Apel PIP ws. szczepień pracowników
REKLAMA
REKLAMA
W związku ze stwierdzonym w ostatnim czasie wzrostem liczby przypadków odry w Polsce, główny inspektor pracy zaapelował do pracodawców i przedsiębiorców o podjęcie działań organizacyjnych i profilaktycznych w celu ograniczenia ryzyka zachorowania na odrę wśród osób pracujących.
REKLAMA
Zgodnie z art. 226 pkt 1 Kodeksu pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm.) pracodawca ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko. W myśl art. 2221 Kodeksu pracy, w przypadku zatrudniania pracowników w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca jest obowiązany stosować wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli jest to niemożliwe - ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Ponadto pracodawca jest zobligowany do prowadzenia rejestru prac narażających pracowników na działanie szkodliwych czynników biologicznych oraz rejestru pracowników zatrudnionych przy takich pracach.
Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Prowadzenie i przechowywanie po zmianach od 1 stycznia 2019 r.
Sposoby zmniejszenia ryzyka dla zagrożeń czynnikami biologicznymi wskazane zostały w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz. U. z 2005 r., poz. 716, ze zm. Dz. U. z 2008 r., poz. 288). Jednym ze sposobów ograniczenia ryzyka dla czynników biologicznych są szczepienia ochronne przeprowadzane przez pracodawcę i na jego koszt na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 2012 r. w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności (Dz. U. z 2012 r. poz. 40).
Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę, że stosowanie szczepień ochronnych ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu zachorowaniom na odrę i ze względu na wysoką zaraźliwość choroby oraz jej przenoszenie się drogą powietrzną, nie może być zastąpione jakimikolwiek innymi środkami ochrony. Program szczepień ochronnych na rok 2019 ogłoszony został w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia z 2018 r., pozycja 104. Dodatkowe informacje na temat działań profilaktycznych można uzyskać na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego (gis.gov.pl) i właściwych terytorialnie Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat