiana w przepisach prawa pracy w zakresie wykorzystywania urlopów wypoczynkowych.

Obowiązki pracodawcy w związku z zawarciem kolejnej umowy o pracę na czas określony

Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony rodzi wobec pracodawcy poszczególne obowiązki takie jak badania lekarskie czy szkolenie w zakresie bhp.

Unijny projekt zmian w urlopach rodzicielskich

Polska nie poparła unijnych zmian w przepisach dotyczących urlopów rodzicielskich. Projekt zmian zakłada m.in. wykorzystanie co najmniej czterech miesięcy urlopu rodzicielskiego przez ojców. W przypadku jego niewykorzystania, urlop ten przepada.

Uprawnienia pracownika-ojca po urodzeniu dziecka 2018/2019

Przepisy Kodeksu pracy określają szereg praw dla pracowników-ojców, m.in. urlop ojcowski, urlop rodzicielski czy urlop wychowawczy. Z jakich innych uprawnień rodzicielskich może korzystać ojciec dziecka?

Nowa umowa o pomocy przy zbiorach w 2018 r.

18 maja 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z tym, rolnicy zatrudniający do pomocy przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, ziół powinni zawierać nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej - umowę o pomocy przy zbiorach.

Urlop wypoczynkowy po urlopach związanych z rodzicielstwem

Jeżeli Twój urlop macierzyński, rodzicielski czy wychowawczy właśnie dobiega końca i planujesz powrót do pracy, pamiętaj, że możesz skorzystać jeszcze z zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. A na jakich zasadach? O tym poniżej, ponieważ zasady nie są identyczne dla każdego z wymienionych rodzajów urlopów.

Złożenie wniosku o urlop rodzicielski w okresie wypowiedzenia

Pracownik przebywający na urlopie rodzicielskim jest chroniony w szczególny sposób. Co w przypadku, gdy pracownik złoży wniosek o urlop rodzicielski w okresie wypowiedzenia?

PIP zapowiedział kontrole w sklepach w dniu 11 marca 2018 r.

Pierwsza niedziela bez handlu przypada 11 marca br. Państwowa Inspekcja Pracy w tym dniu przeprowadzi kontrole w zakresie przestrzegania przepisów ograniczających handel w niedziele. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a przy złośliwym i uporczywym łamaniu przepisów ustawy grozić ma kara ograniczenia wolności.

Urlopy związane z rodzicielstwem w 2018 r. - urlop rodzicielski, macierzyński i ojcowski

Pracownik-rodzic ma prawo skorzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy urlopu ojcowskiego. Zasady udzielania urlopów regulują przepisy Kodeksu pracy. Jak te uprawnienia kształtują się w 2018 roku?

Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim a składki na FP i FGŚP

Przepisy prawa pozwalają pracodawcy korzystać z wielu zwolnień z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pieniężnych. Czy w trakcie łączenia przez pracownika pracy z urlopem rodzicielskim można korzystać ze zwolnienia ze składek na FP i FGŚP?

Problem z ewidencjonowaniem godzin wykonania zlecenia

W 2017 r. firmy miały duży problem ze sposobem potwierdzania liczby godzin wykonywania zleceń lub świadczenia usług, ich ewidencji - wynika z danych PIP. Przepisy nie określają, w jaki sposób należy to robić.

Urlop wychowawczy w 2018 r. - ile trwa, wniosek-wzór

Wymiar urlopu wychowawczego w 2018 roku to maksymalnie 36 miesięcy. Rodzice mogą skorzystać z urlopu wychowawczego do momentu ukończenia przez dziecko 6 roku życia. O czym warto pamiętać przy składaniu wniosku o urlop? Przedstawiamy wzór wniosku o urlop wychowawczy.

Urlopy rodzicielskie dla doktorantów - zmiany w 2018 r.

Wprowadzenie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego dla doktorantów na zasadach określonych w Kodeksie pracy - to nowe rozwiązania w szkolnictwie wyższym. Zniesiony będzie też obowiązek habilitacji. Przewiduje się, że zmiany wejdą w życie w 2018 r.

