Zmiany w ustawie o PIP
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek składania przez pracowników PIP pisemnych oświadczeń o zatrudnieniu członków ich rodzin w kontrolowanych firmach – zakłada nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, którą podpisał prezydent 29 listopada 2018 r.
REKLAMA
Nowela jest reakcją sejmowej komisji do spraw petycji na prośbę skierowaną przez obywatela. Nowe przepisy mają m.in. zapewnić przejrzystość działalności gospodarczej prowadzonej przez członków rodziny inspektorów pracy, jeśli ma ona związek z działalnością kontrolną prowadzoną przez tych inspektorów.
Oświadczenie pracownika PIP będzie dotyczyło wykonywania przez osobę najbliższą działalności gospodarczej oraz czynności na podstawie stosunku pracy lub innej podstawie prawnej, które mogą być przedmiotem kontroli prowadzonych przez organy PIP.
Obowiązek składnia pisemnego oświadczenia mają pracownicy wykonujący czynności kontrolne, a także pracownicy nadzorujący takie czynności.
Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami
Oświadczenie składa się w terminie 30 dni od dnia zatrudnienia pracownika na danym stanowisku. Również w ciągu 30 dni pracownik powinien dokonać aktualizacji oświadczenia, jeśli pojawią się nowe informacje o zatrudnieniu jego najbliższych w kontrolowanej przez PIP firmie.
Według kodeksu karnego za osobę najbliższą uważani są: "małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu". Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Do zakresu działania Państwowej Inspekcji Pracy należy m.in. kontrola przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przez pracodawców, oraz przepisów dotyczących stosunku pracy, czy wynagrodzenia za pracę. Działania kontrolno-nadzorcze PIP skoncentrowane są przede wszystkim w firmach, w których występuje zdiagnozowany wcześniej zły stan ochrony pracy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat