REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wyliczyć kwotę zasiłku macierzyńskiego pracownicy, która łączy urlop rodzicielski z pracą

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Jak wyliczyć kwotę zasiłku macierzyńskiego pracownicy, która łączy urlop rodzicielski z pracą/ fot. Fotolia
Jak wyliczyć kwotę zasiłku macierzyńskiego pracownicy, która łączy urlop rodzicielski z pracą/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku gdy ubezpieczony będący pracownikiem łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wysokość zasiłku macierzyńskiego należy obniżyć.

Jak prawidłowo wyliczyć kwotę zasiłku macierzyńskiego pracownicy, która łączy urlop rodzicielski z pracą

Autopromocja

Problem

Jedna z naszych pracownic, zatrudniona na 3/4 etatu z wynagrodzeniem miesięcznym w kwocie 4800 zł, przebywa na urlopie rodzicielskim. Od 1 lipca 2018 r. zamierza łączyć ten urlop z pracą wykonywaną na 1/2 etatu przez okres 8 tygodni. Jak obliczyć przysługujący jej zasiłek za ten czas (pracownica otrzymuje 80% podstawy jego wymiaru)? - pyta Czytelnik z Bełchatowa.

Rada

Wysokość zasiłku macierzyńskiego należy pomniejszyć proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym Państwa pracownica będzie wykonywać pracę i jednocześnie korzystać z urlopu rodzicielskiego. Stawka dzienna zasiłku powinna zostać obniżona o 2/3. Szczegóły w uzasadnieniu.

Uzasadnienie

W przypadku gdy ubezpieczony będący pracownikiem łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wysokość zasiłku macierzyńskiego należy obniżyć. Wielkość tego obniżenia ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym ubezpieczony wykonuje pracę w czasie korzystania z tego urlopu. Należy zaznaczyć, że w takiej sytuacji nie zmienia się podstawa wymiaru zasiłku - nie należy jej przeliczać. Jest tak, ponieważ podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli pomiędzy okresami pobierania zasiłków (zarówno tego samego, jak i innego rodzaju) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej). Wysokość zasiłku macierzyńskiego powinna więc zostać obniżona o tę część, która wynika z podzielenia wymiaru czasu pracy podjętej w czasie urlopu rodzicielskiego przez wymiar czasu pracy wykonywanej przed urlopem rodzicielskim, a wcześniej przed urlopem macierzyńskim.

Zatem należy proporcjonalnie obniżyć wysokość zasiłku, tj. jego stawki dziennej, stosownie do wymiaru czasu pracy (po obniżeniu), w jakim Państwa pracownica będzie wykonywać pracę w czasie urlopu rodzicielskiego. Zasiłek macierzyński zostanie zmniejszony o 2/3 (wysokość etatu po zmianie należy podzielić przez wysokość etatu przed zmianą, tj. 1/2 : 3/4 = 2/3).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

PRZYKŁAD

Podstawa wymiaru zasiłku pracownicy, o której mowa w problemie, wynosi 4141,92 zł (4800 zł po pomniejszeniu o składki finansowane przez ubezpieczoną - 13,71%), a stawkę dzienną zasiłku stanowi kwota 110,45 zł [138,06 zł (4141,92 zł : 30) × 80%]. Aby obliczyć zasiłek macierzyński za lipec 2018 r., dzienną 80% stawkę zasiłku należy obniżyć proporcjonalnie do aktualnego wymiaru czasu pracy, tj. o 73,63 zł (110,45 zł × 2/3 = 73,63 zł). Stawka dzienna zasiłku (80%) po obniżeniu wynosi 36,82 zł (110,45 zł - 73,63 zł = 36,82 zł). Pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za lipiec 2018 r. w wysokości 1141,42 zł (36,82 zł × 31 dni), a za okres 8 tygodni łączenia pracy na 1/2 etatu z urlopem rodzicielskim × 2061,92 zł (56 dni × 36,82 zł). Przysługujące pracownicy wynagrodzenie za pracę w wymiarze obniżonym do 1/2 etatu również należy odpowiednio obniżyć. Wynagrodzenie w kwocie 4800 zł zostało bowiem ustalone w umowie o pracę za 3/4 etatu. Natomiast od 1 lipca 2018 r. ta część etatu zostanie podzielona na pracę i pobieranie zasiłku macierzyńskiego jednocześnie w czasie trwającego urlopu rodzicielskiego. Za pracę w wymiarze 1/2 etatu pracownicy przysługuje wynagrodzenie w wysokości 3200 zł [(4800 zł × 1/2) : 3/4 = 3200 zł]. Pracownicy przysługuje:

 • za lipiec 2018 r.: zasiłek macierzyński - 1141,42 zł (36,82 zł × 31 dni łączenia pracy z urlopem rodzicielskim) oraz wynagrodzenie za pracę - 3200 zł,

 • za sierpień 2018 r.: zasiłek macierzyński - 1583,20 zł, tj.:

- 920,50 zł (36,82 zł × 25 dni łączenia pracy z urlopem rodzicielskim),

- 662,70 zł (110,45 zł × 6 dni przebywania wyłącznie na urlopie rodzicielskim).

Należy przypomnieć, że ubezpieczona, która urodziła dziecko albo przyjęła dziecko na wychowanie, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony w Kodeksie pracy jako okres urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:

 • 32 tygodni (224 dni) - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie/przyjęcia jednego dziecka na wychowanie,
 • 34 tygodni (238 dni) - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie/przyjęcia więcej niż jednego dziecka na wychowanie.

Ubezpieczony będący pracownikiem, pobierający zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego, może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udzielił urlopu, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Podjęcie pracy w czasie urlopu rodzicielskiego następuje na pisemny wniosek pracownika złożony w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. We wniosku pracownik wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy. W takim przypadku należy obniżyć zasiłek macierzyński. Miesięczny zasiłek macierzyński w przypadku ubezpieczonej będącej pracownicą, która w terminie 21 dni po porodzie złożyła wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (32 tygodnie w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie), wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Wymiar urlopu rodzicielskiego (i jednocześnie okres pobierania zasiłku macierzyńskiego za ten urlop) dla pracownika, który łączy urlop rodzicielski z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części. Wydłużenie to nie może przekraczać:

 • 64 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
 • 68 tygodni - w przypadkach urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

PODSTAWA PRAWNA:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  REKLAMA

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA