REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Likwidacja pracodawcy, Odszkodowanie dla pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Likwidacja i upadłość pracodawcy

W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy żaden z pracowników nie podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem.

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Sąd może orzec wobec określonej osoby zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, jeżeli osoba ta nie złożyła w terminie 2 tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o jej ogłoszenie.

Odszkodowanie za wypadek dla telepracownika

Pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za wypadek, jaki zdarzy się telepracownikowi w drodze do pracy lub z pracy. Wynika to stąd, że telepracownik nie odbywa takiej podróży. Jednak inaczej będzie wtedy, gdy telepracownik wykonuje zawodowe obowiązki nie w domu, lecz w innym miejscu uzgodnionym z przełożonym.

Wysokość odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy

Wysokość jednorazowego odszkodowania należy ustalać na podstawie przepisów obowiązujących w dniu, w którym zapadła decyzja ZUS odmawiająca przyznania takiego odszkodowania. Jeżeli wnioskodawca otrzyma odszkodowanie na podstawie wyroku sądowego, należą mu się dodatkowo cywilne odsetki ustawowe, również liczone od dnia pierwotnej decyzji ZUS (uchwała Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 2009 r., I UZP 2/09).

Świadczenia przysługujące kobiecie w ciąży po likwidacji zakładu pracy

Od 1 sierpnia 2009 r. likwidujemy firmę. Poinformowaliśmy o tym pracowników już na początku roku. Jedna z naszych pracownic jest w 3. miesiącu ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy po 31 lipca 2009 r. pracownicy przysługują świadczenia? Jeżeli tak, to czy mimo likwidacji firmy będziemy zobowiązani do ich wypłaty?

Wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia

Skrócenie okresu wypowiedzenia nie powoduje obniżenia wynagrodzenia pracownika. Skróceniu może jednak ulec tylko okres 3-miesięcznego wypowiedzenia.

Zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia

W umowie o zakazie konkurencji pracownik zobowiązał się, że w okresie 2 lat po ustaniu zatrudnienia nie będzie prowadził działalności konkurencyjnej. W tym okresie miałem mu wypłacać odszkodowanie w wysokości 30% jego wcześniejszego wynagrodzenia. Czy po roku obowiązywania zakazu zmuszony jestem dalej wypłacać odszkodowanie, jeżeli informacje będące przedmiotem zakazu wskutek postępu techniki stały się powszechnie znane?

Jakie odszkodowanie przysługuje pracownikowi za wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę

Tylko jedno oszkodowanie przysługuje za niezgodne z prawem wypowiedzenie, a następnie nieprawidłowe rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę przez tego samego pracodawcę. Pracownik decyduje, czy chce odszkodowania z tytułu wadliwego wypowiedzenia czy odszkodowania z tytułu rozwiązania bez wypowiedzenia. Żądanie przywrócenia do pracy wyłącza roszczenie odszkodowawcze z tytułu zwolnienia bez wypowiedzenia (wyrok Sądu Najwyższego z 22 lipca 2008 r., II PK 361/07).

Konsekwencje błędnego świadectwa pracy

Pracodawca, zwalniając pracownika, powinien zwrócić szczególną uwagę na treść świadectwa pracy, ponieważ błędy mogą spowodować konieczność jego sprostowania lub wypłatę odszkodowania.

Czy praca może być wykonywana na podstawie nieważnej umowy o pracę

Umowa o pracę może być zawarta przez wykonanie czynności faktycznych – np. przez podjęcie pracy i wypłacanie za nią wynagrodzenia. Praca ta może być wykonywana także na warunkach określonych w pierwotnej, nieważnej umowie o pracę, jeśli faktyczne wykonywanie pracy będzie się odbywało na warunkach akceptowanych przez obie strony stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 2009 r., I PK 215/08).

Odszkodowanie od pracodawcy

Pracownik może skutecznie wystąpić z żądaniem odszkodowania wobec pracodawcy z tytułu uszczerbku na zdrowiu doznanego w wyniku wypadku przy pracy. Pracodawca może się bronić np. zarzutem, że powództwo jest przedwczesne.

Zwolnienie podczas urlopu wychowawczego

Od 2 lat przebywam na urlopie wychowawczym. Niedawno otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji zakładu pracy. Czy należy mi się odprawa pieniężna?

Zakaz konkurencji w umowie cywilnoprawnej

Czy w umowie cywilnoprawnej można zawrzeć zakaz konkurencji w czasie trwania umowy i po jej rozwiązaniu i na jakich zasadach?

Czy można przyznać nowym pracownikom niższe wynagrodzenia

Od 1 kwietnia 2009 r. nasza firma planuje zatrudnić 5 nowych pracowników. Ze względu na kryzys gospodarczy chcielibyśmy ustalić ich wynagrodzenie o 500 zł mniejsze niż wynagrodzenie innych pracowników, którzy już u nas pracują na tych samych stanowiskach pracy. Czy możemy to zrobić? Czy takie postępowanie nie będzie uznane za dyskryminację?

Czy dopuszczalne jest odstąpienie od umowy o zakazie konkurencji

W umowie o zakazie konkurencji można zawrzeć prawo pracodawcy do odstąpienia od umowy. Przy rozwiązywaniu lub odstąpieniu od umowy o zakazie konkurencji pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny ustania zakazu konkurencji (wyrok Sądu Najwyższego z 4 lutego 2009 r., II PK 223/08).

Wysokość odszkodowania

Odszkodowanie zazwyczaj ma charakter świadczenia pieniężnego. Pracodawca powinien pamiętać o tym, że jego wysokość nie zawsze musi być ustalana przez sąd.

Czy choroba byłego pracownika trwająca przez okres obowiązywania zakazu konkurencji zwalnia zakład pracy z obowiązku wypłaty odszkodowania

Z naszym byłym pracownikiem wiąże nas umowa o zakazie konkurencji obowiązująca przez okres 1 roku po zakończeniu umowy o pracę. Przez ten cały czas pracownik nie mógł wykonywać żadnej pracy, gdyż chorował i pobierał zasiłek z ZUS oraz rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy ta okoliczność zwalnia nasz zakład z obowiązku wypłaty temu pracownikowi odszkodowania?

Koszty procesu

Nasza pracownica wniosła pozew do sądu o odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Jej wynagrodzenie wynosiło 25 000 zł miesięcznie. Czy pracownica ponosi jakieś koszty przy składaniu pozwu. Co się dzieje w przypadku, gdy pracodawca przegra proces, czy to on będzie obciążony kosztami procesu, oprócz obowiązku zapłaty odszkodowania?

Odsetki od odszkodowania dla pracownika

W przypadku wadliwego rozwiązania umowy o pracę pracodawca musi liczyć się nie tylko z zapłatą odszkodowania, ale także odsetek za opóźnienie w jego wypłacie.

Jaka powinna być treść zakazu konkurencji

Umowa o zakazie konkurencji musi mieć precyzyjnie określony przedmiot (rodzaj działalności objętej zakazem) i nie może być zawarta warunkowo. W przeciwnym razie taka umowa jest nieważna. W stosunku do kierowników średniego szczebla i specjalistów niebędących członkami zarządu zakaz konkurencji powinien ograniczać się tylko do tych rodzajów działalności, jakimi zajmuje się pracownik na danym stanowisku (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2008 r., I PK 97/08).

Odszkodowanie dla pracownika

Pracownik rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, podając jako przyczynę nieopłacanie składek na ubezpieczenia społeczne przez pracodawcę. Rzeczywiście na skutek przejściowych trudności finansowych pracodawca nie opłacał za pracowników przez kilka miesięcy składek. Po złożeniu przez pracownika oświadczenia o rozwiązaniu umowy składki te zostały zapłacone wraz z odsetkami. Pracownik więc nie poniósł z tego tytułu żadnej szkody. Czy pracownik może żądać przed sądem zasądzenia mu odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy i jakie ma szanse?

Tajemnica wynagrodzenia

Pracodawca, ujawniając wysokość zarobków pracownika, może narazić się na odpowiedzialność z tytułu naruszenia dóbr osobistych.

Urlop wychowawczy a likwidacja zakładu pracy

Nasza firma jest w likwidacji. Czy pracownicy, która przebywa na urlopie wychowawczym i która nie podejmie już pracy w naszej firmie (umowa zostanie rozwiązana w czasie urlopu wychowawczego), okres tego urlopu trzeba wliczyć do okresu, od którego zależy wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych?

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Jednorazowe odszkodowanie przysługuje osobie ubezpieczonej z tytułu wypadku w pracy lub choroby zawodowej, a także - zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Jeśli ubezpieczony zmarł w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a także zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy, ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie członkom jego rodziny.

Nagroda jubileuszowa w trakcie urlopu wychowawczego

Nasz zakład wypłaca nagrody jubileuszowe na zasadach określonych w zarządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Jednej z pracownic, która przebywa obecnie na urlopie wychowawczym, upłynęło 20 lat pracy (łącznie z okresem korzystania z urlopu wychowawczego). Czy w tej sytuacji powinniśmy wypłacić jej nagrodę od razu, czy wstrzymać się z wypłatą do momentu, aż wróci do pracy?

Obowiązek przywrócenia pracownika do pracy

Pracodawca musi czasami ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika i to na takich samych warunkach, jak przed zwolnieniem. W przeciwnym wypadku naraża się na zapłatę odszkodowania.

Odszkodowanie wypadkowe

Wprowadzenie się w stan nietrzeźwości po wykonaniu pracy, ale podczas powrotu z miejsca wykonywania pracy do siedziby pracodawcy nie powoduje, że pracownik przestaje być w dyspozycji pracodawcy. Stan nietrzeźwości nie wyklucza więc możliwości uzyskania jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy.

Wcześniejsza emerytura dla pracownika samorządowego

Pracuję jako pracownik samorządowy mianowany od 26 lat. W grudniu 2008 r. skończę 60 lat, czy będę mógł wówczas przejść na emeryturę?

Wychowawczy nie zawsze uchroni przed zwolnieniem

Złożenie wniosku o urlop wychowawczy powoduje objęcie pracownika korzystającego z tego urlopu szczególną ochroną stosunku pracy. Nie jest to jednak ochrona pełna i dotycząca każdej sytuacji.

Odszkodowania z ZUS

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu. W czasie przebudowy własnego miejsca pracy miałem wypadek. Czy mogę i jak mam starać się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy?

Przedawnione roszczenie

Sprawa o świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest sprawą z zakresu prawa pracy, podlega zatem przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Przedawnienie roszczeń z tytułu mobbingu

Pracownicy, którzy zostali poszkodowani wskutek mobbingu, mogą dochodzić od swojego pracodawcy roszczeń odszkodowawczych.

Co można uznać za mobbing

Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi w swoim zakładzie pracy. Na pracowniku ciąży jednak obowiązek udowodnienia faktu, że mobbing wystąpił.

Wysokość wynagrodzenia tajemnicą służbową

Zachowanie w tajemnicy wysokości zarobków poszczególnych pracowników to przede wszystkim obowiązek pracodawcy, w pewnych sytuacjach obowiązek ten można rozszerzyć także na pracowników.

Wzrost płacy minimalnej w 2009 r.

Od stycznia 2009 r. minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 1276 zł brutto - takie ustalenia zapadły na posiedzeniu Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.

Zakaz dyskryminacji w pracy

Współczesna dyskryminacja w miejscu pracy nie dotyczy już tylko kobiet aspirujących na stanowiska kierownicze, ale w związku ze zmianami na rynku pracy dotyka także coraz częściej mniejszości narodowych.

Ujawnienie wysokości wynagrodzenia

Magazynier jest zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony. Od 1 maja 2008 r. jego wynagrodzenie wzrosło o 10%. Pracodawca poinformował o tym pozostałych pracowników. Bezpośredni przełożony magazyniera, gdy tylko dowiedział się o wysokości jego zarobków, od razu zlecił mu dodatkowo wykonywanie uciążliwych obowiązków. Czy w sytuacji ujawnienia przez pracodawcę wysokości wynagrodzenia pracownika można dochodzić zadośćuczynienia? Jak sformułować pozew do sądu i ile to kosztuje? - pyta Czytelnik z Lublina.

Pracownik może otrzymać należne świadczenia mimo niewypłacalności pracodawcy

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych działa od kilkunastu lat, ale wciąż wielu pracowników nie wie, w jaki sposób można skorzystać z jego pomocy. Jakie są podstawowe zadania FGŚP?

Czy pracodawca zapłaci za przesunięcie terminu urlopu

Zgodnie z ustalonym w zakładzie pracy planem urlopów pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy na początku czerwca. Ze względu na pilne potrzeby pracodawcy, termin jego rozpoczęcia został jednak przesunięty. Czy w tej sytuacji pracownik może domagać się od pracodawcy pokrycia strat finansowych, jakie poniósł w związku z planowanym urlopem?

Za chorobę spowodowaną mobbingiem pracownikowi należy się zadośćuczynienie

Jeżeli długotrwałe nękanie lub zastraszanie wywołało u pracownika rozstrój zdrowia, może on żądać od swego pracodawcy zapłaty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Musi jednak udowodnić przed sądem, że przyczyną był mobbing.

Likwidacja stanowiska pracy musi być prawdziwa

Zła sytuacja finansowa firmy często prowadzi do likwidacji stanowiska pracy. Pracodawca może wówczas wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę albo dokonać zmiany warunków pracy lub płacy za jego zgodą.

Pracodawca zapłaci za skutki wypadku przy pracy

W razie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej pracownikowi przysługuje jednorazowe odszkodowanie i renta. Może on również dochodzić od pracodawcy roszczeń uzupełniających, m.in. zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Wypowiedzenie umowy na czas wykonywania określonej pracy

Jedną z istotnych cech umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy jest ograniczona możliwość jej wypowiedzenia. Jedynie ogłoszenie upadłości lub likwidacji zakładu pracy, a także zwolnienia grupowe uzasadniają jej wcześniejsze rozwiązanie w tym trybie.

Nietrzeźwy pracownik może otrzymać odszkodowanie

Stan nietrzeźwości pracownika nie przesądza automatycznie o tym, że odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy mu się nie należy.

Przeniesienie do innej pracy

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje m.in. prawo do zwiększonego wynagrodzenia chorobowego i jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Ponadto pracodawca jest zobowiązany przenieść go na inne stanowisko pracy, jeżeli nie jest on w stanie wykonywać swoich dotychczasowych obowiązków.

Nie zawsze należy się odszkodowanie

Aby zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy, musi zostać wywołane przyczyną zewnętrzną. Tylko wtedy poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie.

Odszkodowanie za bezpodstawne rozwiązanie umowy o pracę

Przepisy kodeksu pracy ograniczają wysokość odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jednakże pracownicy mogą dochodzić wyższego odszkodowania przed sądem pracy na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Odszkodowanie za wypadek przy pracy nie ulega przedawnieniu

Roszczenie o jednorazowe odszkodowanie z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej nie ulega przedawnieniu. Ma ono bowiem charakter ubezpieczeniowy, a nie pracowniczy.

Likwidacja stanowiska pracy nie może być fikcyjna

Ocena tego, czy nastąpiła pozorna likwidacja stanowiska pracy, wymaga porównania warunków zatrudnienia na nowym stanowisku z warunkami na stanowisku zlikwidowanym.

Czy pracownik może żądać od pracodawcy dodatkowych świadczeń

Pracowałem w zakładach górniczych jako operator ciężkich maszyn. Konsekwencją kilku lat pracy jest choroba zawodowa - zespół wibracyjny postać kostno-stawowa. Mam decyzję powiatowego inspektora sanitarnego stwierdzającego istnienie tej choroby. Otrzymałem już od ZUS jednorazowe odszkodowanie. Po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego wystąpiłem o świadczenie rehabilitacyjne. ZUS jednak odmówił mi jego przyznania, stwierdzając, że stan mojego zdrowia nie rokuje poprawy. Przyznano mi natomiast rentę z tytułu choroby zawodowej, ponieważ stwierdzono u mnie częściową niezdolność do pracy. Pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę. Czy przysługują mi jakieś dodatkowe świadczenia od pracodawcy w związku z moją chorobą?

REKLAMA