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego

Przepisy Kodeksu pracy dają pracownikowi możliwość rezygnacji z udzielonego mu przez pracodawcę urlopu rodzicielskiego niezależnie od tego na jakiej podstawie urlop ten został udzielony. Ustawodawca przewidział dwie możliwości, dwa sposoby udzielenia urlopu rodzicielskiego.

Kogo PIP skontroluje w 2018 r.?

W 2018 roku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) planuje przeprowadzić w całym kraju 72 tys. kontroli. Szczególną uwagą PIP objęte będą obszary prawnej ochrony pracy i związane z bezpieczeństwem oraz ochroną życia i zdrowia pracowników.

Duża popularność urlopów rodzicielskich i ojcowskich w I półroczu 2017 r.

Pierwsze półrocze 2017 r. to rekordowa ilość osób przebywających na urlopie rodzicielskim i ojcowskim. Na tak intensywny wzrost wpłynęło wiele czynników.

Nowe druki ZUS o zasiłek macierzyński

ZUS udostępnił nowe, uproszczone druki m.in. wniosek o zasiłek macierzyński - nowy symbol ZAM (zastąpił dotychczasowy ZAS-54), wniosek o skrócenie lub wstrzymanie okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego - nowy symbol ZUR (zastąpił ZUS-ZS-WUR-01), oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do 8 lat - ZAS-23.

Przestrzeganie przepisów o stawce godzinowej - wyniki kontroli PIP

Za nieprzestrzeganie przepisów o minimalnej stawce godzinowej, pracodawcom grożą wysokie kary. Zdecydowana większość pracodawców przestrzega nowych wymogów - wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Wysokość stawki godzinowej w 2017 roku wynosi 13 zł brutto.

Urlop rodzicielski w liczbach 2017 r.

Z danych resortu pracy wynika, że od stycznia do maja 2017 roku z urlopu rodzicielskiego skorzystało 252,1 tys. osób. Po narodzinach dziecka rodzice mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego.

Nowy Kodeks pracy w 2018 r. - jakie zmiany?

Prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje zwiększenie ochrony stosunku pracy pracowników oraz ich rodzin, którzy będą korzystali z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma czas do końca marca 2018 r. opracować nowy Kodeks pracy.

Zwiększenie sankcji za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Stale rośnie liczba cudzoziemców, którzy wykonują prace bez zezwolenia. Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy należy zwiększyć sankcje za naruszenie przepisów dotyczących powierzania cudzoziemcowi nielegalnego zatrudnienia.

Delegowanie pracowników po 18 czerwca 2016 r. - jakie kary?

18 czerwca 2016 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące delegowania pracowników. Nowa ustawa umożliwiła zagranicznym inspekcjom nakładanie kar za łamanie przepisów o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług.

Zmiany w urlopie rodzicielskim - większa ochrona przed zwolnieniem

Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać najpóźniej do ukończenia przez dziecko 12 lat - taką propozycję przedstawiła Komisja Europejska. Obecnie z urlopu rodzicielskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Opiekunowie dzięki temu zyskają dłuższą ochronę przed zwolnieniem.

Zmiany w prawie dla pracujących rodziców

Nowy projektu dyrektywy unijnej w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów zakłada zmiany w uprawnieniach rodzicielskich, wprowadzając m.in. urlop opiekuńczy. Jak propozycje zmian oceniają Pracodawcy RP?

Urlop macierzyński w 2017 r.

Urlop macierzyński to obowiązkowy urlop związany z narodzinami dziecka. Jego wymiar oraz zasady na jakich jest udzielany reguluje kodeks pracy.

Wymiar urlopu rodzicielskiego w 2017 r.

Urlop rodzicielski jest po urlopie macierzyńskim kolejnym okresem przeznaczonym na opiekę nad dzieckiem. Zmiany z 2 stycznia 2016 r. włączyły do okresu urlopu rodzicielskiego, istniejący wcześniej dodatkowy urlop macierzyński wydłużając tym samym jego wymiar.

REKLAMA