| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Nowa umowa o pomocy przy zbiorach w 2018 r.

Nowa umowa o pomocy przy zbiorach w 2018 r.

18 maja 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z tym, rolnicy zatrudniający do pomocy przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, ziół powinni zawierać nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej - umowę o pomocy przy zbiorach.

Już przy tegorocznych zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu ziół i roślin zielarskich, rolnicy powinni zatrudniać osoby, które ich wspomagają na podstawie nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej - umowy o pomocy przy zbiorach. Pomocnik powinien być zgłoszony do ubezpieczenia społecznego.

18 maja 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Celem nowelizacji jest m.in. uregulowanie zagadnień związanych z zabezpieczeniem społecznym pomocnika rolnika przy zbiorach.

Ustawa wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej - umowy o pomocy przy zbiorach. Celem nowych przepisów jest wyeliminowanie zatrudnienia na czarno osób dorywczo pomagających rolnikom, z także zawierania z nimi umów o dzieło, które nie oddają charakteru pracy, jaką jest pomoc przy zbiorach. Zgodnie z ustawą wykonywanie czynności przez osobę będąca stroną takiej umowy nie stanowi zatrudnienia w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. W zakresie nieuregulowanym w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego. Co więcej, do wynagrodzenia pomocnika rolnika nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Zgodnie z nowymi przepisami umowa o pomocy przy zbiorach powinna być zawarta na piśmie przed rozpoczęciem świadczenia pomocy przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich. Łączny czas świadczenia pomocy przy zbiorach nie może przekroczyć 180 dni w roku kalendarzowym. Przed podpisaniem umowy pomocnik rolnika powinien złożyć deklarację o liczbie dni w danym roku przez jakie będzie świadczył pomoc. Każdej ze stron umowy o pomoc przy zbiorach przysługuje prawo jej wypowiedzenia. Umowa ulega rozwiązaniu z upływem dnia, w którym została wypowiedziana, chyba że strony w umowie postanowiły inaczej.

Polecamy: RODO dla kadrowych i HR. Wzory dokumentów z objaśnieniami

Rolnik powierzający pracę pomocnikowi ma obowiązek zapewnić mu odpowiednie narzędzia niezbędne do pomocy przy zbiorach. Ponadto pomocnik podlega z mocy ustawy ubezpieczeniu chorobowemu, macierzyńskiemu i wypadkowemu. Obowiązkiem rolnika jest zgłoszenie pomocnika do ubezpieczenia społecznego oraz opłacenie składki należnej za dany miesiąc.  Zgłoszenia do ubezpieczenia należy dokonać  w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy, lecz nie później niż przed upływem okresu na który została zawarta.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »