REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Okres nieskładkowy, świadczenia emerytalno-rentowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia, których tematyka obejmuje m.in. świadczenia emerytalno-rentowe, zasiłki i dokumentację ubezpieczeniową.

Zawieszenie wypłat emerytur - nowelizacja ustawy

Projekt ustawy nowelizującej ustawę o emeryturach i rentach z FUS przewiduje m.in. obowiązkowe zawieszenie wypłat emerytur w przypadku nierozwiązania stosunku pracy.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS w Warszawie zaprasza na wykład na temat rozpatrywania uprawnień i przyznawania świadczeń osobom zamieszkałym za granicą lub posiadającym zagraniczne okresy ubezpieczenia. ZUS w Warszawie zaprasza także na szkolenie z zakresu BHP.

Różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – zgodny z Konstytucją RP

Zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją, co nie znaczy, że nie można tej zasady zmienić. Trybunał Konstytucyjny dopuścił możliwość zrównania wieku emerytalnego (sygn. akt K 63/07).

Emerytury i renty - jednakowa dla wszystkich kwotowa waloryzacja świadczeń

Jednakowa dla wszystkich emerytów i rencistów kwotowa waloryzacja świadczeń może być niesprawiedliwa społecznie i niezgodna z konstytucją - ostrzega Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

System emerytalny - propozycje zwiększające elastyczność i efektywność OFE

Postulaty szefów OFE w sprawie systemu emerytalnego, przedstawione podczas spotkania z premierem, to minireforma polegająca na zwiększeniu elastyczności i efektywności działania funduszy - uważa główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

OFE powinny działać na rzecz emerytów

Premier Donald Tusk oczekuje, że otwarte fundusze emerytalne (OFE) poprawią swą efektywność, zwiększą konkurencyjność i będą działać na rzecz emerytów, a nie we własnym interesie.

Wykorzystanie funduszy z FRD niekorzystne dla przyszłych emerytów

Rząd zdecydował o przesunięciu 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Chodzi o uzupełnienie funduszu emerytalnego i zapewnienie wypłaty bieżących emerytur. Pracodawcy RP stanowczo protestują przeciwko wykorzystaniu funduszy z FRD w tym roku.

Będą pieniądze na wypłaty bieżących emerytur

Rząd zdecydował o przesunięciu 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Chodzi o uzupełnienie funduszu emerytalnego i zapewnienie wypłaty bieżących emerytur.

Prawo wyboru świadczenia emerytalnego

Uniemożliwienie uprawnionemu wyboru emerytury, z jakiej chce korzystać – mundurowej lub „cywilnej”, jest zgodne z Konstytucją RP.

Coroczny dodatek pieniężny dla emerytów i rencistów

Na odbywającym się dzisiaj, 3 marca, posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy o corocznym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów oraz innych świadczeniobiorców. Projekt określa warunki nabywania prawa do corocznego dodatku pieniężnego oraz zasady jego wypłaty i finansowania.

Niekonstytucyjna emerytura po 15 latach

Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o uznanie niekonstytucyjności przepisów umożliwiających przechodzenie na emeryturę policjantom i wojskowym po 15 latach służby. RPO skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie przepisów ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji.

Dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe

Do 30 czerwca 2009 r. z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę podlegałem obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym. Obecnie nigdzie nie jestem zatrudniony, ale chciałbym opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Czy jest taka możliwość?

Pożyczki dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają zapewnić Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych (FUS) uzyskiwanie nieoprocentowanej pożyczki z budżetu państwa oraz z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD).

ZUS przelicza emerytury i renty z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego

Emeryci i renciści mogą przeliczyć swoje świadczenia w związku z możliwością uwzględnienia wynagrodzenia minimalnego za tzw. "okresy zerowe", w których niemożliwe było ustalenie faktycznego wynagrodzenia. Każdy, kto do 31 grudnia złoży do ZUS wniosek o przeliczenie, może liczyć na wyrównanie świadczenia za cały 2009 r.

Ponowne ustalenie kapitału początkowego

W czerwcu 2008 r. nabyłem uprawnienia emerytalne. Nie mogłem jednak uzyskać od mojego pracodawcy dokumentu ZUA potwierdzającego wysokość moich zarobków za okres 17 miesięcy w latach 1967–1989, co znacznie obniżyło wysokość mojej emerytury, gdyż ZUS za wymieniony okres przyjął zerowe dochody. Czy mam szansę zmienić wysokość mojej emerytury?

Wcześniej na emeryturę

Z prawa do wcześniejszej emerytury mogą skorzystać m.in. mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat, jeżeli udowodnią okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat albo 25 lat w przypadku orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.

Emerytura i renta w Polsce i USA

Obywatele polscy zamieszkali w Polsce lub w USA, którzy ubiegają się o prawo do amerykańskich świadczeń emerytalno-rentowych, muszą być traktowani przez amerykańską instytucję ubezpieczeniową tak samo jak obywatele tego kraju.

Wypłata emerytury pomostowej po śmierci wnioskodawcy

Mój mąż złożył wniosek o emeryturę pomostową, niestety Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał decyzję przyznającą mu to świadczenie kilka dni po jego śmierci. Czy w takiej sytuacji jako żona mam prawo do tego świadczenia?

Jakie są, w zakresie emerytur i rent, skutki umowy między Polską a USA o zabezpieczeniu społecznym

Od 1 marca 2009 r. obowiązuje umowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o zabezpieczeniu społecznym. Umowa reguluje sytuację osób, które ubiegają się o emeryturę lub rentę i podlegały ubezpieczeniom społecznym w obu krajach.

Emerytura w przypadku okresów ubezpieczenia za granicą

W przypadku posiadania okresów ubezpieczenia za granicą wniosek o przyznanie świadczenia emerytalnego składa się w kraju, w którym zainteresowany ma stały adres zamieszkania.

Przejście z renty na emeryturę

ZUS z urzędu przyznaje emeryturę zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny.

Jak często ZUS dolicza do emerytury nowy staż

Nasz pracownik uprawniony do emerytury wciąż prosi nas o wydawanie mu zaświadczeń w celu złożenia w ZUS. Jak często istnieje możliwość doliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia i jak często powinniśmy składać w ZUS zaświadczenia o przychodach naszych pracowników? Czy są jakieś specjalne druki, które by nam ułatwiły wywiązywanie się z tego obowiązku?

Czy przy ustalaniu prawa do wcześniejszej emerytury dla 60-letnich mężczyzn ZUS wliczy okresy pracy za granicą

Od 8 maja 2008 r. prawo do emerytury uzyskali 60-letni mężczyźni (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.), którzy mają 35-letni okres składkowy i nieskładkowy. Nie zawsze osoba, która stara się o wcześniejszą emeryturę, może udokumentować wyłącznie polski staż emerytalny.

Czy każda osoba ubiegająca się o rentę musi mieć 5-letni staż w okresie ostatnich 10 lat

Zatrudniony przez nas 29-letni pracownik zachorował. Przepracował w naszym zakładzie 3 lata po ukończeniu studiów. Choroba nie pozwala mu na powrót do pracy. Czy pracownik może starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, mimo że nie ma 5 lat pracy w ostatnim dziesięcioleciu?

Czy nauczyciel będzie mógł przejść na emeryturę w 2010 r. na starych zasadach

Prowadzę kadry w szkole podstawowej. Zatrudniona w szkole nauczycielka, która urodziła się 3 grudnia 1958 r., w tym roku skończy 50 lat. Wówczas będzie miała 24 lata 9 miesięcy i 20 dni pracy w szkole i do tego jeszcze 5 lat 2 miesiące i 15 dni okresów nieskładkowych. Chce przejść na emeryturę nauczycielską dopiero w 2010 r., ale jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego. Czy nauczycielka będzie mogła przejść na wcześniejszą emeryturę nauczycielską w 2010 r. bez względu na wiek po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy? Czy w 2010 r. będzie mogła złożyć wniosek o przekazanie składek zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa? Warunki stażu ogólnego i stażu nauczycielskiego spełni do 31 grudnia 2008 r. Czy wniosek o przekazanie składek z otwartego funduszu musi złożyć do końca 2008 r.? Czy w świetle obowiązujących przepisów fakt, że nauczycielka jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego uniemożliwi jej przejście na wcześniejszą emeryturę w późniejszych latach (po 2008 r.)?

Jak ZUS obliczy polską część emerytury dla osoby, która pracowała we Francji

Mam 60 lat i w tym roku chcę przejść na emeryturę. W Polsce pracowałam w latach 1968-1981 (14 lat). W 1982 r. wyjechałam z mężem do Francji. We Francji pracowałam nieprzerwanie od 1 stycznia 1983 r. do 31grudnia 2007 r. (25 lat). Jak ZUS obliczy wysokość mojej emerytury za okres pracy w Polsce? Nie udało mi się zgromadzić kwot wynagrodzeń za wszystkie lata pracy w Polsce.

Uzależnienie prawa do renty rodzinnej od terminu śmierci ubezpieczonego

Artykuł 57 ust. 1 w zw. z art. 65 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.) jest zgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 marca 2008 r., sygn. SK 58/06).

Stanowisko ZUS w sprawie emerytur dla 60-latków

Trybunał Konstytucyjny 23 października 2007 r. orzekł o niezgodności z Konstytucją RP przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim pozbawia on prawa do emerytury mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat i mają co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Jakie są zasady przyznawania emerytury górniczej

W listopadzie 2007 r. ukończyłem 55 lat. W Polsce przepracowałem na pełny etat ponad 11 lat, w tym 10 lat w górnictwie pod ziemią. W 1982 r. podjąłem pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w kopalni uranu pod ziemią jako górnik na Węgrzech. Byłem tam zatrudniony 7,5 roku. Przepracowałem w górnictwie (polskim i węgierskim) 17 lat i 6 miesięcy. W 1990 r., ze względu na stan zdrowia, musiałem odejść z pracy w kopalni, po czym pracowałem jeszcze w 7 miejscach przez ponad 10 lat. Od 2001 r. pobieram węgierską rentę socjalną. Na emeryturę górniczą na Węgrzech mogę przejść w wieku 59 lat, ale z tego, co wiem, powinienem otrzymać część polskiej emerytury górniczej za lata przepracowane w Polsce. Czy mogę ubiegać się o taką emeryturę? Nie mogę odnaleźć moich dokumentów zarobkowych za lata 1980 - 1982, gdy pracowałem przed wyjazdem na Węgry w jednej z polskich kopalni. Czy ZUS może w tym przypadku przyjąć zarobki zastępcze, np. mojego kolegi, z którym pracowałem?

Emerytura nauczycielska w trzech wariantach

Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r., którzy 1 stycznia 1999 r. posiadają okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy nauczycielskiej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy - mogą przejść na emeryturę wcześniejszą w obniżonym o 5 lat wieku emerytalnym.

Zaniżona wartość wynagrodzenia

Jestem na emeryturze od ponad 3 lat. W tym roku zorientowałem się, że pracodawca, kompletując dokumenty do ZUS, podał zaniżoną wartość mojego wynagrodzenia otrzymywanego w okresie ostatnich 3 lat (nie wliczył dodatku stażowego). Chciałbym wystąpić o ponowne naliczenie emerytury i żądać odszkodowania od pracodawcy. Czy mam szanse?

Nauczyciel emerytem (cz. 2)

Decydujące znaczenie przy ustalaniu emerytury ma długość stażu ubezpieczeniowego i wysokość osiąganych zarobków w latach, które zostały przyjęte do ustalenia emerytury.

ZUS doliczy do emerytury pracę w USA i Kanadzie

Około 70 tys. osób, które pracują lub pracowały w USA lub Kanadzie, będzie mogło uwzględnić ten okres przy ubieganiu się o emeryturę w ZUS.

Odprawa emerytalna a świadczenie urlopowe

W dniu 31 lipca br. przechodzę na emeryturę nauczycielską po wykorzystaniu w naturze 35 dni roboczych urlopu wypoczynkowego (placówka nieferyjna). Złożyłam wniosek do dyrektora o wypłatę świadczenia urlopowego, którego mi odmówiono, uzasadniając to faktem, że takie świadczenie mi się nie należy, ponieważ w związku z przejściem na emeryturę naliczono już mi odprawę emerytalną. Czy pracodawca postąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami? - pyta Czytelnik z Łomży.

Wcześniejsze emerytury dla mężczyzn

Mężczyźni urodzeni przed 1949 r., którzy ukończyli lub w tym roku ukończą 60 lat oraz posiadają 35-letni staż pracy, będą mogli skorzystać z prawa do przejścia na emeryturę.

Kiedy 55-letnia kobieta może przejść na emeryturę

Mam 55 lat. Jestem sekretarką w dość dużej firmie ze stażem pracy 35 lat. ZUS odprowadza na II filar wpłacane przez pracodawcę składki, gdyż w 1999 r. zawarłam umowę z funduszem emerytalnym. Czy pomimo to mogę zrezygnować z ofe i uzyskać wcześniejszą emeryturę? Czy gdybym nie chciała jeszcze odchodzić z pracy i przechodzić na emeryturę, to pracodawca może mnie do tego jakoś zmusić? Chciałabym zaznaczyć, że wyniki testów oceniających moje predyspozycje i przydatność do pracy na obecnym stanowisku wypadły dla mnie bardzo dobrze. A co by było, gdyby ZUS przyznał mi emeryturę, a pracodawca pozwolił dalej pracować?

Prawo do emerytury a praca za granicą (cz. 2)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wszczyna postępowanie w sprawie emerytur podlegających koordynacji wspólnotowej, po złożeniu przez osobę zainteresowaną wniosku do właściwej jednostki organizacyjnej ZUS.

Prawo do emerytury a praca za granicą (cz. 1)

Osoby zamieszkałe w Polsce mogą składać wnioski o emeryturę z tytułu okresów ubezpieczenia lub zamieszkania przebytych w Polsce, jak również w jednym lub kilku państwach członkowskich.

Uprawnienia nauczycieli do emerytury bez względu na wiek

Emerytura bez względu na wiek - określona w art. 88 Karty Nauczyciela - przysługuje po rozwiązaniu stosunku pracy - na wniosek nauczyciela.

Wcześniejsza emerytura górnicza

Z dniem 1 stycznia 2007 r. weszły w życie przepisy art. 50a-50e ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych określające warunki nabywania prawa do emerytury górniczej.

Potrącenia ze świadczeń emerytalno-rentowych

Przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS przewidują możliwość dokonywania potrąceń ze świadczeń przyznanych ubezpieczonemu.

Śmierć cudzoziemca - wypłata zasiłku pogrzebowego

Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o wypłatę zasiłku pogrzebowego z tytułu śmierci cudzoziemca? Jakie rodzaje wydatków są pokrywane w ramach kosztów pogrzebu cudzoziemca organizowanego w kraju, a jakie gdy pogrzeb odbywa się za granicą?

Wszystkie świadczenia i zasiłki przedemerytalne ZUS zwaloryzował wyższym wskaźnikiem

Waloryzacji podlegają zasiłki i świadczenia przyznane przed 1 marca 2008 r. Podwyższeniu od 1 marca uległa również wysokość dopuszczalnej i granicznej kwoty przychodu, których przekroczenie powoduje zmniejszenie albo zawieszenie świadczeń.

25-letni staż uprawnia do renty z tytułu niezdolności do pracy

Mężczyźnie całkowicie niezdolnemu do pracy przysługuje z tego tytułu renta , jeśli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Kto zgłasza wniosek o emeryturę

Nasz pracownik jest uprawniony do świadczenia przedemerytalnego, którego nie pobiera ze względu na wysokość osiąganego przychodu. Za kilka miesięcy ukończy wiek emerytalny. Czy wniosek o emeryturę powinien zostać złożony za naszym pośrednictwem jako zakładu pracy? Czy ZUS powiadomi go o konieczności złożenia wniosku o emeryturę, czy musimy pilnować tego terminu?

REKLAMA